| nolan a întrebat:

Imi poate spune cineva de ce lui Giordano Bruno i se spune nolanul si ce desemneaza acest termen va rog?

Răspuns Câştigător
| MariuZ a răspuns:

Era preudonimul pe care si l-a ales el. Vine de la faptul ca s-a nascut in localitatea Nola.

1 răspuns:
| nolan explică:

Am citit intr-o carte de Natale Benazzi si Mateo D'Amico ceva despre "nolanul" in referire la Giordano Bruno, fost Fillipo Bruno, cel ars pe rug de inchizitie la 16/17. 02. 1600 in Piata Campo dei Fiori pentru niste afirmatii filozofice si stiintifice totodata(in infinitul univers exista o multitudine de lumi iar stelele sunt la fel ca soarele nostru, etc).