| Ăi_7032 a întrebat:

Daca (virgula), copiii lui Adam si Eva au murit (si erau baieti), de unde am aparut noi, restul? Eu stiu ca Adam si Eva aveau 2 copii si atat.

18 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Daca ai fi avut putina rabdare incit sa fi citit putin mai departe, ai fi citit ca scrie in Biblie asa: "Adam si Eva au avut fii si fiice". Adam a trait vreo 900 de ani, deci cred ca iti dai seama ca poate fi vorba de la vreo 4 - 5 pina la citeva zeci sau sute de copii - nu se stie cit.

| wales a răspuns:

Pentru cine este familiarizat cu cartea sfântă știe că femeile nu sunt amintite decât în anumite situații, vezi ca exemplu '' Genesa cap 5 '' unde sunt amintiți doar bărbații, bineînțeles că au fost și femei, dar firul evenimentelor este concentrat pe alt subiect. Adam a fost primul om pe acest pământ, iar Eva a fost prima femeie. Aşa cum a declarat și cristi202 cei doi au avut fii și fiice:

'' După nașterea lui Set, Adam a trăit opt sute de ani; și a născut fii și fiice.'' Gen 5:4.

Eva a născut chiar foarte multe fete, dar numele lor nu sunt menționate, iar de incest nici nu poate fi vorba. Se cunoaște că la prima generație nu există cromozomi de malformație, iar dpdv legal, legea a apărut după 2000 de ani. Trebuie să înțelegem că la început nu a existat principiul moral despre incest, nu se cunoștea acest lucru, ca atare nu putem judeca după legile de azi un fapt petrecut în trecut.

| annaZz a răspuns (pentru wales):

"Adam a trăit opt sute de ani; și a născut fii și fiice.'' Cum sa nasca un barbat?

| wales a răspuns (pentru annaZz):

Bineînţeles că nu a născut Adam, Eva a născut, citeşte tot comentariul meu. Puteai să-ţi pui întrebarea, de ce nu zice de Eva? Pentru că; în cultura iudaică, femeile nu erau pomenite, doar bărbaţii, capii familiei. Ca exemplu, vezi Genesa cap 5, unde sunt amintiţi urmaşii lui Adam şi sunt amintiţi doar bărbaţii:

`` La vârsta de o sută cinci ani, Set a născut pe Enos; La vârsta de nouăzeci de ani, Enos a născut pe Cainan; La vârsta de şaptezeci de ani, Cainan a născut pe Mahalaleel ş.a.m.d ``, extrase din Genesa cap.5.

Repet! Ţine de cultura iudaică, nu încerca să judeci după cultura ta.

| annaZz a răspuns (pentru wales):

Ok, multumesc ca m-ai lamurit. Am spus asta ca sa fiu putin rautacioasa pentru. ca femeile erau cam neindreptatite

| MMihai a răspuns:

Astea sunt povești, ca tot ce este Biblia o culegere de basme!

| chibiusa a răspuns:

Adam si eva au avut 2 copii, iar acei 2 copii au facut copii cu eva s.a.m.d

| chibiusa a răspuns:

Si daca esti atent o sa vezi ca pe vremea aia oamenii traiau sute de ani (nu stiu cum e posibil dar nah...asa scrie)

| Dennys1521 a răspuns:

Stefanev
decat raspunsul lui e corect

| iulikka a răspuns:

Au mai avut si alti copiii dar nu este specificat pentru ca nu erau asa importanti ca primi 2

| Ghost a răspuns:

Minciuni peste minciuni nu au existat nici un adam si nici o eva si nu ne tragem nici din maimute omul a fost pus pe planeta de catre anunaki pentru a popula planeta mai apoi acestia sa o distruga

| Pumba a răspuns:

Adam si Eva au avut 3 copii pe Abel, Cain si o fata Seth.happy

| Killala21 a răspuns (pentru Pumba):

De unde **** era Set fata ma ca-n biblie scrie clar ca era baiat si se scrie SET nu Seth.Frate mor pe astia care deschid gura fara sa stie, mai documentativa si apoi vorbiti.

| Pumba a răspuns:

In plus Adam si Eva nu au fost primii oameni de pe pamant, ci primii oameni "biblici", ceea ce este o mare diferenta. In prima carte a Vechiului Testament, numita Geneza, scrie ca, dupa ce Cain l-a omorat pe Abel, a fost alungat in tara Nod, la rasarit de Eden, si s-a impreunat cu nevasta lui, nascandu-l astfel pe Enoh. De aici rezulta ca oameni pe pamant erau. Adam si Eva au fost doar primii care au raspuns la chemarea lui Dumnezeu.happy

| Iasyxd a răspuns:

rolling on the floor Noi ne tragem din maimute stiintific vorbind...

| Afrodita_9380 a răspuns:

Cauta in biblie... vorbeste cu un preot :d

| ioanabea95 a răspuns:

Exact problema asta am discutat-o la scoala cu proful nostru de religie. si ne-a explicat ca : adam si eva aveau mai multi copii baieti si fete dar doar cei doi pe care ii stim cu totii erau mai importanti.

| stefanev a răspuns:

In vechime erau acceptate relatiile intre mama si fiu... asadar... voilla.