| DorelSudoru a întrebat:

De ce credeti in d-zeu si nu credeti in mos-craciun sau iepurasu de pasti?

Răspuns Câştigător
| AndrogynBeauty a răspuns:

Unii rămân copii chiar dacă au trecut de vârsta aceea. Există trei tipologii de oamenii: copiii care cred în moş crăciun şi zâne, maturii care cred în mituri religioase, fac anumite ritualuri de neînţeles în lumea în care trăim, pentru că aşa au făcut unii acum sute şi mii de ani, când civilizaţia era la începuturile sale, şi maturii, ceva mai copţi, care, poate cred într-o formă superioară de existenţă, dar nu o asociază niciodată cu basmele din biserici, sau nu cred deloc într-o forţă, să-i spunem, "dumnezeiască".

Acum, noi nu-i judecăm pe niciunii, ce rost ar avea? Copiii sunt copii, naivii naivi...

59 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Catolicii cred în iepuraşul de paşte laughing.
Eu nu cred în niciunul dintre cele 3 personaje.
Salut.

| Vizitiul a răspuns:

Am avut momente in care credeam in tot ceea ce mi se spunea, eram un naiv, dar asta se intampla in trecutul indepartat. Usor, usor, odata cu inaintarea in varsta, am incetat a mai crede in lucruri nevazute, si chiar daca a disparut acea fantezie buna pana la un punct, acum ca am incetat sa cred in ea, si e mai bine. Nu cred in Dumnezeu, mosi craciuni sau iepurasi de paste.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Moş Crăciun şi iepuraşul vin doar o data pe an. Dumnezeu este mereu cu tine. Cică am răspuns serios, şi eu.

pa, pa.

| AvalohAlyn a răspuns:

Pentru ca Mos Craciun si Iepurasul de pasti sunt niste legende, niste povesti care nu au la baza povestiri si lucruri reale dovezi iar Dumnezeu este real, sunt dovezi si lucruri care te fac sa crezi in El(existenta lui Iisus Hristos este unul din acele lucruri, acele lucruri care sunt foarte numeroase, cine are ochi sa vada). Este o diferenta mare intre Dumnezeu si legenda.

Apache
| Apache a răspuns:

Ba exista mos craciun! ...numai mosul e asa de gras incat ca de noaptea de craciun sa cada prin acoperis! :...sau o fi fost un hot mai gras?

| cristi202 a răspuns:

Pentru ca. privind in urma in ultimi 20 de ani din viata mea, in imprejurarile vietii, nu am alta sansa decit sa inteleg ca Dumnezeu a fost adesea cu mine acolo. Multe lucruri ar ramine neexplicate, multe lucruri ar ramine in ceata, multe lucruri si-ar pierde sensul daca El nu ar fi fost acolo. Poate modul cel mai bun de a-L vedea pe Dumnezeu e in imprejurarile vietii, atunci cind poate apelezi la el din cine stie ce motive, si vezi ca primesti raspuns, sau poate ti se intimpla ceva ce nu intelegi, ca mai apoi sa devii mai intelept cind, mai tirziu, intelegi prin ce ai trecut

| Angel0 a răspuns:

Pentru un baietel de 5 ani este chiar o intrebare inteligenta.

| Angel0 a răspuns:

Pentru IceShadow
S-au scris atatea carti despre Dumnezeu incit nu stii nici sa le numeri dar sa le citesti si asta chiar inainte de Vechiul Testament.
Asta pentru cultura ta generala.

| Angel0 a răspuns:

Raspuns pentru sirdanyel.

Isus si d-zeu au aparut mult mai tarziu ca ceilalti.

Este cea mai tare fraza pe care am citit-o vreodata.

| DorelSudoru explică:

Ink "10" nu vine de la 10 ani. Daca nai cu ce sa ma ajuti poti sa nu mai comentezi la intrebarile mele.

| DorelSudoru explică:

@iceshadow si sherry filozofii mai funteti mai

| YourDailyApple a răspuns:

Cum? Nu exista mos craciun? sad

| Pomar a răspuns:

@mary ai tu vreo dovada ca d-zeu nea creeat in afara de o carte dubioasa scrisa acum 2000 de ani?
Sunt de acord ca atunci cand esti mic crezi in mos craciun, in iepuras si in dzeu cand mai cresti nu mai crezi de cat in dzeu si daca reusesti sa mai cresti inca putin iti dai seama ca nici dzeu nu exista...

| Pomar a răspuns:

@Shery daca urmaresti istoria vei vdea ca "budha" a aparut cam in anul 600 I.e.N.Crestinismul nu prea stiu cand a aparut dar iti garantez ca cu 3000 de ani I. e N. nu credea nimeni in "dzeu" ci in zei.
Deci se poate observa de lungul istoriei cand a aparut dzeuwinking

| Pomar a răspuns:

Inainte sa il creeze pe dzeu oameni si-au creeat o gramada de alte zeitati...winking
Si ce e asa logic ca nu exista mos craciun si iepurasu dar exista dzeu? Nici una din astea 3 "idei" nu a fost dovedita clar ca nu exista tongue

| Pomar a răspuns:

Buddha a trait cam cum 600 de ani I. E. N.; nici un popor nu a avut o religie din totdeauna.

