| AcidCuSange a întrebat:

Tu cum crezi ca au disparut dinozaurii?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
19 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Se stie cum au disparut!
acum 65 de milioane de ani, un meteorit cu diametrul de 1 km a lovit golful mexic!
acest lucru a dus la o dereglare a atmosferei, si o racire brusca!
...plantele au murit de frig, carnivorele de foame!
pestii au murit din cauza dezechilibrului chimic din oceane datorita substantelor eliberate de impact!
aproximatic 90 % din animale au murit atunci!
totusi daca nu ar fi existat acea catastrofa, noi nu am mai fii azi aici!

| ramona30 a răspuns:

Ce intrebare stupida...

| NoChanceForUs a răspuns:

De ce sa ne dam cu parerea cand se stie deja? Care e esenta intrebarii?

| mgtow a răspuns:

Se zice ca au murit din cauza conditiilor meteorologice sau din cauza separarii a placilor tectonice (formanduse noi continente).

| Thunder a răspuns:

Nu imi dau cu parerea. Stiu doar ca au disparut. Mai conteaza cum?

| giuly a răspuns:

Se stie cum au murit, lol.
S-au prapadit din cauza unui meteorit care a dat totul peste cap, dar datorita caruia noi ne aflam azi aici, frecand menta pe TPU.

| DeEAஐ a răspuns:

Eu cred ca nu au existat!

| αŁз a răspuns:

Brusc!~

| emma_8868 a răspuns:

Parerea mea este ca au disparut din pricina asteroidului care a lovit Pamantul, sunt convinsa ca exista o multime de alte teorii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Teoria dupa reguli bahice.
1. Venit meteorit, facut praf toate vietatile mari...soricaraia din preajma prospera.
2. Dumnezeu impreuna cu extraterestrii pun la cale invazia pamantului.
3.Prostia pune stapanire pe dinozauri, disparitia speciei este iminenta.
4.Sunt printre noi, n-au disparut, cand faci omleta din oua incearca sa meditezi asupra farfuriei, asa poate descoperi si de ce te-ai pus la masa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au anticipat faptul ca TPU se va umple de copii tampiti si s-au sinucis in masa. De ce nu ne ajuti in readucerea la viata a dinozaurilor, prin incetarea postarilor tale tampite?

| Claudiu44 a răspuns:

Coaja oului din care eseau era prea groasa si nu puteau iesi funda mai repede

| lololooo a răspuns:

Rima si cea mai cunoscuta din aceste ipoteze este impactul unui meteorit urias sau al unei comete cu Pamantul, eveniment ce s-ar fi produs in epoca in care au disparut si dinozaurii. Locul impactului acestui meteorit -identificat recent in peninsula Yucatan, in Mexic- este o "cicatrice" uriasa in forma unui crater cu diametrul de 200 km. Impactul acestui corp ceresc se presupune ca ar fi determinat aparitia unui nor urias de vapori care ridicandu-se si ajungand in atmosfera a acoperit cu o "perdea" nemaiintalnita cerul, oprind astfel razele solare sa mai ajunga pe pamant. Rezultatul a fost inevitabil: vegetatia de pe Terra, lipsita un timp indelungat de soare, a disparut in cea mai mare parte, ceea ce a dus in final si la disparitia dinozaurilor care au murit prin infometare.
Ceea ce nu poate explica insa aceasta ipoteza este insa de ce catastrofa i-a afectat numai pe dinozauri. Cum cel putin cinci specii din epoca respectiva supravietuiesc, nu se poate explica clar de ce efectul impactului a actionat selectiv. Cert este insa faptul ca daca disparitia dinozaurilor nu s-ar fi produs, istoria Pamantului ar fi fost poate cu totul alta. Aceasta deoarece extinctia lor a permis mamiferelor existente in epoca sa se adapteze situatiei, sa evolueze incet si sa cucereasca planeta.

