| EmaS a întrebat:

Daca vrei sa schimbi lumea, incepe cu tine.Pe cei din jurul tau nu ii vei educa cu vorbe, ci prin puterea exemplului tau. Te-ai intrebat vreodata ce exemplu esti pentru cei din jur?

Răspuns Câştigător
| DianaScorpio a răspuns:

Daca vrei sa te schimbi sau sa fii intr-un anumit fel, cel mai bine e sa o faci pentru tine. Si apoi doar sa te gandesti la puterea exemplului tau. Si da, sunt de acord ca reusesti mult mai bine sa schimbi/educi pe cineva prin puterea exemplului tau decat prin vorbe. Desi au si ele rolul lor.

46 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da m-am intrebat adesea ce exemplu sunt pentru cei din jur. Spre rusinea mea sunt un exemplu negativ pentru tinerii din ziua de azi.DAR stiu ca Dumnezeu ma poate schimba si ma schimba daca eu fac voia Lui si ii cer asta cu credinta.Bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu vreau sa schimb lumea si chiar de as putea, nu am voie sa intervin in istoria lumii. Exemplu? Numai cei din jur ma pot aprecia sau nu.Numai bine.

| Alex3 a răspuns:

Chiar daca esti un exemplu de urmat, cei din jur vor cauta tot timpul scuze, ba dimpotriva, te vor critica, si in niciun caz nu vor urma exemplul tau. Nu te-ai intalnit niciodata cu problema asta?

| bogdan14_5722 a răspuns:

Mda, de cele mai multe ori mergea, dar acum nici puterea exemplului nu e destul de convingatoare(cand faci fapte bune, ca daca faci fapte rele majoritatea te vor urma) si nu ma refer doar la Romania ci la intreaga lume. In unele cazuri e vorba de a fi smecher(cool) ca in ochii celor care fac numai rele sa pari si tu a fi smecher(cool), dar si in multe cazuri e vorba de prostie nefiltrata. Bineinteles ca exista locuuri unde puterea exemplului, referindu-ne la lucluri bune, exista dar din pacate sun pe cale de disparitie (aici referindu-ne la Romania). Daca vrei sa faci asta nu te baza ca o sa ii schimbi pe alti, fa-o pentru tine. Dar e foarte bine daca reusesti sa convingi si alti oameni din jurul tau. (si scuze pentru raspunsurile jicnitoare)

| Sleep a răspuns:

Sa revenim la realitate, lumea a devenit salbatica pentru a putea supravietui si nu o sa se schimbe pentru o lume mai buna si sa nu imi spuneti ca aberez pentru ca eu cel putin accept realitatea chiar daca pare putin exagerat ceea ce am spus

| deea_3819 a răspuns:

Da si eu ma consider un exemplu acceptabil

| MarinaInna_7737 a răspuns:

In primul rand este greu sa te schimbi pe tine. apoi lumea.slabe sansewinking

| Ruxi1999 a răspuns:

Da! Si sunt! Mai ales pentru colegii mei de clasa, eu invat cel mai bine din clasa si ii incerc sai ajut cat de mult pot... Sau pentru fratele meu mai mic!

| sebyiy a răspuns:

Ala care le sparge rozeta la toti big grin

| stelutzica a răspuns:

Buna intrebare este cea cu exemplu pentru cei din jur!

| Eugenia92 a răspuns:

Nu

| iulianaiuli a răspuns:

Da

| vampirebutterflybya a răspuns:

Eu,da m-am intrebat numai ca oamenii nu prea cred in ei si de aceea chiar daca ar avea de schimbat ceva la ei nu ar face-o indiferent de exemplul pe care le-ai da datorita lipsei de vointa si ambitie, am incercat si eu sa-i conving pe unii si sa le dau sfaturi si n-a dat roade asa ca depinde si de ceea ce vor ei, or sa-ti dea dreptate pana la urma. happy

| TT_6895 a răspuns:

Ca sa iti dai seama ce exemplu dai celorlati trebuie mai intai sa te cunosti foarte bine.sa stii cum esti tu, care este caracterul tau si sa incerci sa privesti din exterior cum te porti in societate (pentru a elimina subiectivismul chiar daca este aproape imposibil) si atunci cand ti-ai format o imagine cat mai reala a ta poti sa spui daca esti un model bun de urmat sau rau pentru anturajul tau.
La acest lucru inca mai cugetez...pentru ca imi este greu sa imi dau seama daca sunt o persoana buna sau rea, zic greu, pentru ca orice idee mi-as face despre mine ma gandesc imediat ca poate ma supraestimez eu sau subestimez.depinde... si daca sunt un exemplu bun sau rau.
Cu toate ca am observat ca intotdeauna am influentat multe persoane de-alungul timpului ...care au incercat sa imprumute cate ceva de la mine(de la idei, conceptii pana la look) dar ma bucur ca in sensul bun.

| g30rg3_9729 a răspuns:

Hmmmm. Mereu am încercat sa fiu un exemplu pozitiv pentru cei din jur, acum nu știu cât am reușit, însă e adevarat dacă vrem sa schimbam lumea trebuie sa începem sa ne schimbam întâi pe noi!

| 3lly_8594 a răspuns:

Da intr-adevar ca sa poti schimba cat de putin pe cei din jurul tau trebuie sa fi un exemplu bun de urmat ceea ce eu incerc sa fiu pentru toti prieteni si colegi mei mai ales pentru fratele meu.

| creatorul_7990 a răspuns:

Da m-am intrebat.Dar nu pot sa schimb lumea asta rea, mersi pentru intrebare