| Pomar a răspuns:

@sherybig grinaca as crede in adam si eva as crede si in d-zeu si restu...Bineinteles ca teoria evolutionista are lagune pentru ca acolo unde nu s-a gasit un raspuns a ramas un gol in schimb in creationism totul se rezolva prin "asa a vrut/facut d-zeu", daca pe tine (sau pe orice alta persoana) d-zeu te face mai buna atunci este foarte bine pentru ca asta a fost si unul dintre scopurile inventarii lui.
Oricum imi place ca iti susti punctul de vedere cu diferite argumente si sper sa mai raspunzi big grin

| Pomar a răspuns:

@Shery daca tu crezi in d-zeu cu adevarat si chiar cunosti niste dovezi ale existentei lui atunci nu pot de cat sa te respect big grin
Desi nu cred in D-zeu si nu cred ca voi mai crede vreodata ii respect pe cei care cred cu adevarat in el si le respect punctul de vedere. Totusi ma deranjeaza foarte tare oameni care spun ca (virgula) cred in D-zeu dar de fapt o fac doar pentru ca asa face toata lumea si pentru ca le e frica sa fie altfel sau oameni care nu pot argumenta de ce cred si daca ii intrebi spun : "Pntru ca asa e bine...", si te mai si injura dupa aia...straight face

| Pomar a răspuns:

Pai da mi s-a intamplat sa vorbesc cu unu si sa faca spume cand am incercat sa ii spun punctul meu de vedere dupa care a inceput sa ma injure ca nu cred in d-zeu...
Si mie mi-ar placea sa mia vorbim poate si pe alte subiecte, ca asat s-a cam consumat; a da si sunt baiat si am 16 ani big grin Tu? happy

Stefan
| Stefan a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu exista.

| laurentiu a răspuns:

Dar cât despre fricoşi, necredincioşi, scârboşi, ucigaşi, curvari, vrăjitori, închinătorii la idoli, şi toţi mincinoşii, partea lor este în iazul, care arde cu foc şi cu pucioasă
Apocalipsa 20:15

| Minnie a răspuns:

Intrebi asa la sigur...De unde stii ca nu cred in toti 3?

| Shery a răspuns:

Dar eu nu cred in existenta lui Dumnezeu.
Eu STIU ca el exista.
Iar in Mos Craciun si iepurasul de Paste nu cred pentru ca nu exista. Faza e ca daca urmaresti cursul istoriei poti sa afli cand au aparut mosul si iepurasul, dar nu poti sa afli cand a "aparut" Dumnezeu.

| Shery a răspuns:

1) voi ati observat ca ne-am cam luat toti stupid pe aici? laughing de ce faceti chestia asta, sa va dati stupizi unul altuia? ca pana la urma asta nu e o intrebare cu raspuns corect/gresit. E de filosofie, oameni buni.
2) pentru tipu cu Budha: e prea putin 3000 de ani, avand in vedere ca evreii au o istorie in spate, iar ei dintotdeauna au crezut in Dumnezeuwinking Ca nu au crezut dacii si romanii, asta este cu totul alta discutie.

| Shery a răspuns:

@IceShadow: daca ai crede in adam si eva, ai crede ca evreii au avut aceeasi religie since forever.
Anyway, eu cred in creationism pentru ca este mult mai logic decat evolutionismul sau Big Bang-ul, pentru ca acestea doua din urma au multe lacune in argumentare, in dovezi.
De asemenea, atata timp cat o anume religie te face sa fii mai bun, sa respecti legile(avand in vedere faptul ca principiile generale de drept sunt in concordanta cu principiile biblice), eu tind sa cred intr-o persoana superioara, mai inteligenta si care cunoaste viitorul si evolutia omenirii, care a elaborat aceste principii si pe care o numesc Dumnezeu.

| Shery a răspuns:

@IceShadow: si mie imi place ca aduci argumente, nu imi place religia fara logica, cum nu accept nici pozitia de ateu - daca o pot numi asa - fara argumentare.
Ideea e ca s-au gasit totusi anumite dovzi(lately) care sa ateste continuitatea credintei in Dumnezeu (vezi manuscrisele de la Marea Moarta).
Desi cred in Dumnezeu cu perseverenta (nu suna bine, dar nu am gasit alt termen mai potrivit), niciodata nu am fost de parerea: cred pentru ca asa e bine, ca asa mi-a zis mie bunica sau ca ma dezmostenesc ai mei daca nu cred. Este o doctrina pe care am studiat-o si am gandit-o, pentru ca m-a interesat subiectul.

| Shery a răspuns:

@IceShadow: You're a good man(woman?)
Tu vorbesti serios ca au fost persoane care ti-au zis ca au credinta in Dumnezeu si apoi te-au injurat?! laughing -> aceia nu credeau in Dumnezeu. Imi place cum raspunzi si imi place faptul ca accepti pareri diferite de ale tale (daca sunt bine argumentate, evident). Sper sa mai avem ocazia sa discutam happy

| Shery a răspuns:

Sunt fata si am 19 ani (20 in martie). Keep in touch happy

| Shery a răspuns:

@parkour010: care to join us? laughing