| Inferno a întrebat:

Care Dumnezeu este mai real? Cel din icoane sau cel din realitate?

Răspuns Câştigător
| alex945 a răspuns:

NU daca vrei nu-mi da funda dar iti cer funda pentru ca vreau sa arat lumi si un copi poate avea mai multe raspunsuri castigatoare daca vrei sa-mi dai funda bine daca nu nu.

36 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Care realitate?

http://dexonline.ro/definitie/realitate

| nesuferit a răspuns:

Care dumnezeu amice? Nu cred ca traim in aceleasi realitati, Si app nu exista icoane cu dumnezeu

| nesuferit a răspuns (pentru Inferno):

Da frumos nu stiam ca existe icoane cu dumnezeu
De ce este dumnezeu prezentat ca un mos ofilit, in loc sa fie prezentat ca un om in puterea varstei, viril si cu pUla cat casa?

| Archdaemon a răspuns:

Icoana este o bucata de lemn ce infatiseaza morti cine este de acord?

| 4b a răspuns:

Care Inferno este mai real? Cel dintr-o poza sau cel din Bucuresti? big grin

| RAY a răspuns (pentru 4b):

Cred ca ala de pe TPU, ala din Bucuresti nu exista de fapt e doar fantoma lui, iar poza e facuta cand s-a facut mason

| Inferno explică (pentru RAY):

Ce vrei sa spui?

| RAY a răspuns (pentru Inferno):

Glumeam

| RAY a răspuns:

Daca erau icoane porno in biserica chiar credeam ca dumnezeu e real asa ma indoiesc e prea batranel in icoane

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu pe care-l cunosti mai bine? sau foarte bine? fiindca cel real a spus; aceia este viata vesnica.ca omul sa adune cunostinta despre tine si despre cel pe care l-ai trimes tu.deci e simplu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu logica nu stai ca, cu gramatica.Te intreb:cum poate fi cineva in realitate mai putin real decat intr-o pictura? Daca ai o explicatie, esti mare!

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Cum poate sa fie o icoana mai reala decat Dumnezeu?
Nimic mai simplu.
Daca admitem faptul ca Dumnezeu nu exista, este de la sine inteles ca icoana este mai reala.
De ce?
Icoana o poti atinge o poti vedea pe cand Dumnezeu daca nu exista nu-L poti atinge, nu-lpot vedea.
Pe scurt icoana exista Dumnezeu nu.
Deci cine e mai real?
Icoana care este compusa din atomi sau Dumnezeu care nu exista?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Vezi ca incepi sa spui penibilitati. Unde apare, macar vualat, in intrebarea ta ca D-zeu n-ar exista? Din acest motiv mi-am si formulat intrebarea in felul in care am facut-o.

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Nu apare? Acesta este si scopul intebarii.
Dar sa vedem logic, avem doua varianten nu mai mult:
Varianta numarul 1 este: Dumnezeu nu exista si atunci icoana este mai reala ca El.
Varianta numarul 2 este: Dumnezeu exista si atunci Dumnezeu este mai real ca icoana.
Acum daca observi invers citesti de la coada ai sa vezi ca raspunsul la intrebarea mea imi ofera si raspunsul la o alta intrebare: Exista Dumnezeu?
Sa vedem:

Daca raspunsul este icoana este mai reala decat Dumnezeu, automat am primit raspunsul la o alta intrebare si anume ca Dumnezeu nu exista.

Daca raspunsul este Dumnezeu este mai real decat Dumnezeu atunci inseamna ca Dumnezeu exista si aflu raspunsul la intrebarea: Exista Dumnezeu.
Deci dupa cum vezi, intrebarea mea este echivalet cu : "Exista Dumnezeu".
Doar ca am formulat-o diferit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Nu faci decat sa te afunzi in ratinamente eronate 1. Daca cineva raspundea conf.variantei tale nr.1, si trageai concluzia pe care o spui, inseamna ca respectivul era "dus cu pluta".Cum poti avea o icoana a ceva ce consideri ca nu exista? 2.In varianta ta nr.2 si mai ales in concluzia pe care o tragi, cine crezi ca ar putea fi asa de redus, incat sa poata pune la indoiala faptul ca cel care a stat la baza icoanei poate fi mai putin real? Las-o balta, sa eviti alti "porumbei".

| Raniia a răspuns (pentru Inferno):

Da ''exista Dumnezeu'', lasa-Lsa-si faca casa in inima ta si atunci o sa simti cat este de real.

