| Hombre a întrebat:

De ce a fost ars de viu pe rug Giordano Bruno?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

N-ar trebui sa ne mai certam astazi pentru fapte petrecute cu mult inaintea vremurilor noastre, atunci cand altele erau principiile de viata, conduita oamenilor, pana si igiena, daca mi se permite o asociatie, in aparenta fara legatura cu intrebarea.Va spun ca noi, generatiile de astazi, care vorbim despre drepturle omului, despre abolirea pedepsei cu moartea si incepem sa vedem intr-o alta lumina minoritatile sexuale, nu putem intelege pe deplin realitatile lumii in care a murit Giordano Bruno sau cele ale lumii aztece in care se faceau sacrificii umane.Adevarul adevarat vi-l spun cand marturisesc cat de socata am fost citind "Fratii Jderi ", romanul lui Sadoveanu, vorba aceea, descriind vremuri si locuri mai apropiate de noi, cand am citit ca unui tanar erou ce rapise o fecioara i s-a taiat capul.Sau amintiti-va cat de crud a murit Ioan Voda cel Cumplit.In fine ceea ce vreau, de fapt sa spun, e ca mi se pare inutil si zadarnic sa judecam vremi apuse demult prin prisma conceptiilor de azi.Cat priveste eroul respectiv, a fost ars pe rug fiindca se indoia de ideea geocentrista propagata de Biserica Catolica. A fost o vreme in care aceasta biserica se considera unica detinatoare a adevarului.Si poate din aceasta cauza s-au desprins din ea atatea curente religioase precum luteranismul, calvinismul, protestantismul, etc.Rigiditatea doctrinara ca si indiferenta fata de adepti sai poate aduce grave prejudicii bisericii.De aceea cred ca inteleptul papa Ioan Paul al doilea, deschis spre realitatile lumii de astazi, capabil sa recunoasca inexistenta raiului sau a iadului in afara constiintei umane, fiindca el este cel care a declarat ca iadul nu e un loc ci o stare de spirit, a fost o binecuvantare pentru biserica catolica. Tare mi-e teama ca germanul ce i-a succedat nu-i calca pe urme.Am citit, in treacat fie spus, ca interzicand mijloacele contraceptive sau protectoare, a provocat raspandirea prodigioasa a bolii numita sida in tarile africane catolice precum cea aflata sub influenta catolicului fervent care este Desmond Tutu.Cu alte cuvinte, daca biserica a admis pana la urma ideea lui Nikolaus Copernic si a renuntat la ideea geocentrista ce provocase condamnarea lui Bruno odinioara este o dovada de intelepciune ce inlatura rivalitatea aparenta stiinta-religie.Cred ca numai adaptandu-se la realitatile epocii pe care o strabate, comportandu-se ca un organism viu, biserica crestina poate ramane puternica asa cum a reusit sa fie vreme de doua milenii.Asa incat, tot respectul pentru victimele sigur nevinovate ale unei epoci numite si Evul Intunecat, dar sa nu uitam ca natura umana este astfel alcatuita incat e capabila sa inlocuiasca o forma de asuprire cu o alta. Poate ca nu mai mor oameni pe rug din pricini doctrinare, declarati eretici, dar mor pe toate campiile lumii pentru suprematia zeului Ban.Asa incat certurile noastre atat de inversunate pe un site, undeva intr-un colt de lume, mi se par niste furtuni intr-un pahar cu apa.Nu uitati ca musuroaie de furnici sunt colectivitatile noastre, daca ar fi sa-l ascultam pe Eminescu, iar in Moldova s-a ivit interesantul si expresivul cuvant "a se burica". Fara suparare, cand vad cata disputa a nascut o intrebare atat de simpla, cand vad cum va condamnati reciproc pentru atitudini perfect liber de a fi adoptate, exact verbul moldovenesc mi-a venit in minte.Si,daca veti judeca bine veti vedea ca am dreptate si nu merit niciun stupid. Ceea ce nu inseamna ca nu-l voi si primi! Numai bine.

