| anonim_4396 a întrebat:

De ce corpul nu devine imun la zahar asa cum devine la medicamente?

6 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Se poate sa ma insel, pentru ca zaharul este o componenta celulei, pe langa multe alte substante.
Dar nu inteleg, la ce te referi prin imun la zahar?

| Mclaren12 a răspuns:

Cum adica imun? Organismul uman este destul de sensibil si nu este imun nici la glucide si nici la medicamente. Au existat oameni care s-au sinucis prin supradoza de medicamente si sunt sigur ca ai auzit de asa ceva. Daca era imun nu exista asa ceva pentru ca asa ar presupune ca organismul sa nu mai fie in niciun fel afectat de chimicalele aflate in medicamente, indiferent de cantitate. De asemenea si zaharul excesiv poate cauza mai ales la copii hiperactivitate, si in general poate cauza obezitate si diabet.

| AndreiWeisz a răspuns:

Huh? Zaharul este o sursa de glucide, glucide care sunt vitale pentru organism. E sursa preferential folosita de energie a corpului nostru si exista celule care sunt complet dependente de glucide, gen hematiile sau neuronii.
Corpul nu devine imun la medicamente, acesta isi face efectul, microbii devin imuni la medicamente, dezvolta rezistenta si este nevoie de antibiotice tot mai avansate pentru a-i putea combate.

Răspuns utilizator avertizat
| iamprettybored a răspuns:

Um... nu cred ca ai inteles prea bine. Corpul.nu devine imun la medicamente, ci bacteriile/microbii/viruşii devin. Zahărul nu interacționează cu acestea.
Sper că te-am ajutat.