| shadybaby a întrebat:

De ce conteaza pentru unii atat de mult prima impresie? Si de ce sunt unii predispusi sa judece o persoana dupa prima impresie? Mie mi se pare acest lucru nedrept... voi ce credeti? Este acest lucru unul intuitiv?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este mecanismul stereotipiei, care usureaza viata oamenilor si ii ajuta sa includa persoanele in anumite categorii intr-un mod cat mai rapid. Adevarat este ca de cele mai multe ori acest lucru nu aduce nimic bun, insa mai are si avantajele sale. De exemplu, daca vezi pe strada un barbat imbracat dubios, cu o cagula pe cap si o bata in mana, vei actiona stereotipic, il vei considera talhar si vei fugi din calea lui.

8 răspunsuri:
| miradoniz a răspuns:

E ca și atunci când treci pe lângă un crin înflorit, te gândești instinctiv ca miroase frumoshee hee secretul e poate sa consideri ca trăiești într-o gradina plăcut mirositoarehee hee

| PetreConstanta a răspuns:

Prima impresie este si ultima

| elasexygagica a răspuns:

Ce intrebare ai putut pune si tu, fa trezeste-te la realitate, prima impresie este cea mai importanta, eu una judec numa si numa dupa prim impresie, daca imi place si e bunoc il iau daca e urat si nomi place nu-l iau(aici ma refer la aspectu fizic la baieti :x). Tu daca ai vedea in fata un om ca acesta http://www.cancan.ro/usr/imagini/2010/04/22/273889-worst-teeth-12.jpg ai trece peste hidoasa lui aratare fiindca are "suflet"bun?

| m5789932 a răspuns:

Nu sunt de acord in totalitate cu raspunsul lui Mihai Dirinea. Poate acel barbat, ti se parea tie imbracat dubios. Poate omul era de la fortele speciale, in plina misiune.
Eu nu sunt de acord cu persoanele care isi fac o parere, sau o impresie, doar dupa cateva trasaturi sau detalii simpliste. Si eu sunt o persoana care analizez oamenii, fie ca sunt pentru prima oara cand ii intalnesc fie ca nu; dar nu o fac pur si simplu ci intr-un mod mult mai complex;
Pentru unii conteaza prima impresie, fiindca nu vor sa cunoasca acea persoana, nu vor sa o accepte, si atunci le este mai usor sa o judece pentru un lucru. Asta nu inseamna ca este ceva rau in a-ti face o impresie despre cineva.
Eu nu consider ca a judeca pe cineva este un lucru intuitiv, ci mai degraba o greseala pe care omul insusi o face, in mod constient si voit. Mihai Dirinea, pentru tine, oamenii rasisti fac asta tot in mod intuitiv?

| m5789932 a răspuns:

Nicule, intrebarea era alta!

| LawR3n a răspuns:

Posibilitatea de a răspunde la această întrebare este de aprox. 40 %. În primul rând nu toţi vorbim ca roboţi, nu înţeleg de ce oamenii folosesc calculatoare diferite? Sincer eu aş vrea fundă dinaia! Înfine, poate fi ceva genetic, până când apar vampiri şi dupa aia îţi dă un film marfă pe antena, se schimbă tot tripul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

inainte sa spui ceva mesteci acel ceva de 10 ori prin gura sa vezi daca e bine ceea ce o sa zici si abia a 11-a oara te faci auzit

| shadybaby explică:

@elasexygagica poate pentru tine numai aparentele conteaza. Degeaba arata impecabil daca nu e in stare sa lege 2 cuvinte, sunt si asemenea cazuri.Prima impresie este ceva intuitiv, din instincte, deci prin ce ai zis tu reiese ca Supra Ego-ul tau nu prea infraneaza impulsurile... daca stii despre ce vorbesc macar. In al doilea rand nu e vorba de aparente ci de ce judeca oamenii dupa prima impresie si chiar consruiesc un profil despre o persoana pe baza intuitiei.