29 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Giordano Bruno, aşa este, a ars de viu pentru că susţinea - printre altele - pluralitatea lumilor locuite.

| JeSa a răspuns:

Parintele,

Dragă Părinte, nici religiile şi nici ştiinţele nu sunt vinovate de respingerile lor reciproce, ci exponenţii lor, din lipsa "adevărului absolut", ce într-adevăr, este pentru omenire ca imposibil.

| JeSa a răspuns:

Hey, dragă Părinte, calmează-te!

Evident, suntem într-o epocă ştiinţifică explozivă, unde dictonul: "Crede şi nu cerceta!", este de neacceptat. Totul e relativ. Nu este posibil să aspiri la "un adevăr absolut", deoarece ar însemna să încălcăm "legea entropiei"(am mai vb. eu despre treaba asta...). Deci "inteligenţa oricărei creaţii, în mod categoric, nu poate fi decât mult mai mică decât inteligenţa creatorului său (aşa şi cu exemplu tău - calculatorul", adică, de n-ar fi existat "inteligenţa superioară" a creatorului său, nici el nu ar fi existat, iar exemple mai sunt..., şi acum - bine merci - nu ne comunicam, nu progresam. De astfel, aceşti "oamenii de ştiinţă" sunt mai prevăzători/precauţi, pentru că ei ştiu că: căutarea/cercetarea "adevărului" rămâne, în mod cert, mereu relativ.

| JeSa a răspuns:

Parinte,

Nu am spus că este "inteligentă" o pastilă, ci cel ce a creat-o.happy Fără "creare", nu ar fi existat. Aşa ca şi în "medicină", atâta vreme cât nu dispunem de tratamentul specific al unei boli, remediile ce se propun sunt numeroase şi puţin eficace; deci medicamentele ajută, cum ai spus şi tu, "Are intr-adevar reactii pozitive asupra organismului atunci cand este nevoie de ea."
Iar obiectele/lucrurile, întocmai că, ele continuă să existe şi atunci când noi nu le gândim...deci, într-adevăr, un Creator existăhappy
Cercetăm, cugetăm, etc... până la un punct, că totul e la limita intelectului...

| JeSa a răspuns:

Uffftongue, Părinte, scuze., greu cu dumneata!laughing

Oricât de mică şi neînsemnată ar fi ea - inteligenţa - nu poate fi decât rodul unui alt IQ superior. Este firesc să crezi că niciodată, oricât de perfect ai fi, nu-ţi vei putea cunoaşte în amănunţit creatorul. Sau pe de altă parte, calculatorul să-şi cunoască proiectantul, etc... Logic, nouă oamenilor, Dumnezeu (ne-)a oferit ceva din superioritatea Sa, ca să putem progresa, evolua.
Observi tu şi ordinea aceasta complexă a universului este considerată ca fiind foarte improbabilă sau neverosimilă, astfel încât universul nu ar fi putut exista fără un creator inteligent şi generos al acestei ordini.

| JeSa a răspuns:

Dragă, Parintele

Chiar amuzant. Te rog, încearcă, să fii mai atent! Eu NU neg existenţa lui DUMNEZEU. Cum ştim fiecare(credincioşi, mai puţin necredincioşi, etc...), Acesta este Unic(nu este dependent de nicio altă existenţă), Etern, Creator(creează şi totodată susţine toate lucrurile, precum - materia, spiritul şi orice alt gen de lucruri, care există, depind toate - în ceea ce priveşte existenţa lor - de Acesta), deci clar Dumnezeu aduce totul la existenţă şi menţine în existenţă lumea creată, Atotputernic(omniprezent), Atotştiutor(omniscient), Personal(dispune de un intelect şi o voinţă, deci El nu este o forţă total desprinsă, ci este preocupat de ceea ce se întâmplă în lume, mai ales de fiinţele umane), Atotbun, Sfânt; şi, încă ceva - se află dincolo de categoriile biologice şi, ca atare, nu este nici bărbat nici femeie, cu toate că atributele masculinităţii i-au fost atribuite Acestuia.

"De ce este firesc? Daca nu aduci argumente o sa inteleg ca este firesc ca asa vrei tu."

