| EmaS a întrebat:

Daca vrei sa schimbi lumea, incepe cu tine.Pe cei din jurul tau nu ii vei educa cu vorbe, ci prin puterea exemplului tau. Te-ai intrebat vreodata ce exemplu esti pentru cei din jur?

Răspuns Câştigător
| DianaScorpio a răspuns:

Daca vrei sa te schimbi sau sa fii intr-un anumit fel, cel mai bine e sa o faci pentru tine. Si apoi doar sa te gandesti la puterea exemplului tau. Si da, sunt de acord ca reusesti mult mai bine sa schimbi/educi pe cineva prin puterea exemplului tau decat prin vorbe. Desi au si ele rolul lor.

46 răspunsuri:
| EmaS explică:

Bogdan14
Te-am si iertat deja.

| EmaS explică:

Sentinel
Este bine din cand in cand sa te analizezi, sa incerci sa te schimbi in bine, stiind ca tu poti sa fii un exemplu pozitiv sau negativ in primul rand pentru cei dragi si apoi pentru cei din jur.Nu este gresit sa doresti sa cresti, sa te maturizezi, sa devii mai bun.

| EmaS explică:

Chelstone
Fie ca doresti sau nu,esti un exemplu pentru colegii tai,pentru prietenii tai, si mai tarziu, pentru copiii tai.Copiii copiaza in cea mai mare parte ceea ce vad la parintii lor.Asa ca esti raspunzator de modul in care iti traiesti viata.Prin modul tau de viata influentezi pozitiv sau negativ pe cei din jurul tau, chiar daca tu nu realizezi asta.Cunosc persoane care si-au schimbat viata in bine, pentru ca au avut tangenta cu oameni de la care au avut de invatat.

| EmaS explică:

PisicaLuiSatan
Stapanul meu este Isus Hristos.

| Vizitiul a răspuns:

Prefer sa fiu un exemplu doar pentru mine.

| harciog a răspuns:

Chiar nu ma intereseaza pentru ca nu mi-am inchipuit ca cei din jur cauta "exemple"demne de urmat.Destul ca behai numai eu ca oaia, vrei s-o faca si ei?

| wales a răspuns:

Noi nu putem schimba lumea, nu avem capacitatea necesară pentru a schimba lumea. Într-adevăr, doar pe noi ne putem schimba, iar aceasta schimbare la nivel de individ în parte este produsul Lui Dumnezeu prin Isus și Duhul Sfânt.

| BebeStrumf a răspuns:

Sunt ex cel pozitiv.Stiu sa ofer respect, fara asta te calci in picioare.

| DorelSudoru a răspuns:

Tu vrei sa schimbi lumealaughingNu-mi pasa ce vad ceilanti in minestraight face

| miradoniz a răspuns:

Ema,eu nu cred ca e o idee atât de buna sa te masori la părerea celor din jurhee hee despre exemplul personalhee hee pentru ca părerile oamenilor se schimba de-a lungul viețiihee hee știu asta, pentru ca și eu am trecut pe acolohee hee

| miradoniz a răspuns:

@chelstone BRAVO!hee hee "sufletele copiilor trăiesc în casa zilei de mâine, în care noi nu putem ajunge, oricât de mult am încercahee hee

| Sentinel a răspuns:

AI spus un mare adevar. Insa cred ca exista si o eroare. In momentul in care gandesti ce exemplu esti pentru ceilalti, deja nu mai participi la schimbarea ta interioara si implicit la cea exterioara. Cand intrebi ce exemplu esti pentru altii, atunci te pierzi pe tine insuti pentru exterior.

| chelstone a răspuns:

A schimba lumea - o fraza mare, imposibil de realizat, cel mult poti lucra la atitudinea cuiva, insa este imposibil sa schimbi mentalitati, lucrul asta se face in generatii si nu de cineva anume, ci de evolutie.
Cat despre ce exemplu sunt eu pentru ceilalti?! Nu cred ca trebuie sa fiu un exemplu pentru cineva, as fi un hidos daca as incerca sa schimb pe cineva astfel incat sa ma vad intr-o sa oglinda cand il privesc sau ma gandesc la el, fiecare are personalitatea sa, fiecare crede cum vrea si ce vrea si nu trebuie sa arat eu o cale altcuiva.

