| Dorotheea21 a întrebat:

De ce desenele papilare sunt unice?
Din ce motiv ar face corpul ceva atat de individual si diferit?
As fi vrut sa intreb si la ce cifra a indivizilor in viata ar fi epuizate toate modelele, dar imi dau seama ca trebuie sa ma multumesc macar cu raspunsul la prima intrebare.

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Desenele papilare, irisii, amprentele, specificul lobului urechii sunt rezutatul interactiunii dintre genetica si mediu. Chiar daca genele descriu modul in care acel organ/tesut ar trebui sa se formeze datorita faptului ca fiecare din noi interactionam cu mediul intr-un mod unic, rezulta moduri unice de manifestare.

Cat despre statistica, am citit undeva ca nu stiu ce cercetatori ar fi calculat pentru amprente ca limita ar fi de vreo 64 de milioane de amprente unice, si cum suntem sub 7 sansa de repretitie este extrem de mica. Nu stiu de restul, la iris am inteles ca ar fi si mai sus limita.

| RoCkKiD a răspuns (pentru RoCkKiD):

*PS, am vrut sa scriu miliarde nu milioane.

| Dorotheea21 explică (pentru RoCkKiD):

Mi'am dat seama.
Oricum, nu scapi necolorat!

| RoCkKiD a răspuns (pentru Dorotheea21):

Pai da, dar nu m-ai prins inainte sa clarific. big grin

17 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Desenele capilare sunt o expresie a unicității individului. Nu este unica, mai sunt desenele din iris, amprenta vocii, fața și în final informația din DNA-ul din celule, din cauza aceasta poate fi folosit în criminalistică pentru identificarea infractorului.
Așa că întrebarea se reduce la, de ce fiecare individ este unic și nu copie identică, clonă a altuia.
Răspunsul poate fi găsit într-o definiție lapidară a vieții ca o relație specială cu mediul. Mediul este ca un flux care curge, iar noi suntem scufundați în el. Suntem toți în râu, dar nu toți în aceeași apă, mediul fiecăruia este ușor diferit de al celulalt, chiar și prin faptușl banal că nu ocupă acelaș loc în spațiu. Cănd transmitem genele mai departe prin actul reproducerii, această diversitate permite o adaptare mai bună și șanse mai mari de supraviețuire. Deci nu corpul face, hai să fac niște amprente papilare diferite, ci viața fiecăruia în mediu fiind diferită, această varietate se va manifesta prin unicitatea fiecărui individ următor.

| Celcestietot a răspuns:

Pai Dumnezeu ne-a programat sa fim unici la anumite aspecte, de aceea desenele papilare sunt unice.

La nicio cifra nu ar fi epuizate. Asa cum fulgii de zapada sunt din punctul de vedere al aspectului diferiti, omul care este cu mult superior lor, de ce s-ar limita?

| Dorotheea21 explică (pentru Celcestietot):

S'ar limita pentru ca exista o limita intre modelul care incape pe 1 centimetru de piele si numarul lor, dar sunt constienta ca nu poate nimeni sa il afle.
Toate raspunsurile tale sunt cu Dumnezeu?
La scoala cum raspundeai?hee hee

| sadrian46 a răspuns (pentru Celcestietot):

Pai Dumnezeu ne-a programat sa fim unici la anumite aspecte.
De unde ai această informație? Scrie undeva, pe surse, din auzite?

| Celcestietot a răspuns (pentru Dorotheea21):

Eu știam că s-au făcut studii pe tema aceasta și că diferă chiar și cu puțin. Nu toate raspunsurile mele sunt cu Dumnezeu happy. Eu nu stau in picioare în sinagogă.

| Celcestietot a răspuns (pentru sadrian46):

Scrie.

| sadrian46 a răspuns (pentru Celcestietot):

Te rog, unde scrie, că știu și eu să citesc, cu toate că am fost numit analfabet pe aici.

| Celcestietot a răspuns (pentru sadrian46):

,,10 Căci noi suntem lucrarea Lui şi am fost zidiţi în Hristos Isus pentru faptele bune pe care le-a pregătit Dumnezeu mai dinainte ca să umblăm în ele.''

,, Căci Tu mi-ai format părțile interioare; m-ai tricotat împreună în pântecele mamei mele.''

| sadrian46 a răspuns (pentru Celcestietot):

Cartea din Biblie, versetul?
Pănă să fie zidiți în Hristos, aveau amprente de vreo 20 de milioane de ani.
Și nu rezultă din asta din ce ai scris tu că fiecare este unic.
Din nou deviezi discuția spre adevărul tău în varianta ta, este vorba de unicitatea fiecărui individ?
Despre unicitatea individului vorbim, unde este această unicitate în aceste versete?

| Celcestietot a răspuns (pentru sadrian46):

Unicitate? Asta in primul rand reiese din munca lui Dumnezeu, in societate.

Sursa nu o dau, pentru ca ateii se cred mai destepti ca toti crestinii, voi ati cercetat tot si ati ajuns la concluzia ca DUMNEZEU NU EXISTA. Voi aveti toate informatiile necesare, nu v-ar mai trebui ajutorul unor nebuni. Sunt nesemnificative niste numere, continutul conteaza.

| sadrian46 a răspuns (pentru Celcestietot):

Unicitatea individului, despre asta este vorba, nu sări la disputa cu ateii, ca să te scuzi.
Chiar am nevoie de dta, dacă ești cu inimă curată iar nu cu ură nejustificată și catalogare din start. Și cu atitudine de tipul, cine nu e cu noi, este contra noastră.
Dacă nu dai sursa, nu o ai. Și ca să te scuzi, treci discuția pe alt plan.

| Celcestietot a răspuns (pentru sadrian46):

Daca aveti nevoie, atunci o sa dau sursa : Efeseni 2:10 si Psalmul 139:13.

Apropo, nici nu ma scuz, nu am nevoie de scuze, ci doar scriam adevarul.

| sadrian46 a răspuns (pentru Celcestietot):

Cu tot respectul pentru credința dtale și a tuturor creștinilor.
=====
Efeseni 2:10 VDC
Căci noi suntem lucrarea Lui și am fost zidiţi în Hristos Isus pentru faptele bune pe care le-a pregătit Dumnezeu mai dinainte ca să umblăm în ele.
=====
Pavel, un creștin, vorbește despre el și când spune noi, se referă la ceilalți creștini care cred ca el.
Noi, înseamnă el și ai lui. Ok, tot respectul. Dta făcând parte dintre ei, de asemenea. Tot respectul și pentru dta. Nu vorbește despre mine și celelalte miliarde care nu cred ca dta și nici despre semnele papilare distincte și unice de pe degetele noastre. De acolo a pornit discuția.
====
Tu mi-ai întocmit rărunchii;
Tu m-ai ţesut în pântecele mamei mele. ( Psalm 139.13)
Spune cântând în ebraică David, cântând, căci psalmii se cântau, regele David, Dumnezeului său.
Și, vorbește el de unicitatea individului uman? David vorbește despre rărunchii lui, nu este despre ai mei! Cu tot respectul și fără nici o intenție de a demigra credința lui și a dtale.
Dar din nou, despre unicitatea mea, a dtale și a lui David însăși, nimic.
Din nou, și nu pentru prima dată aici, eu vorbesc despre ceva, iar dta despre altceva. Pace.

| Celcestietot a răspuns (pentru sadrian46):

Atunci o dovada mai evidentă :

„7. Pecetluieşte mâna tuturor oamenilor, pentru ca toţi să se recunoască de făpturi ale Lui." (Iov 37:7)