| Bishop a întrebat:

De ce atunci cand asteptam ceva timpul trece asa incet?

8 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Pentru ca avem o perceptie diferita a timpului in functie de asteptari.Cand stii ca dai un examen timpul trece repede cand trebuie sa te intalnesti cu cineva drag timpul trece lentwinking

| BeT a răspuns:

Timpul trece la fel, doar tu ai impresia ca trece incet deoarece atunci cind astepti sa se petreaca un lucru pe care ti-l doresti foarte mult o ora ti se pare o zi. Mie de ex.cind trebuie sa merg la dentist, o zi mi se pare o ora.

| Corina a răspuns:

Pentru ca te gandesti prea mult la ceea ce astepti. Incearca sa-ti ocupi timpul cu ceva (de ex. fa treaba prin casa, curatenie, repara ceva, joaca conquistadore, etc) si atunci vei vedea ca timpul va trece foarte repede. De fapt, timpul trece la fel, nici mai repede nici mai incet, doar noi il percepem altfel, din cauza ca suntem ocupati si nu ne mai gandim la ceea ce asteptam.

| sy46 a răspuns:

Deoarece trecerea timpului este relativa in functie de perceptia ta asupra situatiei.
Un minut desfasurand o activitate placuta trece neobservabil.
Un minut la -35 de grade Celsius nu pare a trece prea repede...

| zhady a răspuns:

Poate de ce trece atat de lent vrei sa zici...

| alexandra0000009 a răspuns:

Esti plictisit

| daniela.m a răspuns:

La mine e pe invers

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca ai timp sa te gindesti la el.