| anonim_4396 a întrebat:

De ce e cerul albastru? Ce determina culoarea sau de ce il percepem noi ca fiind albastru?

7 răspunsuri:
| adyth a răspuns:

Larapopa...lamureste'ma si pe mine cum stam cu particolele astea tongue

| gabitza05 a răspuns:

Interesanta intrebarewinking

| larapopa a răspuns:

Lumina care ajunge pe Pamant de la Soare este formata din culori de:rosu, verde, violet, portocaliu, galben, albastru.Culorile violet, albastru sau verde sunt culori cu lungimi de unda scurta si sunt mai puternic imprastiate decat cele cu lungim de unda lunga-galben, portocaliu, rosu. Cand lumina intra in atmosfera Pamantului se loveste de particole de gaze din care aceasta este formata.Aceste particole imprastie mai mult culoarea albastra a luminii, decat celalalte culori.Cand privim spre soare lungimile de unda ale culorilor albastru, violet si verde sunt imprastiate si "lovesc" ochiul din toate directiile.Deoarece ochii sunt mai sensibili la lumina albastra, aceste unde vazute impreuna produc senzatia de albastru.De acea vedem cerul albastru. De pe Pamant cerul este albastru, de pe Martie, de exemplu, praful din aer determina culoarea rosie a cerului.

| larapopa a răspuns:

Draga Aminadab, iti respect convingerile tale ateiste, respect pe toti fie atei sau de orice religie ar fi. Daca esti ateu crezi in materie, in stiinta, iar explicatia mea este una stiintifica si nu religioasa, asa ca...tocmat tu ca ateu trebuie sa crezi ce am scris.Si ce vrei sa vezi? Tu nu vezi cerul albastru? Si daca nu crezi aceasta explicatie data de oamenii de stinta, care este parerea ta?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aerul rece strabatut de lumina...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eh daca dadeai pe la orele de fizica nu mai puneai intrebarea asta. Este ca nu-ti place sa mergi pe la scoala? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iara popa, eu sunt ateu.nu cred pan nu vad.