R. : Nu aşa voiesc eu, ci natura lui Dumnezeu nu poate fi cunoscută în limitele intelectului, cum am mai spus, şi o mai repet - "Cercetăm, cugetăm, etc... până la un punct" desigur, asupra Lui, în acest caz. Ori altfel, s-ar încălca "legea entropiei" ( http://articolecrestine.com/religia-si-stiinta/06legea-entropiei.html ), ceea ce nu este posibil. Dar, în schimb Acesta/Creatorul ne cunoaşte perfect cărora ne şi hotărăşte soarta, după cum doreşte.

"Inafara de asta tu pleci din start de la premisa ca exista d-zeu doar pentru ca ti se pare tie si altor oameni ca ordinea din univers trebuie sa fi fost pusa la punct de catre cineva pentru ca este prea perfecta probabil."

R.: Scuze, nimic nu a apărut spontan, din haos, şi a fost lăsat alandala. Ex. Universul nu putea să existe în mod necesar. Recidivez, trebuie să fi fost o cauză primă(Dumnezeu), care să fi demarat seria finită de cauze care a dus la prezent.

" http://en.wikipedia.org/wiki/Black_hole De supernove ai auzit? http://ro.wikipedia.org/wiki/Supernov%C4%83 "

R.: Nu, ţin să-ţi mulţumesc pentru informaţie, dar, iarăşi nu totul este adevărat, ci relativ(aici ne reîntoarcem la cele spuse de mine - mai sus, cu privire la "lipsa adevărului absolut" etc.).

"Nu vreau sa supar pe nimeni, insa al implica pe un zeu cu atatea caracteristici umane cu ar fi dragostea, ura, razbunarea, prostia, nechibzuinta, obscenitatea in crearea universului si a monitorizarii acestuia mi se pare de-a dreptul stupid."

Eu nu sunt supărată, doar că doresc să fii mult mai "atent/responsabil" la ceea ce studiezi, meditezi, cugeţi. Asta ca să ai tăria de a progresa(în bine), şi de a nu persista - în rău sau în ignoranţă.

Toate cele bune!

| Alphawolf a răspuns:

@april
As fi fost de acord cu tine daca nu s-ar fi facut numeroasele crime in numele religiei. Daca nu era Biblia, cu siguranta nu mureau atatea oameni nevinovati, nu erau pornite atitea razboaie. Doctrina religioasa este cea mai periculoasa, cea mai fanatica. Comportamentul moral al inchizitiei a fost afectat de fanatismul religios, deci motivul crimelor a fost convingerile religioase. Daca nu exista motiv, nu exista cearta! Biblia a fost si este o instigare a maselor. Oare vrea Dumnezeu aceasta instigare intre oameni? Trage tu concluziile.

| Alphawolf a răspuns:

Este amuzant, Parintele la raspunsul lui primeste vot stupid iar JeSsYkA in raspunsul adresat Parintelui primeste cele mai bune voturi.
Expresia "exponentii lor" din raspunsul lui JeSsYkA, ce Inseamna si ce Cuprinde? Oare nu suntem invatati, condusi sau chiar manipulati de "exponentii lor"? Oameni buni pe ce lume traiti? Mama lui de cap ca nu prea ajuta...sau poate se voteaza din alte motive...

| Alphawolf a răspuns:

@syme
Daca nu era Biblia(cartile "sfinte"), nu erau atei(!), nu erau motive pentru savirsirea faptelor criminale bazate pe credinte religioase...

| Arthur a răspuns:

Fost călugăr aparţinând pe rând mai multor confesiuni, astăzi ar fi fost un bun scriitor de literatură ştinţifico fantastică.
Intoleranţa şi ura faţă de aproapele lor a dus la acel tragic deznodământ.

| Arthur a răspuns:

POPO, dacă eşti român şi nu turc sau chinez, mai ales după cele trei avataruri cu aceeaşi poză de pe cele trei conturi ( o fi de vină criza ) ar trebui în mod normal să ai şi oarece cunoştiinţe în domeniu.
Ori eşti în necunoştinţă de cauză, şi atunci nu te băga, ori acea ură sau intoleranţă sau tâmpenie te mână şi te roade la ficat să dai răspunsurile pe care le dai şi care sunt la un nivel mai mult decât jenant.
Pentru creierul matale îţi spun un mare secret pe care îl ştie şi baba din colţ : Biserica Ortodoxă nu a ars pe nimeni, nu a arestat pe nimeni şi nu a pus bombe decât probabil în creierul mătăluţă.
Creştinii ortodoxi au fost în schimb aruncaţi la lei şi tigrii, au fost arşi şi crucificaţi, urmăriţi de securitate, trimişi la canal şi alte asemenea distracţii gratuite.

