| e m i l y a întrebat:

De ce avionul cu reactie a lui Henri Coanda nu a impresionat lumea stiintifica atunci cand acesta l-a pilotat prima oara in 1910? Am gasit doar ca a devenit apreciat cu adevarat pentru prima data in jurul anului 1950...

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Era ceva descoperit "inainte de termen", daca se poate spune asa. Totusi, oamenii de stiinta iau folosit imediat principiul descoperit, si l-au respectat pentru inteligenta lui. Din pacate pentru noi, marilor inventatori romani nu li se face reclama mondiala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca erau prea prosti sa-si dea seama ce vad.