| SaveTheNature a întrebat:

Exista cineva care a fost necredincios,sau ateu si acum a ajuns foarte credincios?
Si daca da, ce religie ati ales?

19 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| OOOLEOOO a răspuns:

EU! Pana la 14 ani nu vroiam sa aud de Dumnezeu, si inca caut o religie!

Sarbatori fericite =)

| Kramerwalt a răspuns:

Eu eram un ateu convins! Nu credeam in Dumnezeu nici cat negrul sub unghie, i-L consideram o inventie a oamenilor pana intr-o zi! Am intrat pe acest minunat site si am vazut intrebarea userului EmaS, nu stiam cine e.era o intrebare din cate i-mi aduc aminte despre religie si cum credem noi in Dumnezeu! I-am raspuns ca fara suparare dar eu nu cred deloc in El! El nu m-a ajutat niciodata de ce sa cred intr-o inventie! Am tinut putin de tot de atunci legatura cu ea! Am inceput sa-i pun intrebari, mi-a dat Idul dansei, am vorbit m-am apropiat enorm de Dumnezeu si acum i-L port in suflet ca pe Tatal meu! I-l iubesc nu pot sta fara El! Toate astea din iubirea lui fata de mine si din bunatatea doamnei Ema, a doua mea mama! Dumnezeu sa te binecuvinteze, nu uita sa crezi in El si-ti va arata cat de mult te iubeste! Amin!

| n0matterman a răspuns (pentru Kramerwalt):

Amuzanta povestioara!

| LineGuide a răspuns:

Da in copilarie eram cam ateu, intr-o zi am vrut sa merg la biserica...(nu stiu de ce), mi-a placut si astfel acum merg duminical la biserica.
Hristos a inviat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca inca esti in cautare pot recomanda cateva carti, asa orientativ :)

http://www.librariasophia.ro/......-3775.html

http://www.librariasophia.ro/......-5409.html

si scrie apoi pe google jurnalul convertirii si dai clic pe primul site si apoi o sa-l poti downloda

| RaduMD a răspuns:

Eu am avut o etapă de mai mulţi ani în care am fost ateu. În copilărie eram credincios. Apoi a venit o vreme, nu-mi aduc aminte când, că nu a fost o dată anume când am devenit ateu şi tot ce e legat de Dumnezeu, sfinţi, biserică etc îmi păreau poveşti: opiu pentru popoare, aşa cum spunea Marx (sau Engels, nu mai ştiu). Acest lucru s-a întâmplat prin adolescenţă, când eram în general un răzvrătit. Şi a continuat în prima parte a studenţiei. Pe urmă, am devenit, încet-încet, credincios, din cauza unor întâmplări din viaţa mea de ordinul miracolului. Am început să iau Biblia mai în serios. Cam în anul 3 de facultate am început să îmi pun şi problema Bisericii, fiindcă deşi ajunsesem să cred că Dumnezeu există, disociam acest lucru de Biserică, ce îmi părea că "l-a furat pe Dumnezeu". Pe urmă, prin citirea atentă a Bibliei, am ajuns catolic, aşa cum sunt şi azi.

| SaveTheNature explică (pentru RaduMD):

Cum ai ales catolicismul? Parintii tai sunt catolici?

| RaduMD a răspuns (pentru SaveTheNature):

Nu, mama ortodoxă, tata ateu (formal ortodox). Dar eu am ales catolicismul. Sau poate că m-a ales el pe mine...

| SaveTheNature explică (pentru RaduMD):

Interesant. Eu sunt catolic, ca asa m-am nascut, deocamdata nu m-am gandit sa-mi schimb religia, pentru ca mi se pare foarte aproape de adevarhappy

| RaduMD a răspuns (pentru SaveTheNature):

Nu e o regulă: sunt catolici "din leagăn" care trec la ortodoxism, neoprotestantism, sau direct la ateism. La urma urmei, ăsta e un aspect al libertăţii, nu?

| SaveTheNature explică (pentru RaduMD):

Musulmanii, budhistii, hindusii nu au Biblie.
Ei au alte carti. Si la fel cum tu nu citesti cartile lor, asa si ei nu citesc Biblia.multi dintre ei nu au auzit de Biblie,asa cum multi crestini nu au auzit de Coran.
Si nu sunt putini,sunt foarte multi. Si aproape toti raman in religia lor cu siguranta dein motive lesne de inteles(familie, comoditate, devotament etc.
Si din 7 miliarde de oameni cati are pamantul, cam 1 miliard sunt crestini restul de 6 miliarde sunt cu totul alte religii.Si asa vor muri, in religiile lor.
Si conform fiecarei religii in parte,"cealalta religie este gresita.
Deci ce se va intampla cu cei 6 miliarde? Niciodata nu ne-am pus in pielea lor sa vedem ce gandesc ei despre noi. Si multi dintre ei nu au auzit de Isus Cristos. Asta e adevarul. Ar trebui sa privim si mai departe de gradina noastra, si sa vedem ca nu suntem singuri..mai sunt si altii.

| RaduMD a răspuns (pentru SaveTheNature):

OK. Şi? Ce propui, mai exact?

| SaveTheNature explică (pentru RaduMD):

Ce propun?laughing) eu nu pot propune nimic. Eu as propune sa nu mai consideram religia noastra corecta si pe a celorlalti grestita, ca cine stie, poate gresim noi, si ei au dreptate.

| RaduMD a răspuns (pentru SaveTheNature):

Păi, dacă mâine descopăr că shintoismul este religia corectă, înseamnă că sunt nebun dacă poimâine nu sunt deja shintoist. Sau sinucigaş.

| roxaa15 a răspuns:

Draul meu/ draga mea scuze dar nu i-mi pot da seama dupa nick de sexul tau, banuesc ca esti putin dezorientat din punct de vedere religios dupa temele intrebariilor tale. Vrei sa stii care religie e cea imi buna? toate sunt bune ata timp cat e dragoste fata de Dumnezeu, cat timp faci lucruri bune si drepte.Eu personal ti-as sugera ortodoxia sau catolicismul( din pricina vechimi lor), sectele nu stiu ce sa zic, oricum indiferent de religia pe care urmezi sa ti-o alegi iti doresc un drum lin si cu cat ma-i putine incercari Dumnezeu sa te tina in brate in momentele dificile!

| bogdan1004 a răspuns:

Nu tot credincios am fost doar ca la un anumit timp nu stiu de ce am devenit ateu pentruo scurta perioada de timp vazand multe documentare care neaga existenta lui DUmnezeu la scoala am inceput sa dau cu **** lui D-zeu pe colegilaughing dar am zis ma nu e bine nici nu ma duc la biserica dar asta nu inseamna sa nu cred

| Dan10079 a răspuns:

Nu aunt dar as fi ales biserica ortodoxa!

| Nosam a răspuns:

Am fost crestin, dupa ateu, iarasi crestin. Dar ce sunt acum e ceva deosebit. Citeste mai mult aici http://www.ritulyork.ro/