| anonim_4396 a întrebat:

De ce este cerul albastru?

Răspuns Câştigător
| bye a răspuns:

Cerul este albastru datorita fenomenului de absorbtie si imprastiere. Lumina solara este alba, adica este compusa din toate culorile spectrale (de la albastru la rosu ). Moleculele de azot si oxigen ce se afla in atmosfera absorb lungimea de unda albastra din spectrul solar si asta ii da cerului culoarea albastra pe timp de zi.

12 răspunsuri:
| NoChanceForUs a răspuns:

Exact cum zice skip.Iar apa este asa din aceeasi cauza.

| MagicSmile7 a răspuns:

Moleculele aerului disperseaza raze violete si albastre mai intens decat pe cele rosii, dde aceea cerul vazut de pe Pamant pare albastru. Cosmonautii, aflati la altitudini mari, unde aerul are densitatea mica si nu disperseaza lumina, vad cerul de culoarea neagra.

| AnnaMariaaa a răspuns:

De fapt cerul nu este albastru cum nu este nici marea,albastru vedem noi, dar normal sunt transparente...dar noi vedem asa de la apa din atmosfera care este luata de la oceane, asa ne-a explicat noua.

| 5SOS a răspuns:

Si tu nu ai ce sa faci? Nu mai pune intrebari deatea pe TPU nu are rost.

| HepiBăluuns a răspuns:

Pentru ca e o zi senina

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din cauza gazelor ce sunt în el.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Atunci cand lumina alba de la soare intra in atmosfera, loveste electronii atomilor de azot si de oxigen din aceasta. Astfel undele de frecventa mare sunt imprastiate in toate directiile. Albastru, indigo si violet sunt undele de frecventa mare.

| Weedier a răspuns:

E albastru ca sa se mire aia care intreabalaughing

| JeLeu a răspuns:

Da' pe tine de ce te cheama sburlea?

| Bianca0Stefania a răspuns:

Cerul este albastru deoarece si ingerii doreau o mare a lor, neputand innota au creeat cerul

| MissA_5169 a răspuns:

Pai sunt 2 feluri de explicati :
1. Cea religioasa, ca asa la lasat D-zeu sau mai stiu eu ce.
2. Ceea pe care au spus-o si @MagicSmile si @Skip. happy