| HierbaSantaMarijuana a întrebat:

Dece te denumesti ateu, cand pui atatea intrebari despre fiinta in care nu crezi? Ca ateu ar trebui sa stii ca asa ceva nu exista, ca nu-ti trebuie sa-ti bati capul, de ce nu intrebi si despre Mos-Craciun?
si de ce nu insulti un copiil prin faptul ca e "tampit" deoarece crede in iepurasu de pasti, dar insulti un crestiin deoarece crede in Dumnezeu? Poate copii si crestini nu au cu adevarat dreptate, dar macar ei simt iubire.

10 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Tu compari un copil cu un crestin matur?
"...de ce nu intrebi si despre Mos-Craciun?"
Buna idee, o sa pun una chiar acum.

| Andrei7520152 a răspuns:

Pentru ca milioane de oameni maturi nu cred in Mos Craciun.

Răspuns utilizator avertizat
| Thunder a răspuns:

Nu am treaba cu D-zeu cat am treaba cu aberatiile slujitorilor. Vin niste oameni si fiecare are pareri diferite despre D-zeu, dar toti au impresia ca au dreptate. De parca D-zeu ar trebui sa se plieze dupa conceptia fiecaruia.

"Poate copii si crestini nu au cu adevarat dreptate, dar macar ei simt iubire."

Tu vorbesti serios? Crestinii simt iubire? Dar din ce pubipla mea sunteti facuti? Incep sa fiu invidios pe voi. Uite, ma, astia au primit la nastere iubire, iar noi astialalti nu. Ei simt iubire sau daruiesc iubire? Daca doar simt, de la cine simt iubirea asta? De la D-zeu? Daca da, de ce nu simte toata lumea iubirea asta? Iti dai seama cat de penibil poti sa fii cand debitezi ineptii din astea?

| HierbaSantaMarijuana explică (pentru Thunder):

Un crestin este mult mai fericit el se gandeste la lumea in care traieste, el se gandeste la persoanele din jur, el iubeste oameni, primind asftel iubire, iar voi ii criticati prin faptul ca vin si ve vestesc evanghelia! Dar nu va ganditi ca ei fac asta doar pentru ca va iubesc? Ei vreau sa ajungi in locul lor de salvare,iar voi spuneti ca sunt prosti.

Cat de mult iubeste un copil viata lui asa de mult iubeste un crestin viata lui, iar viata e facuta ca s-o traiesti, nu ca sa stai toata ziua la munca, televizor, pc. pana la urma asta a dus stiinta, munca, televizor, pc care mai este rostul vieti atunci?

| Thunder a răspuns (pentru HierbaSantaMarijuana):

Pe mine nici mama nu m-a iubit si vii tu si imi spui cum ca as fi iubit de cresitini. Fugi cu cercul. Nu ma opreste nimeni pe strada sa-mi spuna ca trebuie sa fiu salvat. Dar chiar nu inteleg ideea asta cum ca eu ar trebui sa fiu salvat de catre cineva. Oare acel cineva nu ar trebui sa aiba grija de ograda lui?

Nu inteleg paralela asta intre copil si crestin. Nu imi dau seama ce vrei sa demonstrezi.

Du-te in munti si traieste-ti viata. Cine nu te lasa? Eu te las. Slaveste-l pe Domnul acolo si poate o sa iti fie mai bine cand nu dai dovada de ipocrizie ca, vezi doamne, eu am grija si de ailalti.

| Zeflemitoarea a răspuns:

În primul rând, cred că nu înţelegi conceptul de ateism. Userii care pretind a fi atei vor, poate, să demonstreze inexistenţa vreunui spirit creator şi să-şi expună părerea. Şi tot aceiaşi useri, pun asemenea întrebări ca să afle, probabil, şi răspunsul atât de ilogic şi fantezist al creştinului, mă rog, cel care se pretinde a fi creştin.
Ce absurd! Nu pot compara un copil care aşteaptă ca moş crăciun să vină cu un creştin care are mii de dovezi în faţă.

| HierbaSantaMarijuana explică (pentru Zeflemitoarea):

Dece sa-i demonstreze inexistenta daca stiu ca nu exista? Doar ca sa faca misto la raspunsul crestinului, apoi sincer e mai bine sa fii crestin respectuos decat ateu care face doar misto.

Ce dovezi? exista atatea dovezi cat si contradovezi despre existenta unui Creator.

| NOname a răspuns (pentru HierbaSantaMarijuana):

Iartă-mă că intervin, dar vezi cât respect există aici:

http://www.tpu.ro/......a-lui-mai/

Insulte și jigniri ca la ușa cortului...
Plus, aroganță, prostie, obrăznicie, încăpățânare...
Și nu e singurul exemplu.

Generalizând, separi toți oamenii în două grupuri distincte, bazându-te strict pe preferințele lor religioase, făcându-i pe unii morali, corecți, respectuoși, ș.a.m.d. (deși foarte mulți nu sunt), iar pe alții imorali, decăzut, miștocari...
Și nu mi se pare corectă această generalizare.
Sunt fel și fel de oameni, iar unii se ghidează după codul său personal de moralitate, ceea ce nu îi face imorali.

Cred că cel mai bine ar fi să nu mai judecăm și să-și vadă fiecare de propriul său caracter și propriile sale defecte.
Nimeni nu e perfect.

| MauiTheMonsterTruck a răspuns:

Cum? Nu exista Mos Claciun? sad
uaaaa crying uaaaaaaaa crying