| Denly a întrebat:

Din punct de vedere biblic in ce zi a fost creat omul: in ziua a sasea sau in ziua a saptea?

10 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Geneza1:23-26- a fost creat în a 6 zi.

| anonimg a răspuns:

Biblia nu reda evenimentele intr-o ordine perfect cronologica.
De exemplu, chiar in capitolul 2 din Geneza (deci dupa ziua a saptea) ne este relatata cum a fost creata Eva: "Si omul a pus nume tuturor vitelor, pasarilor cerului si tuturor fiarelor campului; dar pentru om nu s-a gasit niciun ajutor care sa-i se potriveasca."(v.20)
21. "Atunci Domnul Dumnezeu a trimis un somn adanc peste om, si omul a adormit; Domnul Dumnezeu a luat una din coastele lui si a inchis carnea la locul ei.
22. Din coasta pe care o luase din om, Domnul Dumnezeu a facut o femeie si a adus-o la om." Bineinteles ca Eva a fost facuta in aceeasi zi cu Adam caci este scris in Gneza 1:27: "Dumnezeu a facut pe om dupa chipul Sau, l-a facut dupa chipul lui Dumnezeu; parte barbateasca si parte femeiasca i-a facut."
De asemenea, nici cartile Bibliei nu sunt asezate toate in ordine cronologica perfecta. De exemplu, cartea lui Iov a fost scrisa de Moise si ar fi trebuit in mod normal sa fie cel mult a 6-a carte; dar ea apare a 18-a carte. Asta nu inseamna ca Biblia nu este o carte inspirata.

| Mayhem666 a răspuns:

Stiu ca omul nu a fost creeat de Dumnezeu, pentru ca nu exista, dar sa trecem peste, si sa presupunem ca ar exista, tu nu ai auzit la ora de religie, cand profesorul spunea ca in ziua a saptea, "Dumnezeu" s-a odihnit, dupa ce a creeat toate fapturile? Deci clar nu a fost in ziua a saptea. Sper ca ti-am oferit raspunsul pe care il cautai.

| Emanuel_Olaru_1994 a răspuns (pentru Mayhem666):

BUna, ne-ai oferit o informatie cu o certitudine! ai spus ca stii...acest stiu trebuie demonstrat, dovedit! deoarece ai spus acest lucru public, v-a trebui sa dovedesti ca Dumnzezeu nu exista din toate punctele de vedere! ( moral, istoric, logic etc) pana nu vii cu dovezi, afirmatia ta nu este valida, sorry!

| Divy a răspuns:

În ziua a șasea, de ce ai ajuns la îndoiala între ziua a șasea și ziua a șaptea?

| doctorandus a răspuns (pentru Divy):

Depinde, in Biblie scrie ca barbatul a fost creat inainte de animale si femeia dupa animale.

| Denly explică (pentru Divy):

In capitolul 2 din cartea Facerea, cand deja era a saptea zi sau chiar trecuse si aceasta la versetul 7 scrie: "Atunci, luând Domnul Dumnezeu ţărână din pământ, a făcut pe om şi a suflat în faţa lui suflare de viaţă şi s-a făcut omul fiinţă vie." Intelegi? Zice foarte clar ca a facut pe om, desi omul era tocmai din ziua a sasea.

| Divy a răspuns (pentru Denly):

Da se referă tot la ziua a șasea, doar că detaliază facerea creației; totuși îți recomand pentru sufletul tău să citești mai întâi Noul Testament, începând cu fie cu epistolele fie cu Evangheliile, iar după dacă te interesează și trecutul poți să citești și Vechiul Testament!

| Coquina11 a răspuns:

Trebuia sa-si dedice toata saptamana aia creand doar omul, ca s-a grabit si de aia predomina prostia pe planeta.

| Emanuel_Olaru_1994 a răspuns (pentru Coquina11):

Trebuie sa intervin deoarece te-ai afirmat public, si am dreptul la comentarii! Il cunosti pe Dumnezeu? in aceasta afirmatie reiese faptul ca Il cunosti...( singurul mod de a-L cunoaste este Cuvantul Lui, Biblia ) asa reiese din ce ai citit? ca S-a grabit? citeste mai bine happy o zi buna