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

N-ai inteles nimic.
Rationamentul este unul corect din toate punctele de vedere.
Daca eu am o icoana cu Dumnezeu si Dumnezeu exista cine este mai real?
Dumnezeu sau icoana?
Evindent ca Dumnezeu.
Dar daca Dumnezeun nu exista? Evident ca icoana.
Tu initial m-ai intrebat:

"cum poate fi cineva in realitate mai putin real decat intr-o pictura?"

Pai din moment ce Dumnezeu nu exista cine e mai real?

Icoana sau Dumnezeu?

Deci uite ca se poate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

M-am lamurit.Tu nu ai clara semnificatia notiunii "real".De aici confuziile facute.

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

O alta concluzie gresita, nici nu ma asteptam la ceva diferit din partea ta.
"Tu nu ai clara semnificatia notiunii "real"."
Diferenta dintre real si imaginar apare inca de la varsta mici si desiguri stiu foarte bine semnificatia.
Nu e nici o confuzie.
Mi-ai pus o intrebare absolut penibila.
Evident ca icoana este mai adevarata decat Dumnezeu din moment ce el nu exisa.
Tu folosesti o logica de prescolar, cu o logica superioara ajungi tot la concluzia mea.

Dar ce vrei tu sa obtii cu o logica de prescolar la o intrebare ce necesita mai mult.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Din acest moment, avand in vedere ambitia ta prosteasca de a-ti sustine aberatiile, sau mai grav imposibilitatea de a intelege ca gresesti, nu-ti voi mai raspunde la mesaje.Asta nu inseamna ca nu voi mai interveni la postari ale tale pe care le consider puerile, chiar daca-mi dai "utilzator ignorat"pentru a nu te mai "incomoda".

| Robertofachiru a răspuns:

Icoana este o mizerie facuta de om. Arunc-o la gunoi. Cum sa fie cel din icoane? In icoane este pictat un nu stiu ce om imaginat de pictori. In Biblie scrie clar sa nu ne facem chip cioplit. Totusi il facem. Asta e, traim ca sa-i sponsorizam pe popi si ideile lor trasnite.

| alex945 a răspuns:

Sti care este DUMNEZEUL adevarat este cel din inima ta nu te inchina la ichoane pocaiestete ichoana este o facatura un idol pocaiestete. Dumnezeul adevarat este in inima dumnezeu este cu tine oriunde [FUNDA]

| Inferno explică (pentru alex945):

Ti-as da funda, dar ma gandeam ca recompensa unui om credincios nu este o banala funda.

| Inferno explică (pentru alex945):

Nu vreau sa te jignesc dandu-ti funda.

| alex945 a răspuns (pentru alex945):

Dar vreau sastrang funde daca vrei.

| Inferno explică (pentru alex945):

Cati ani ai?

| alex945 a răspuns (pentru Inferno):

11 [sunt intelept nu?]

| Inferno explică (pentru alex945):

Mai, nu stiu sa apreciez. Eu am 7 fac 8 luna asta.

| alex945 a răspuns (pentru Inferno):

Nu ma crezi ca am 11 ani? cautama pe facebook acum alex costea

| Inferno explică (pentru alex945):

Ba da. Te cred. Cred ca tu esti cel ce nu crede ca am 8 ani.

| RAY a răspuns (pentru Inferno):

Tu ai 8 ani?

| Inferno explică (pentru RAY):

laughing Nu ma asteptam sa crezi treaba asta.
Mai adauga ceva.

| RAY a răspuns (pentru Inferno):

Nu am crezut de aia team si intrebat

| alex945 a răspuns (pentru Inferno):

NU daca vrei nu-mi da funda dar iti cer funda pentru ca vreau sa arat lumi si un copi poate avea mai multe raspunsuri castigatoare daca vrei sa-mi dai funda bine daca nu nu.

| indiaqueen a răspuns:

Dumnezeul este unul singur si unic.Crestinii il reprezinta pe Dumnezu prin icoane.atunci cand cineva se roaga la o icoana, el nu se roaga la acel lemn se roaga la dumnezeu, la ce inchipuie.Si totusi ai dat funda cui nu trebuia.Si alex 945 nu este chiar un cineva foarte intelept.

| babi007 a răspuns:

Ba dick tu chiar crezi in Dumnezeu, vezi ca e smecher iti ia bani pe icoane