| Justmeandmysmile a întrebat:

De ce Dumnezeu nu apare in icoane?

Răspuns Câştigător
| AnaAmalia31 a răspuns:

Dumnezeu nu apare in icoane, deoarece nimeni nu stie cum arata. Nici ceilalti sfinti nu arata chiar asa, ei sunt redati in icoane, dupa cum se creda ca ar arata si dupa ce se vorbeste de acum mii de ani. Cand va veni judecata, s-ar putea sa-l vedem, sau sa-l vedem doar pe Iisus Hristos, iar el sa fie cum s-a aratat pana acum : ca o voce sau ca o ramura ( nu mai stiu de ce era ramura ) in flacari.

Sper ca te-am putut ajuta cat de cat! happy

| AnaAmalia31 a răspuns (pentru AnaAmalia31):

Iar fraza iar El sa fie cum s-a aratat pana acum : ca o voce sau ca o ramura ( nu mai stiu de ce era ramura ) in flacari. - SE REFERA LA DUMNEZEU

| Adrianetc a răspuns (pentru AnaAmalia31):

Cand va veni judecata o sa-l vedem si pe Isus stand la dreapta Tatalui si pe Dumnezeu tot odata, insa ca sa ajungem in raiul cel dulce si frumos va trebuii sa credem in el, sa facem botezul cu apa, insa atunci cand ai discernamant, cand esti adult si matur, sa-l iubim si pe langa legile pe care trebuie sa le respectam si sa le punem in practica, 2 legi sunt mai importante : sa-l iubim pe El cu toata iubirea si cu tot cugetul si sa ne iubim unii pe altii cum El ne iubeste, icoanele, in ochii unora sunt idoli care ei cred ca pot face minuni, in niciun caz, si altii le iau ca niste "stalpi de aducere aminte" cum scrie in Biblie, si asta e pacat, te intrebi de ce iti zic astea? pentru ca ai avut o nelamurire cu "s-ar putea sa-l vedem sau nu pe Domnul" pa pa

20 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Pentru ca sunt niste picturi facute de oameni. Nu e Dumnezeu acolo. Dumnezeu nu are parul lung si nici nu e asa urat cum sunt icoanele acelea.cand te uiti la ele te speriihee hee

| Urzi23 a răspuns:

Urzi23 A raspuns cu intelepciune:

In iconografia traditionala ortodoxa exista doua moduri de reprezentare a Sfintei Treimi: Chipul lui Hristos, si scena numita ospitalitatea lui Avraam

Leonid Uspenski afirma ca "in icoane, nu infatisam deci decat ce ne-a fost dezvaluit: Persoana intrupata a Fiului lui Dumnezeu, Iisus Hristos" deoarece El este nedespartit de Celelalte doua Persoane ale Sfintei Treimi: Il cunoastem pe Tatal prin Fiul („Cel ce Ma vede pe Mine Il vede pe Cel ce M-a trimis" – Ioan 12, 45; si "Cel ce M-a vazut pe Mine L-a vazut pe Tatal" – Ioan 14, 9) si pe Fiul prin Sfantul Duh: "Nimeni nu poate sa zica: Domn este Iisus – decat in Duhul Sfant"(I Cor. 12, 3).

| lifeForJesus a răspuns (pentru Urzi23):

Urzi23 A raspuns cu intelepciune! happy

| Urzi23 a răspuns (pentru lifeForJesus):

Care este necazul ca nu pricep?

| lifeForJesus a răspuns (pentru Urzi23):

Nu e nici un necaz, îmi place răspunsul tău!
Si bineinteles ai uitat sa scrii:Urzi23 A raspuns cu intelepciune!
Numai bine!

| Urzi23 a răspuns (pentru lifeForJesus):

Eu sunt ortodocs si ma duc la pupat icoane cind dau cu nasul in Sf Biserica.Dar si eu ma scarpin a paguba cind il mai vad pe Dumnezeu Tatal.Chestia este cam asa am vazut un filmulet, in Ierusalim este o Moschee.din cite stiu musulmanii baieti destepti au luat pietrele de la ruina Templului si sus moscheea, La subsol este mormintul Sf Pr David acolo se roaga in rinduiala lor si evrei si musulmani si crestini. Toti stiu ca nu este acolo Sf Pr David, dar echipa care facea filmul fluiera a paguba si trage concluzia "Credinta muta muntii"

| Rapunzell a răspuns:

N-ai vazut niciodata icoane Sfintei Treimi? Nu cea cu batranelul, ci cea a Sfintei Treimi care s-a aratat lui Avraam, in Vechiul Testament.

Chipul Tatalui nu L-a vazut nimeni niciodata si este logic ca nu poate fi reprezentat. Fiul apare in icoane, la fel si Duhul Sfant. Dar, chiar daca Duhul Sfant a fost vazut ca un porumbel, nu inseamna caci chiar este un porumbel happy

Nu-ti imagina ca Dumnezeu este doar tatal happy Dumnezeu este Tatal, Fiul si Sfantul Duh. Deci, Dumnezeu apare in icoane prin chipul Fiului.

| Rapplex a răspuns:

Omenirea nu stie nici macar cum a aratat Iisus Hristos, dar mai D-zeu.

| NuDauFunda a răspuns:

Pentru ca nu are infatisare umana si, mai mult, nu are nici macar forma materiala. Asta daca exista.

| DorelSudoru a răspuns:

Deoarece e numarul' 1 si e prea talentatlaughingna' cam ziso

| AnghelB a răspuns:

Cine ti-a zis ca nu apare? Apare Sfanta Treime. Adica Tatal, Fiul si Sfantul Duh.

| mihaibrasov a răspuns:

Uite ca apare:
http://3.bp.blogspot.com/......Treime.jpg
E in partea dreapta...

| MaryIngerPazitor a răspuns:

El nu poate fii vazut,decat simtit.Ii simti prezenta daca esti credincios, si daca nu, nici macar nu crezi in el.Eu il simt. Poate cand murim ni se va arata, cine stie?
Sper ca ti-am fost de folos! PWp!

| NoNameJunior a răspuns:

Nimeni nu stie cum arata si de aceia nu apare in icoane.

| kindness a răspuns:

Hei! Dumnezeu nu apare in coane deoarece el nu s-a aratat niciodata, insa te poti ghida dupa faptul ca Isus Cristos a spus ca el este facut dupa asemanarea tatalui sau. Si inca ceva : La inceput Adam a fost facut dupa chipul sau. Deci Dumnezeu nu este acela cu barba lunga si alba cu vezi in icoane, el nu s-a aratat nimanui, desi el traieste printre noi. In icoane acesta este un Isus mai batran. Cam atat

| xItsMe a răspuns:

Pentru ca nu a fost vazut niciodata, si numai oamenii debili la cap ar putea sa-l picteze yawn... E un pacat sa-ti faci chip cioplit; d.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar de ce nu vezi aerul? Ţi am raspuns!

| any98 a răspuns:

Pentru ca nimeni nu l-a vazut vreodata si o sal vedem doar la judecata...