| Dorotheea21 a întrebat:

De ce "Alea iacta est" exprima un punct fara de turnura?
Am vazut Wikipedia dar nu lamureste motivul.

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Nici nu o sa-l gasesti, este unul juridic.
Indreptandu-se spre Roma, Cezar a devenit "inamic al Statului", incalcand o lege extrem de importanta si sub Republica si sub Imperiu, lege care stipula ca niciun general, fie invingator, fie invins, nu avea dreptul sa intre in Roma cu armata.
Motivatia legii era simpla:
In Roma nu exista armata. Erau vigilii sau politia acelor vremuri, cateva detasamente de pretorieni si sub Imperiu, un detasament de germani care alcatuiau garda personala a imparatului, astfel incat oricarui general insotit de doua legiuni, i-ar fi fost extrem de usor sa ia puterea.
Numai in cazuri exceptionale, ex. o mare victorie, Senatul sau imparatul dadeau un decret prin care se
permitea intrarea in Roma si cerebrarea unui "triumf"...altfel se lasa cu razboi, lucru care s-a si intamplat intre Iulius Cezar si Pompei Magnus.
In concluzie, incalcarea legii a fost "no turning point". happy

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se ia in considerare faptul ca zarurile, odata aruncate si aratand anumite numere, nu mai pot fi puse in alta pozitie.
Aceasta exprima faptul ca, de la un punct, un eveniment nu mai poate fi impiedecat sa intervina.

| johnnny123 a răspuns:

Daca ai citit in Wikipedia atunci probabil stii ca expresia ii este atribuita lui Iulius Cezar atunci cand trupele sale au traversat raul Rubicon pentru a incepe razboiul civil impotriva lui Pompei si a Senatului.

Acesta era un punct fara turnura pentru ca prin aceasta actiune Cezar a incalcat legile imperiului, din acel moment conflictul armat devenind inevitabil.