| Tron a întrebat:

De ce Dumnezeu nu apara niciodata in icoane?

Răspuns Câştigător
| carpediem a răspuns:

Da' a aparut vreodata undeva? In afara de imaginatia omului...

21 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Cica nu incape in icoane, si de aia. Incape doar in imaginatia omului.

| wales a răspuns:

1.Dumnezeu nu arata ca noi, El este duh:
'' Dumnezeu este Duh; si cine se inchina Lui trebuie sa I se inchine in duh si in adevar." (Ioan.4:24)''.
In Genesa 1:26, unde zice '' sa facem om dupa chipul Nostru,dupa asemanarea Noastra '',nu se refera la o asemanare fizica,ci una spirituala, Dumnezeu este infinit, nu poate fi inghesuit intr-un trup care este limitat:
Chip=identitatea sfinteniei Lui Dumnezeu.
Asemanare=gandirea libera de exprimare si alegere.
2. Dumnezeu nu a fost vazut de nimeni:
'' Nimeni n-a vazut vreodata pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este in sanul Tatalui, Acela L-a facut cunoscut." (Ioan.1:18)''.
3.Isus a fost vazut de oamenii din vremea Lui,dar nu exista nici o pictura originala cu El, toate picturile si icoanele depre Isus sunt imaginatia pictorului respectiv, nici o pictura/icoana nu seamana cu alta.
4.Pe Dumnezeu i-L cunoastem doar prin cuvantul Lui Biblia, iar Biblia este suficienta pentru a invata cum sa traim dupa cuvantul Lui.

| ღBizarreCrazyღ a răspuns:

Ba apare, doar ca nu foarte des. exista icoane cu Sfanta Treime in care apare ca un om batran cu barba alba foarte lunga, cu mana dreapta ridicata inchinand, in mana stanga tinand o cruce din aur mai lunga si o sfera care simbolizeaza probabil Pamantul. in jurul capului in loc de aura aceea rotunda obisnuita El este infatisat cu o aura triunghiulara.

| ღBizarreCrazyღ a răspuns:

PS: am observat ca lumea da stupid fara sa gandeasca... thinking [ hai dati si la asta ca va merge mana pe tastatura sa dati multi de stupid ]

| whatevernvm a răspuns:

Nu poti face chip cioplithappy

Nu sti cum arata, nici macar nu iti poti imaginahappy

Tine minte doar ca omul a fost creat dupa chipul si asemanarea Lui Dumnezeuhappy

| ELLSSA a răspuns:

Pe Pamant a fost dat decat Isus Hritos si Fecioara Maria, insa El ne-a creeat pe noi dupa chipul si asemanarea Lui.

| Mentaaaaa a răspuns:

Nimeni nu l.au vazut si nu si.a putut imagina nimeni cum arata. Eu cred ca oamenii se inchina la atat de multi sfinti incat au uitat de cine este cel mai important Dumnezeu...

| WhiteWolf7 a răspuns:

BizzareCrazy, imi dai si mie un link plz unde pot vedea icoana aceea, chiar ma inetereseaza.

| Annaid a răspuns:

Imaginile pe care le vedem de cele mai multe ori sunt simple inchipuiri ale oamenilor. Nimeni nu stie cum arata i de fapt pentru ca nu i-a vazut.

Răspuns utilizator avertizat
| PredatoR a răspuns:

Intreaba-Llaughing

| SilviaBlur a răspuns:

Dumnezeu, Allah, Buddha, si asa mai departe... Oricum ai vrea sa numesti ideea de "creator", el este energie. Iar energia nu se vedea, se poate simti...
Nici aerul nu se vede, nu apare niciodata in tablouri s.a., dar exista!

| Tron explică:

Pai si daca nu a fost vazut niciodata de nimeni de ce credeti in el? Daca practic nu exista.

| Satana a răspuns:

Pentru ca nu exista.

| Narfundo a răspuns:

Pentru ca nu a fost vazut niciodata de nimeni.

| Andreea114820 a răspuns:

Pentru ca nimeni niciodata nu l-a vazut si asa ca nu are cum sa apara in icoane

| abernader a răspuns:

Dumnezeu apare in Capela Sixtina, Geneza lui Michelangelo.

| Mariuslucian a răspuns:

Da Isus Cristos e tot Dumnezeu, deci apare!;) http://mariusferent.blogspot.com

| Ctrl a răspuns:

Pentru ca pe Dumnezeu nu l-a vazut niciodata nimeni; si de aceea nu se stie cum arata si nu apare in icoane.

| LhaurinHo™ a răspuns:

Nu i se cunoaste chipul