| Tron a întrebat:

Daca s-ar inventa sau s-ar descoperii antimateria s-ar mai crede in Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| WR104 a răspuns:

Nu are nici o legatura. Poate sa vina si extraterestrii maine dimineata la usa lui nicolae guta sa ii spuna sa nu mai creada ca el o sa creada ca acel extraterestru este dan bursuc degghizat si i-a spus de fapt sa inventeze o manea despre credinta.Ce vreau sa spun este ca fiecare are nevoie sa creada in ceva. unii in stiinta alti in biblie.altfel nu am avea rost.am fi frunze in vant si nimic mai mult.Peste 1000 ani este foarte posibil ca lumea sa creada intr-un zeu numit Tron.

14 răspunsuri:
| ramona30 a răspuns:

De parca babele si manelistii de la noi tin cont de nu stiu ce descoperire.
Omul prost si needucat ramane la fel indiferent de descoperiri si evolutie, asa ca tot va crede ca exista unul pe care il cheama d-zeu.

| MadnessCaffe a răspuns:

Daca s-ar descoperi antimateria s-ar putea descoperi multe lucruri si probabil chiar si creearea noastra.De aceea religiile vor cadea si va fi totul un haos.Religia e ca o sabie cu 2 taisuri. Face bine, dar si rau.E bine cand exista religia pentru ca tine multimea sub control. Daca nu ar exista religia toti ar zice "e si ce imi faci, nu exista dumnezeu" si ar face numai nenorociri laughing

| dexro a răspuns:

Desi in intrebarea ta legi doua lucruri care nu au nici o legatura eu zic ca si daca ar spune maine Dumnezeu ca el nu exista oamenii tot ar crede in elwinking

| AlxMro a răspuns:

Daca va ganditi la ce inseamna materie, atunci va dati seama ca anti-materia nu exista sau poate nu o putem vedea noi! dar in orice caz nimic din lume nu poate contrazice existenta Lui Dumnezeu

| bye a răspuns:

Antimateria exista si o putem si fabrica doar ca in cantitati mici, deocamdata putem crea pozitroni si antiprotoni, antiparticula electronului respectiv a protonului. Exista chiar si aplicatii, cum e tomografia cu emisie de pozitroni:

http://en.wikipedia.org/wiki/Positron_emission_tomography

http://en.wikipedia.org/wiki/Antimatter

| buldog a răspuns:

Unii nu cred nici acum in Dumnezeu. Cu siguranta vor mai fi cei car cred, dar numarul lor se va reduce...

| Freaky a răspuns:

Parerea mea : NU. Am vazut o emisiune pe Discovery Science, era cam complicata, nu am priceput multe.Insa obiectivul oamenilor de stiinta era sa descopere din ce suntem facuti. Faceau tot felul de experimente intr'un 'accelerator', si tare mandri erau cand descopereau cate ceva.Deci,acei oameni vor fi primii care cu siguranta nu vor mai crede dupa descoperirea antimateriei!

| Tron explică:

@WR104
"Ce vreau sa spun este ca fiecare are nevoie sa creada in ceva."
Bun raspuns.

| TiMan a răspuns:

Nu are legatura antmateria cu Dumnezeu...

| shhhs a răspuns:

Amice din punct de vedere stiintific antimateria exista la nivel substroscopic peste tot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca se continua sa se dea importanta unor povesti din biblie, fara a citi dincolo de ele si a "vedea"clar ce vor ele sa spuna, cred ca n-ar trebuio sa creada nimeni nici acum.Sint credincios dar un credincios care il vede pe Dumnezeu ca pe un tot unitar dincolo de spatiu si timp.Deci,daca se va descoperi antimateria, nu se va dovedi decit ca ea exista in spatiu dar Dumnezeul meu va ramine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand citesc despre o descoperire,nu elimin niciodata pe Dumnezeu care a facut regula,legea,sau orice chestie creata,devreme ce el e CREATORUL,stapanul vazutelor si nevazutelor. daca Dumnezeu e izvorul a toate,si acestea toate san bune,chiar si cele ce le consideram noi rele,tot bune sunt fiindca sunt facute cu rost bine definit, cum crezi ca nu ar mai putea un credincios sa creada in Dumnezeu? si ce sa creada? in antimaterie? de vreme ce exista si a fost demonstrat ceva, toata lumea crede ca exista acel ceva.dar a fost creat de cineva nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ramona,omul prost e clasificat de altii prost dupa faptul ca difera de majoritate.Cu a arunca cuiva in fata;-Prostule... oare chiar inseamna ca am cistigat? Cunosc manelisti care sint doctori cum e Costi Ionita.Te poti apropia de cultura lui? Odata ce nu descoperi citeva lucruri atit de evidente e foarte greu sa vorbesti de "evolutie"pentru ca nu stii ce este.Sa nu o confunzi cu vointa de superioritate pentru ca, cel putin l; a tine, e numai vointa meschina.

| RyU_3146 a răspuns:

NU! toate religiile vor disparea pentru ca ele intodeauna au fost in contradictoriu cu stiinta. Cand stiinta va reusii sa dovedeasca ca suntem doar niste organisme semievoluate religiile vor incepe sa cada iar credinta ori va disparea ori va lua alta forma