| syme a răspuns:

Alphawolf,
Te citez: "Daca nu era Biblia, cu siguranta nu mureau atatea oameni nevinovati, nu erau pornite atitea razboaie."
Ce spui sa facem o comparatie intre cate victime au facut regimurile ateiste si cate victime a facut in total inchizitia? Eu nu spun ca inchizitia a fost buna, dar daca este sa ne exprimam importriva crimelor nu crezi ca ar trebui sa dezbatem si motivul pentru care in timpurile moderne apar astfel de crime in masa tocmai in niste sisteme ateiste?

| Parintele a răspuns:

Arthur Ce-i cu raspunsul acesta subiectiv? Nu ti-e rusine sa postezi cu atata nonsalanta un raspuns jignitor? Nu ti-e teama ca te compromiti? Probabil dupa parerea ta inchizitia era o organizatie a oamenilor de stiinta.

| Parintele a răspuns:

April biserica crestina si in ziua de azi mai are multe de recunoscut si nu o face din teama de a nu-si pierde pozitia deosebit de avantajoasa pe care o au liderii ei in societate.
Sunt multe aberatii in biblie pe care biserica le trece cu vederea sau le interpreteaza subiectiv.

| Parintele a răspuns:

Arthur nu iti permit sa ma insulti!

Un crestin adevarat nu injura ca tine! Deci nici macar crestin nu esti ci doar un golan care se agata de religie fiindca altceva in viata nu are. Ai gasit tu in cadrul acestei intrebari un raspuns al meu in care sa fi specificat ca ma refer la biserica ortodoxa?! Crezi ca imi pasa de povestile tale fantastice despre crestini eroi care au fost mancati de lei, sau alte bazaconii?! Nu cred asa ceva! Sunt in lume si crestini adevarati, insa te asigur ca aceia nu au nimic asemanator cu tine si comportamentul tau de huligan inrait. Esti prea indoctrinat, habar nu ai ce este religia sau d-zeu! Esti prost informat, habotnic, intolerant si uracios.

a bucur ca ma urasti, ma bucur ca ma injuri...asta dovedeste incapacitatea ta de a purta un dialog deschis si limita cunostintelor tale, te inteleg.;)) Te consumi ca o baterie de ceas.
bISERICA ORTODOXA ESTE SFANTA.NICI UN POPA NU ESTE PEDOFIL, NICI UN POAPA NU ESTE POPONAR! Nici un popa nu e bogatas, toti preotii dau dovada de o moralitate excelenta. Nu au existat la nivel inalt popi securisti care turnau la securitate si care au bagat oameni in puscarie: http://old.cotidianul.ro/......18144.html
http://www.ziare.com/articole/biserica+colaboratori+securitate
http://www.standard.money.ro/......itati.html
http://ortodox.net/article.php?story=Popa_Pornostar

PS. Cu ce te afecteaza pe tine faptul ca eu am 2 conturi, nu trei! Al doile cont l-am facut ca sa pot sa intru pe chat cand am fost suspendat, te-am lamurit desi nu era treaba ta atat timp cat nu am abuzat sau ascuns acel cont ca drept dovada am lasat avatarul si nick-ul ca sa pot fi identificat.Sac, sac!:P

RUSINE!

| Parintele a răspuns:

JeSsYkA Cel putin stiinta se straduie sa aduca ceva bun in lume.de exemplu calculatorul tau sau tratamente pentru anumite boli. Stiinta nu are ca scop imediat aflarea adevarului universal ci descoperirea lui pas cu pas prin studiu si experiment fata de religie care sustine ca deja poseda adevarul universal si ca l-a dobandit prin revelatie! lol, asta mi se pare ridicol!