A doua ipoteza cu privire la disparitia dinozaurilor este mult asemantoare cu prima, diferind printr-un singur aspect: necesitatea producerii impactului in peninsula Yucatan. Aceasta deoarece aici existau si exista mari depozite de sulf, care in urma impactului au fost proiectate in atmosfera. Raspandirea necontrolata a sulfului in atmosfera a otravit majoritatea formelor de viata, printre acestia aflandu-se si dinozaurii.

O a treia ipoteza cu privire la disparitia dinozaurilor de pe Terra a fost emisa de curand de astrofizicianul Juan Collar de la Universitatea Carolina de Sud (Statele Unite) care considera ca acestia ar fi disparut datorita unei forme de cancer declansate de stelele din galaxia noastra. Ei ar fi fost victimele descarcarilor masive de particule neutrino, emise de stelele care s-au stins. Aceste particule, intrand in coliziune cu nucleii atomilor din organismul dinozaurilor, au prejudiciat structura AND-ului, rezultand mutatii cancerigene.

| Kiiiissss a răspuns:

Extinctia dinozaurilor, eveniment petrecut cu circa 65 milioane de ani in urma, a suscitat si va mai suscita inca multe discutii. Cert este ca s-au emis deja mai multe ipoteze care incearca si reusesc mai mult sau mai putin sa explice acest fapt.
1. Prima si cea mai cunoscuta din aceste ipoteze este impactul unui meteorit urias sau al unei comete cu Pamantul, eveniment ce s-ar fi produs in epoca in care au disparut si dinozaurii. Locul impactului acestui meteorit -identificat recent in peninsula Yucatan, in Mexic- este o "cicatrice" uriasa in forma unui crater cu diametrul de 200 km. Impactul acestui corp ceresc se presupune ca ar fi determinat aparitia unui nor urias de vapori care ridicandu-se si ajungand in atmosfera a acoperit cu o "perdea" nemaiintalnita cerul, oprind astfel razele solare sa mai ajunga pe pamant. Rezultatul a fost inevitabil: vegetatia de pe Terra, lipsita un timp indelungat de soare, a disparut in cea mai mare parte, ceea ce a dus in final si la disparitia dinozaurilor care au murit prin infometare.
Ceea ce nu poate explica insa aceasta ipoteza este insa de ce catastrofa i-a afectat numai pe dinozauri. Cum cel putin cinci specii din epoca respectiva supravietuiesc, nu se poate explica clar de ce efectul impactului a actionat selectiv. Cert este insa faptul ca daca disparitia dinozaurilor nu s-ar fi produs, istoria Pamantului ar fi fost poate cu totul alta. Aceasta deoarece extinctia lor a permis mamiferelor existente in epoca sa se adapteze situatiei, sa evolueze incet si sa cucereasca planeta.

Funda plz?

| Bodu90 a răspuns:

A venit Dumnezeu si s-a gandit ca ar fi bine sa mai schimbe ceva, fiind plictisit peste masura de activitatile dinozaurilor. Astfel, cat ai zice peste a eliminat toata natia de "uriasi" si ne-a facut pe noi oamenii dupa chipul si asemanare sa ca sa ii tinem companie. Probabil ca la un momentdat o sa se "plictiseasca" si de noi, ca nu facem altceva decat sa punem si sa raspundem la intrebari tampite.

| ANNEx33 a răspuns:

Pfff.eu cred, din cauza asteroidului acela urias.sau seceta.multe motive.laughing

| Wayn3 a răspuns:

Au tras pe nas. s-au luat la pumni intre ei, si s-au batut pana au disparut... cine stie ce fel de plante erau pe atunci :]]

| Romka a răspuns:

Dupa potop au disparut, toti au fost nimiciti de pe fata pamantului.
http://adventist.md/archives/4149

| crainic a răspuns:

Eu cred ca ei inca traiesc dar in alta galaxie.bine da cum nu este sigur nimic sa speram ca se va afla