| chelstone a răspuns:

Ema, copiilor le arati mai multe cai, ei trebuie sa aleaga, poti sa le spui ce crezi tu ca e bine, insa decizia trebuie sa fie a lor, ei trebuie sa fie responsabili pentru eventualele esecuri sau succesuri din viata. Trebuie sa-si asume deciziile si sa fie constienti de efectul deciziilor lor, trebuie sa fie responsabili. Trebuie sa-i pregatesti pentru viata, trebuie sa-i faci sa fie responsabili pe deciziile lor inca de mici, atunci cand esecurile nu dor atat de tare si cad in bratele parintilor, trebuie sa le oferi incredere sa stie ca au un safety car in spatele lor, dar in acelasi timp si pe cineva care stie sa-i explice unde si ce a gresit, trebuie sa-i faci sa constientizeze. Astfel ii antrenezi pentru viata, nu trebuie sa treaca printr-un soc cand se maturizeaza, sa nu se trezeasca intr-o jungla fara sa stie cum sa actioneze.

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

@PisicaLuiSatan du-te pe alt taram,si scuteste-ne de moda asta de a crede in rău,esti o proasta si jumatate. De fapt astia care sunt atei,care nu cred in D-zeu, dau dovada de o prostie rară,unică. Iti dai seama doar din vorbele pe care le scot pe gura,cand mai tot timpul ajung sa se contrazica pe ei insisi,isi dau seama ca nu e bine,dar continua cu aberatiile lor. Voi sunteti niste copii crescuti prin santuri,netrimisi la scoala,care n-au citit macar o pagina din Biblie,cei mai multi sunteti t.i.g.a.n.i. care au emigrat pana aici,iar acum il hulesc pe D-zeu. De ce n-ati stat in tara voastra,ca acolo nu crede nimeni in El, ci doar in pietre, statui si superstitii.

| PetreConstanta a răspuns:

Nu vreau sa schimb lumea Doresc sa nu mai fiu deranjata Incearca tu prin vorbe si cd o sa reusesti cauta-ma si pe mine peste cativa ani pentru oameni sunt un exemplu cred bun pentru caini nu stiu intreaba-i pe ei

| emy a răspuns:

@PaladeOvidiu: Cu riscul de a te supara, trebuie sa-ti spun ca nu ai dreptul de a judeca si eticheta pe nimeni dupa convingerile sale. Eu zic ca un om nu trebuie judecat decat dupa fapte si nici macar. Spun asta, pentru ca nimeni nu stie ce probleme are /a avut altul, ce impact au avut asupra lui etc.
Eu cred ca cel mai bine este sa evitam sa-i judecam pe ceilalti; are cine sa o faca.

| emy a răspuns:

@vampirebutterflybya: Eu cred ca este important este ca ti-ai facut datoria pe care o ai, ca om: sa incerci sa-i inveti pe ceilalti lucruri bine, sa-i indrepti atunci cand gresesc. Daca ei nu vor sa asculte, e treaba lor. Tu esti impacata ca ai incercat sa faci ceea ce trebuie, ceea ce este extrem de imprtant, pararea mea.

| emy a răspuns:

Nu stiu sa zic ce fel de exemplu sunt pentru cei din jur. Acum, cred ca asta depinde si de perceptia celorlalti. Eu pot sa vad buna, si ei sa ma vada rea, si invers. Pot sa vada proasta, si eu sa nu fiu chiar asa, sau pot sa ma vada desteapta, iar eu... Oamenii sunt diferiti, vad lucrurile diferit. Deci ...eu nu stiu ce sa zic. Eu cred ca ceilalti trebuie sa spuna despre mine cum sunt, nu eu.happykiss

| Mentaaaaa a răspuns:

E bine sa fii bun cu cei care sunt buni pentru ca ceilaltu de vor lua de prost si se vor folosi de tine.

