| alesarumarianiftode56 a întrebat:

De ce au dispărut dinozaurii?

6 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Au disparut ca au avut ghinion laughing nimic nu traieste cit lumea, dar in general o specie dispare, daca este eliminata de concurenta. Poate au avut concurenta, cineva ia eliminat, au fost mai tari ca ei si asta a fost.
Asa cum noi astazi eliminam multe specii, omul a vinat unele scpecii pana la disparitie, asa si pe atunci ar fi putut exista o alta specie care ia eliminat pe dinozauri.

| LordCristobal a răspuns:

Dinozaurii au disparut din cauza unui asteroid care a cazut si care a provocat temperaturi scazute si o racire brusca a climei.
Frigul creat in urma caderii asteroidului a omorat majoritatea dinozaurilor care erau obisnuiti cu vremea calda si nu erau facuti sa reziste la frig.

| Theo94 a răspuns:

Din cauza unui cataclism.
Se crede ca un asteroid sau cometa cu un diametru de 10, 11 km. a lovit Pamantul in locul in care azi se afla peninsula Yucatan din Mexic, craterul numindu-se Craterul Chicxulub.

| EliLeli a răspuns:

Nu au mai avut ce manca dupa ce un meteorit a cazut in Yucatan.

| tteo91 a răspuns:

Este unanim acceptat că dinozaurii au dispărut la sfârșitul perioadei Cretacicului, acum aproximativ 66 de milioane de ani. Există mai multe teorii care încearcă să explice cauzele acestei dispariții.

Cea mai acceptată teorie este că dispariția dinozaurilor a fost cauzată de impactul unui asteroid sau a unei comete de mari dimensiuni cu Pământul, care a dus la un eveniment de extincție masivă. Impactul a dus la un efect de seră extrem, care a dus la temperaturi ridicate, la creșterea nivelului oceanului și la creșterea acidității apei. Acest lucru a avut un efect devastator asupra ecosistemelor terestre și marine, distrugând multe specii de plante și animale, inclusiv dinozaurii.

Există și alte teorii care încearcă să explice dispariția dinozaurilor. Una dintre ele este că schimbările climatice și reducerea resurselor alimentare ar fi putut fi o cauză. Alte teorii includ o epidemie masivă sau o explozie vulcanică de mare amploare.

În general, este probabil o combinație de factori care au dus la dispariția dinozaurilor, cu impactul asteroidului fiind cel mai important. În orice caz, acest eveniment a deschis calea pentru evoluția altor specii, inclusiv a mamiferelor, care ulterior au devenit dominant în lumea animalelor de pe Pământ.

| Crap76 a răspuns:

Au fost bătuți de Dumnezeu.