| Lαrisα a întrebat:

Daca viata e atat de scurta, de ce facem atat de multe lucruri care nu ne plac si nu facem mai multe lucruri care ne plac?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca viata e scurta, da nu e deloc simpla.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde de ce-i place fiecaruia.
Mie, printre activitatile care imi plac, se numara si activitatea de baza, prin care produc bani. Deci, pot spune ca imi petrec viata facand lucruri care imi plac, sa zicem 70% din timp.
Pentru cei mai aerieni, care vor doar activitati de recreere de dimineata pana seara, normal ca viata e naspa.
Mie imi trebuie program de munca intens + satisfactii pe masura, ca sa ies cu prietenii prin cluburi. Ma distrez odata, si-mi ajunge pentru o perioada, nu-mi sta capul la urmatoarea iesire toata saptamana, cum fac altii.

| Dariusuu a răspuns:

Da, viața e scurtă.

De aceea trebuie să trăim fiecare clipă.Nu știm să visăm, nu știm să apreciem un vis care ni s-a împlinit.

Câți dintre noi realizează că trăiesc un vis atunci când îl și-l împlinesc?

Puțini, foarte puțini.

"Scopul vietii este sa faci ca bataile inimii tale sa se potriveasca cu cele ale universului." – Joseph Campbell

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Fiindca de regula lucrurile care ne plac sunt neproductive. Daca am face numai lucruri neproductive am muri de foame.

| suffarstar a răspuns:

Viata e plina de paradoxuri. Asta e unul dintre ele. Din cand in cand mai trebuie sa si mancam. Oricum, noi avem prostul obicei de a ne insusi multe lucruri nenecesare; din obisnuinta,cred. Multi dintre noi,al batranete,daca nu in ultimele clipe,realizam ca noi,de fapt,am trait. Sutem atat de captati la multe lucruri incat uitam ca noi,de fapt,existam. Din cand in cand,universul,spre a ne aminti,ne mai trage cate-o palma,ba un cancer, ba un deces, ba ne usureaza de niste bani, tot spre binele nostru, pentru a ne invita sa traim simplu, dar noi nu prea luam seama.

| Seby90 a răspuns:

Ca trebuie sa muncim sa obtinem ce ne place si cavsa muncim facem lucruri care nu ne plac

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Singurul motiv pentru care facem lucruri care nu ne plac este ca altfel nu am mai putea ajunge sa facem si lucrurile care ne plac.

| SabinaQueen a răspuns:

Pentru ca in viata nu se poate sa faci lucruri care numai iti plac. Ca sa faci ceea ce iti place trebuie sa faci lucruri care nu iti plac.