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

De ce as schimba ceva la mine in afara de culoarea parului?
De ce i-as educa pe cei din jur?
Prin natura serviciului sunt inconjurata numai de oameni destepti fiecare cu personalitati puternice! Daca tu esti la gradinita atunci da incearca sa i schimbi pampersii la colegii tai!
O intrebare mai aberanta nici ca nu puteai gasi. Sunt cumva moise sa incerc sa schimb lumea?

| CrysisMD a răspuns:

Stii Ema, personalitatea fiecaruia incepe de la vorbe, de exemplu autoritatea mea mi-am creat-o prin modul de a vorbi. Aceasta si consider ca e puterea exemplului meu pentru altii.

| kiba a răspuns:

Exemplu laughing dap asa se pare dar uneori ochiul omului care primeste informatia... e destul de slab sa vada si adevaratul sens al exemplului; Depinde in ce mod vrei sa schimbi lumea; lumea se poate schima si printr-o vorba nu numai o fapta; de ex : poti cu o vb sa fragi o inima; sa distrugi o viata; sa dai o comanda gresita; sa distrugi lumea... si asa mai departe; aici cred ca te referi la exemplu pozitiv ( ar trebui sa specifici in intrebare ); eu in exterior sunt negativ indepartez oameni; dar daca au nevoie sunt printre primii care ii ajuta; ii indepartez pentru ca ii testez care oameni pot rezista la " presiune " ( adica probe ) nu imi plac oameni care nu stiu ce vor de la viata si care se lasa pasati de la unul la altul; oricum exemplul bun este atunci cand u pe tine te educi in a face un lucru bun / rau; dar in primul rand este influenta parintilor cand iti intiparesc in creier cand esti mic; de acolo se scurge toata viata ta; sanse ff putine sa te schimbi ff mult pe parcursul vieti din afara tiparului; deci concluzia este data de cum crestem/ti copii; cum ati fost crescuti; etc

| nicoletalavinia14 a răspuns:

Este foarte adevarat.
Numai ca multi dintre noi se vad deja perfecti, fara nicio greseluta, pacat ca gresesc foarte mult in unele privinte.Nici macar sa-si recunoasca vina nu mai stiu.
Cred ca au ajuns sa se accepte asa...cum sunt.

| AndaWest a răspuns:

Usor de zis, greu de facut.eu ma consider o persoana echilibrata,destul de serioasa si cu bun simt dar sunt luata drept antipatica si increzuta de catre cei din jurul meu doar pentru faptul ca nu ma hilizesc ca fraiera la oricine, nu sunt pupacioasa si afectuoasa cu persoane cu care nu am nici in clin nici in maneca, si ca sunt mai tacuta la prima vedere.deci,zi-mi tu ce exemplu ar trebui sa dau ca sa fiu urmata...de pitipoanca convinsa probabil, ca asa nu am sanse

| MissDelevingne a răspuns:

Sinceritatea mea si faptul ca spun totul pe fata si nu ascund si imi exprim sentimentele mele •reale•

| TheSupreme a răspuns:

Ideea asta e bazata pe gandire omeneasca: "Ia uite ma ce face asta, ia sa incerci si eu!"

| T13 a răspuns:

Daca lumea se educa/schimba prin exemplu nu prin vorbe asta inseamna ca:
-daca la scoala, in banca, pui 1 copil bun langa unu rau, copilul rau va deveni bun(va incepe sa invete, sa ia numai 9 si 10, etc.)

-daca un profesor zice,,de ce nu puteti fi toti ca X? Uite ce bine invata!``in scurt timp toata clasa va fi ca X si va invata bine.

-daca arunci un gunoi la cos,nu pe jos inseamna ca toti cei care te-au vazut nu vor mai arunca gunoi pe jos in viata lor!

Pentru a educa sunt necesare atat explicatiile(,,daca faci asta se intampla asta``) cat si exemplele(,, el a putut, poti si tu``).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ema? eu il am ca exemplu pe Iisus Hristos.dar nu prea urmez exemplul.ma straduiesc sa fiu si eu un exemplu bun dar mai mult laic decat spiritual.nu prea am pentru cine. exemplul personal e bun,daca ai cui sa-l arati. daca are cine-l vedea. daca nu,e nul inca din nastere.dar daca cautam, slava lumii asteia, o sa o pierdem pe a celeilalte.asa ca,mai bine smerit,si dupa aia inaltat, decat inaltat acum ca exemplu bun, si smerit dincolo pana la caderea in iad.