| dragos9234 a întrebat:

De ce cautam mereu motive?
Nu se poate si fara?

59 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns:

1. Pentru ca rationam.
2. Fara motive nu se poate. Motivele dau o explicatie actiunilor noastre. Din motive se nasc ambitii si teluri.

| harciog a răspuns:

Pai cel care tace cica ar fi vinovatul.

| dragos9234 explică (pentru harciog):

Ce treaba au motivele mele cu vinovatul tau?

| AlexJr a răspuns (pentru dragos9234):

Nah, nu te-ai prins, harciog e mai abstract asa...nu te obosi ca te trage in nebunia lui.
pai eu cred ca motive sunt mereu, noi doar alegem unul din ele(sau mai multe)

| dragos9234 explică (pentru AlexJr):

Stiu ca harciog este mai abstract, insa eu nu intelesesem ce a vrut sa zica.

| harciog a răspuns:

Pai trebuia sa vorbesti la singular persoana una.In cazul tau, probabil ca "motivele, nu sint motive cit mai degraba cautarea unor explicatii logice, probabil din cauza unor afectiuni sentimentale.

| dragos9234 explică (pentru harciog):

Mda.

| dragos9234 explică (pentru harciog):

Dar de ce trebuie sa vorbesc la singular?
Tu nu cauti motive?

| harciog a răspuns (pentru dragos9234):

Eu nu mai caut motive si explicatii.Nu am timp.Accept totul cum iese.

| AlexJr a răspuns (pentru harciog):

Eu am acceptat asta din comoditate, de lene, devreme. tu ai realizat-o(e diferenta pentru care ai aprecierea mea) sa zicem tarziu, in timp, intr-un final poti sa-mi spui daca e vreo diferenta intre noi in ce priveste aspectul asta? pentru ca eu nu stiu.

| harciog a răspuns (pentru AlexJr):

Imi pare rau, nu fac nici diferente, e loc sub soare pentru toti.

| AlexJr a răspuns (pentru harciog):

Nu avem raspuns sa inteleg, noapte buna si tie.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Eu cred ca in lumea asta poti face 1001 de lucruri( fapte), fara niciun motiv, dar ma rog...

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Fără motive, nu suntem motivați.
Pa, pa.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Motivul este de fapt scopul pentru care facem ceva.
Nu avem scop...nu facem acel ceva! Logic.

| Musique a răspuns:

Nu,e nedrept.

| venusdoom a răspuns:

Pentru ca nimic nu e intamplator si totul se intampla cu un motiv. Daca nu am fi cautat motive poate azi nu am fi ajuns unde suntem, si poate era mai bine...

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Exista o varietate mare de motive, de diferite tipuri, in diferite actiuni.Lasa asta...

Ai motive sa traiesti? Nu? Bine atunci, motivul dispare, iar obligatia apare!

| Delicacy a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Să-ţi spun eu una:
De ce respiri? Că oricum ştii că vei muri laughing

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Delicacy):

Cum am mai spus,trebuie sa ai motive pentru a parcurge toate etapele vietii,iti construiesti un scop,in functie de nivelul de rationament de care dispui, de constientizare asupra realitatii.
Daca spui : "De ce respir? Ca oricum voi muri ", privesti prea mult in viitor, ceea ce iti da o motivatie negativa, ce implica renuntarea la propria-ti existenta.Cum se mai spune, daca nu-ti place sa traiesti, nu meriti sa traiesti.

| Delicacy a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Bine,mă duc să-mi tai venele laughing.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Delicacy):

Nu ti le taia, ca oricum esti constienta de moarte.Lasa natura sa-si urmeze instinctul, sa mori atunci cand ea doreste, nu-i lua acest drept.Nature is your firendwinking

| Delicacy a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Ce prieten mi-ar dori moartea? straight face
Cam sadică Natura asta...

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Delicacy):

Natura e un alt fel de prieten.Ea este obligata sa-ti fie prieten,pana ce vei muri.Ea nu ia decizii, ea se conformeaza timpului, ea iti da o speranta, o speranta de supravietuire.Da' ce-i timpul? Nu stiu, nu crezi ca-i mort?

| Delicacy a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Doar pentru că nu ştii ce este, nu înseamnă că e mort.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Delicacy):

In fine,suntem prea mici ca sa constientizam timpul,lasa-l sa traiasca, si sa moara, in acelasi timp.
Pana atunci, hai sa mancam Nutella, un motiv de a ramane pe acest pamant laughing
P.S : N-am mancat niciodata Nutella laughing

| Delicacy a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Nu,doar tu eşti cel mic.
Şi nici eu n-am mâncat Nutella vreodată, ci alte chestii asemănătoare pentru muritorilaughing.

| dragos9234 explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Nutella,motivul principal pentru care cumparam paine!