| Parintele a răspuns:

JeSsYkA Ti se pare ca m-am agitat in raspunsul meu pentru tine? Te asigur ca nu; spre deosebire de altii tu ai un ton politicos.
Daca incerci sa faci vreo legatura intre omul care creaza un calculator si d-zeu care creaza omul te asigur ca asezarea acestor elemente laolalta si compararea lor in scopul de a dovedi existenta vreunei zeitati creatoare, este de departe ilara si irelevanta. In primul rand pana si calculatorul a trecut prin procesul de evolutie si spun asta ca o gluma si nu pentru ca am picat prada exemplului tau. Trebuie sa stii ca din punctul de vedere al oamenilor de stiinta, punct de vedere pe care si eu mi l-am insusit, un lucru ca sa existe nu trebuie ca sa fie neaparat creat - adica supus unui proces de design inteligent cu atat mai putin un design inteligent divin.
Exemplul calculatorului hai sa zicem ca ar mai pacalii pe cineva pentru ca atunci cand se vorbeste de un calculator se vorbeste despre inteligenta artificiala, iar tu din continutul textului meu, ai ales sa vorbesti despre calculator; te citez: Deci "inteligenţa oricărei creaţii, în mod categoric, nu poate fi decât mult mai mică decât inteligenţa creatorului său (aşa şi cu exemplu tău - calculatorul", adică, de n-ar fi existat "inteligenţa superioară" a creatorului său, nici el nu ar fi existat, iar exemple mai sunt..." Acum sa vedem cat de viabil este rationamentul tau de mai sus: eu m-am referit pe langa exemplul calculatorului si la medicamente: Cum ar fi acum sa am pretentia ca o pastila de algocalmin sa fie inteligenta? Are intr-adevar reactii pozitive asupra organismului atunci cand este nevoie de ea. Trebuie sa intelegi ca nu se poate compara inteligenta umana cu inteligenta obiectelor.Nu putem avea pretentia ca obiectele sa fie inteligente atat timp cat nu au creier si din acest motiv consider ca ce mi-ai scris mai sus este irelevant desi pentru unii suna destept este doar un silogism inutil. Ai incercat probabil sa dovedesti ca ceva ca sa existe trebuie creat prin design inteligent divin insa stiinta si chiar unele sisteme filozofice au dovedit ca lucrurile exista independent de om deci in afara sa.

| Parintele a răspuns:

Syme poate ne dai si cateva exemple de regimuri ateiste criminale si daca iti faci timp poate dezvolti subiectul. Merci.

| Parintele a răspuns:

JeSsYkA cat de naiva esti!laughing O sa-ti demonstrez inca o data ca afirmatia ta :"inteligenţa oricărei creaţii, în mod categoric, nu poate fi decât mult mai mică decât inteligenţa creatorului său" este falsa! Ia spre exemplu o familie simpla de la tara care au studiat ca la vremea respectiva 4 clase primare. Copiii acestei familii merg peste un timp si termina un liceu in oras apoi urmeaza o facultate ca mai tarziu sa lucreze intr-un minister sau un alt punct de lucru important. Nu poti sa nu fii de acord cu mine ca acesti copii si-au depasit parintii adica pe creatorul lor in inteligenta. Oricat te-ai stradui acum, sincer, nu-mi poti demonstra printr-un argument shiop ca acesta: "Iar obiectele/lucrurile, întocmai că, ele continuă să existe şi atunci când noi nu le gândim...deci, într-adevăr, un Creator există" ca dumnezeu sau acel creator de care vb tu exista. Ca sa faci aceasta afirmatie in primul rand trebuie sa dovedesti ca zeul acela sau, in fine creator, cum il numesti tu, a creat obiectele care raman in afara existentei omului. Ceea ce nu poti demonstra pentru ca nu ai nici o dovada, iar dovezile care exista despre istoria obiectelor sugereaza ca ele nu au fost proiectate divin ci ca au fost supuse unor procese naturale de formare si evolutie!

| Parintele a răspuns:

