| NastyCatii a întrebat:

De ce dupa incetarea ploii vermea se mai racoreste? si de ce cand ninge se face mai cald decat inainte de a incepe sa ninga? Dau funda big grin

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Dupa ploaie enromal sa se simta racoare deoarece aerul se raceste asa in timp.Atunci cind ploua de fapt se intilnesc doua mase de aer unul rece si altu clad care face ca ploia sa cada, si apoi apa fiind mai putin calda ca aerul de jos absoarbe o parte din caldura.Cind ninge de ce este mai putin rece decit inainte? Pt ca atunci cind ninge apar nori ca altfel nu ar avea de unde ninge, iar acesti nori acopera cerul fapt ce duce la o incalzire, deorece stratul de nori actioneaza ca o patura nu mai lasa curentii verticali sa coboare in jos.Si cum stim ca mai sus este mai rece decit jos caldura de jos este cit de cit mentinuta de acest strat de nori.Intotdeauna cind afara vei vedea nori sa stii sigur ca nu va fi asa de frig.Cind auzi vreme senina iarna sa te atii o sa fie congelator.Deci norii fac ca temperatura sa nu coboare atit de mult, ne acopera ca o plapuma.Deci ninge sau nu o sa fie mai cald cu nori decit atunci cind nu sint nori.

5 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Umiditate + vant = racoare
ninsoarea actioneaza ca o protectie, ca o patura tongue

| Trippy a răspuns:

Pentru ca apa(ploaia) absoarbe caldura.
Punga?

| RAY a răspuns:

Ploaia are o temperatura mai mica decat de cea de jos, astfel ea racoreste aerul

ai gasit zapada in congelator?
oare de ce nu?
pai zapada se formeaza la cateva grade, de aia stim ca daca ninge va vi mai cald cand e frig nu poate ninge

| usuk a răspuns:

Atat picurii de apa cat si fulgii de nea schimba caldura latenta cu aerul>fizica de 8