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru dragos9234):

Si pentru care sa devenim obezi!

| dragos9234 explică (pentru Delicacy):

Daca nu ai mancat inca, nu stii ce inseamna "bun"" happy
Fugi repede la magazin!

| Delicacy a răspuns (pentru dragos9234):

Dacă vroiam să mănânc până acum, îmi cumpăram de mult.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Delicacy):

Vrei sa spui ca intelegi timpul? Il poti masura? Sunt eu prea "mic" ca sa controlez timpul, iar ceilalti sunt mari, si-l controleaza cu usurinta?

| Delicacy a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Nu,eram ironică doar.

| RAY a răspuns:

Eu ce motiv sa caut sa isi iau pisica din avatar?

| dragos9234 explică (pentru RAY):

Spui ca ti-am furat-o

| RAY a răspuns (pentru dragos9234):

A mea e neagra

| dragos9234 explică (pentru RAY):

Vopseste-o

| RAY a răspuns (pentru dragos9234):

N-am inteles inrebarea ta ce motive sa cautam pentru ce?

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru RAY):

Si a mea e neagra!

PS. Singurul motiv pentru care am postat...sa spun ca si eu am pisica neagra!

| dragos9234 explică (pentru RAY):

Pentru orice!
De ce avem nevoie de un motiv ca sa facem ceva?

| RAY a răspuns (pentru dragos9234):

Eu n-am motive ce sa fac ceva stiu ca trebuie

| RAY a răspuns (pentru dragos9234):

Cred ca creierul meu e in somnolenta acum

| Mădă0611 a răspuns:

Daca n-ai avea motive, de ce ai face un lucru, orice lucru? Nu se poate fara.

| dragos9234 explică (pentru Mădă0611):

Daca sunt somnambul? Fac lucruri in somn fara a avea motive(constiente)

| Mădă0611 a răspuns (pentru dragos9234):

Ai motive, inconstiente pentru constient si constiente pentru inconstient. tongue

| mixxjim a răspuns:

Bag de seama ca nu se poate, altfel ce sens ar avea?

| Delicacy a răspuns:

Cauţi motivele pentru a găsi explicaţii, ca să înţelegi diverse situaţii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Motivele sunt baza efectelor. orice efect are o cauza, deci omul e curios sa caute motive pentru a intelege mai bine efectul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragos, ar fi bine sa pui o intrebare mai relevanta care sa exprime mai clar dorinta ta de a afla un raspun si directia in care ai dori sa se indrepte acest raspuns. Este mult prea vag ceea ce ai intrebat.

| dragos9234 explică (pentru anonim_4396):

Mai bine nu mai spuneai nimic.

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

Unii mai privesc motivele si ca pe niste simple scuze...

| xanderblackx a răspuns:

Pentru ca ele ne redau nevoia de diversificare, de variante si actionare...

| VladLungu a răspuns:

Motivele sunt folositoare.

| greenwave666 a răspuns:

Salut! e in firea omului sa caute scuze, sa inventeze motive, sa isi manifeste furia pe altii si sa caute vinovati, in loc sa se analizeze si sa gaseasca partea lui de vina! e prea lunga lista de motive si lumea le cauta! funda? ^_^

| BikaBianca a răspuns:

Uneori nu se poate. Cautam Motive ca sa traim.

| DjDkill a răspuns:

Depinde ce fel de persoana

| ღMysteriousGirlsღ a răspuns:

Baa...daa laughing

| skYiiZ a răspuns:

Iti spun euoh go on. pentru ca suntem mult prea curiosi. ne mananca practic in c*r sa fim"noi informati" cu tot ce se intampla. sa ne bagam coada in treburilee altora.winking poate dai si vreo fundalaughing

| biencutza97 a răspuns:

Pentru ca ori si ce miscare o faci cu un motiv fara motiv nu faci nimic