JeSsYkA Esti amuzanta!;))
Iti dai seama ca prin afirmatiile tale nu faci decat sa negi existenta lui d-zeu?=)) "Oricât de mică şi neînsemnată ar fi ea - inteligenţa - nu poate fi decât rodul unui alt IQ superior." De ce, ca zici tu? Argumenteaza!-Din asta rezulta ca si d-zeu are un creator care la randul sau are pe altul si tot asa.
Inafara de asta tu pleci din start de la premisa ca exista d-zeu doar pentru ca ti se pare tie si altor oameni ca ordinea din univers trebuie sa fi fost pusa la punct de catre cineva pentru ca este prea perfecta probabil.
+ Nu faci decat sa vii cu niste afirmatii deosebit de deranjante in lipsa unor argumente, exemplu: "Este firesc să crezi că niciodată, oricât de perfect ai fi, nu-ţi vei putea cunoaşte în amănunţit creatorul. " De ce este firesc? Daca nu aduci argumente o sa inteleg ca este firesc ca asa vrei tu.

Deasemeni: "Observi tu şi ordinea aceasta complexă a universului este considerată ca fiind foarte improbabilă sau neverosimilă, astfel încât universul nu ar fi putut exista fără un creator inteligent şi generos al acestei ordini." asta cum o argumentezi?! Cine a zis asta? Ti se pare ca este universul foarte armonios? Poate nu stii cate fenomene distructive se petrec in univers, cate gauri negre inghit galaxii! intregi! http://en.wikipedia.org/wiki/Black_hole De supernove ai auzit? http://ro.wikipedia.org/wiki/Supernov%C4%83

Nu vreau sa supar pe nimeni, insa al implica pe un zeu cu atatea caracteristici umane cu ar fi dragostea, ura, razbunarea, prostia, nechibzuinta, obscenitatea in crearea universului si a monitorizarii acestuia mi se pare de-a dreptul stupid.

| danut a răspuns:

A avut mancarici la limba.

| pepe a răspuns:

Inchiziţia l-a considerat eretic pentru convingerile sale, a fost ars pe rug prin anul 1600.

| dilau69 a răspuns:

Giordano Bruno (n. ca. 1548, Nola/Campania - d. 17 februarie 1600, Roma) a fost un teolog şi filosof umanist italian din epoca Renaşterii. Condamnat şi ars pe rug de Inchiziţie pentru concepţia sa panteistă şi pentru convingerea asupra infinităţii lumii, considerate eretice, numele lui a devenit sinonim cu cel de victimă a obscurantismului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca a avut "sange in trotineta" si, nu s-a dezis de convingerile sale. Un barbat si un om de stiinta extraordinar!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A fost condamnat, dar nu si a fost executata sentinta.fiindca spunea un adevar, a fost discreditat si condamnat la arest la domiciliu unde a si murit uitat de toata lumea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@dragalasul, Giordano Bruno a fost ars pe rug in anul 1600 in piata Campo dei Fiori din Roma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca asa cum am mai explicat si cu alte ocazii, oamenii care gindeau erau considerati de biserica periculosi. Si pe buna dreptate, ei puteau trezi la realitate prostimea care se lasa dusa de nas de citiva popi sireti care-i manipulau atunci ca si acum (pentru bunastarea lor fireste)winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci vad ca aproape toti dau raspunsuri incurcate...raspunsul este pentru ca a sustinut ca exista extraterestri.

| zaharie_4994 a răspuns:

Vreau doar sa ii spun preotului ca in Biblie,nu este nici o nelamurire pe care preotii si biderica o ocolesc sau o trec cu vederea. Daca fac acest lucru sa isi dea seama si asa studieze biblia mai cu atentie, pentru ca Biblia este cuvintul lui Dumnezeu si este singura carte fara greseala,singurea carte care se poate intelege foarte usor.Le transmit pe aceasta cale preotilor sa aiba grija de lucrul acesta, si sa lase nelegiuirile de oparte si sa studieze Biblia cu adevarat, sa o poata intelege si sa lase afacerile afurisite si viata de lux.In opinia mea majoritatea preotilor ortodocsi si catolici sint niste gunoaie care intr-o zi vor da socoteala pentru faptele lor. Bani, Avere, Masini, Vile, etc, Astia sint preotii niste hoti!