| Motisor a întrebat:

De ce când scriu pe merriem webster să îmi dea definiția pentru saturday îmi zice că e ziua a șaptea a săptămânii, iar când scriu în dex-online să îmi dea definiția la sâmbătă spune că e ziua a șasea a săptămânii?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Pentru ca englezii se iau dupa calendarul gregorian, unde saptamana incepe cu ziua de Duminica.

2 răspunsuri:
| carevaescu a răspuns:

Sâmbătă vine din Sabbatum in latină, care la rândul lui din Sabt in ebraica veche, insemnand literalmente "a șaptea".

https://ro.m.wikipedia.org/wiki/S%C3%A2mb%C4%83t%C4%83

| CuStimaSiRespect a răspuns:

Din perspectiva biblică, sâmbăta este ziua a 7-a a săptămânii, iar duminica este prima zi, fiind ziua în care Iisus a înviat:
1. După ce a trecut sâmbăta, când se lumina de ziua întâi a săptămânii (Duminică), au venit Maria Magdalena şi cealaltă Marie, ca să vadă mormântul.
2. Şi iată s-a făcut cutremur mare, că îngerul Domnului, coborând din cer şi venind, a prăvălit piatra şi şedea deasupra ei.
3. Şi înfăţişarea lui era ca fulgerul şi îmbrăcămintea lui albă ca zăpada.
4. Şi de frica lui s-au cutremurat cei ce păzeau şi s-au făcut ca morţi.
5. Iar îngerul, răspunzând, a zis femeilor: Nu vă temeţi, că ştiu că pe Iisus cel răstignit Îl căutaţi.
6. Nu este aici; căci S-a sculat precum a zis; veniţi de vedeţi locul unde a zăcut.
(Matei 28:1-6)

Dacă ai observat și la unele calendare de pe desktopul Windows, duminica apare ca fiind prima zi a săptămânii.

Din anul 2011 și calendarul ortodox a fost corectat în această privință.