| anss23 a întrebat:

De ce e viata atat de ironica? Pentru cei care cred in Dumnezeu, de ce e dumnezeu atat de ironic si egoist?

Răspuns Câştigător
| Vizitiul a răspuns:

Eu am un Dumnezeu personal. Refuz sa cred in cel din biblie. Trecem peste acest aspect...
Nu viata este ironica. Noi nu costientizam faptul ca ne lovim singuri, iar atunci spunem ca viata e ironica sau cruda. Nu este deloc asa. Dumnezeul meu nu este ironic sau crud. Dumnezeul meu este o sursa de sugestionare pozitiva.

13 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Absurditati puerile sunt afirmatiile tale, iarta-mi sinceritatea. Ele tradeaza o inexacta cunoastere a termenilor.Nu vezi ca te contrazici singur? Intrebi pe cei care cred in Dumnezeu, deci excluzandu-te pe tine, dar stii ca Dumnezeu este ironic si egoist.De unde stii, daca tu n-ai nicio treaba cu el? Noi cei ce credem n-am simtit nici ironia nici egoismul sau. Dimpotriva, as zice.Numai bine.

| Flav a răspuns:

Nici eu nu-ti judec naivitatea, tu de ce l-ai judeca pe Dumnezeu?

| Razvan a răspuns:

Fiecare personaj e deschis liberei interpretari.Si mai ales un personaj de asemenea rezonanta.Totusi am sa te contrazic aici.Acest Dumnezeu nu are motive pentru a se razbuna pe oameni pentru ca teoretic, ii iubeste.Nu este egoist, pentru ca ii iubeste. El le arata calea.Tocmai de asta exista mantuire obiectiva si subiectiva.Prima o castigi din nastere, a doua e mai dificil de obtinut

| Gospell a răspuns:

Si care ar fi argumentul cel mai solid cu care tu consolidezi afirmatia ca Dumnezeu este ironic si egoist?

| Laminin a răspuns:

Hei!
Eu cred in Dumnezeu si El viata mea nu a fost niciodata irnoic si egoist pentru ca eu cred din toata inma mea ca El are un plan bine stabilit cu privire la viata mea. Daca tu te rogi asa numai ca stii ca te-ai rugat.si nu crezi ca se va indeplini ceea ce te-ai rugat, degeaba te rogi happy. Dumnezeu te iubeste mult si mila lui nu se va sfarsi niciodata. Chiar daca tu L-ai intristat cand ai spus ca este egoist si ironic, El tot te iubeste si te iarta mereu happy
Gbu :]

| Marcian a răspuns:

Aud asta de atatea ori: Dumnezeu a facut asta si la omorit pe ala si a distrus aia...
M-am saturat! Oamenii su primit darul de a alege si ei au ales Holocaustul, Cruciadele, crimele, hotiile, violurile si atatea altele.
Va intrebati de ce nu ii ajuta Dumnezeu pe cei ce au nevoie?
1). Nu El le-a cauzat suferintele.
2). Si cel mai important, de ce nu ii ajuti tu? Cin' te tine?
Va plangeti ca Dumnezeu nu ii ajuta pe nenorocitii aia din Africa dar daca-mi permiteti sa va intreb, cand a fost ultima data cand ati dat bani pentru vreo organizatie de caritate?
Cred ca e vremea sa sa acceptam faptul ca nu Dumnezeu a cauzat atatea rele in lume ci oamenii si ca nu Dumnezeu trebuie sa curete dupa rahatul facut de noi.
Ne-am asternut propriul pat.

| Shammal a răspuns:

Viata esti tu, cea ce observi in exterior se reflecta din interior, gandeste-te, imagineaza-ti ca viata este intr-un fel si o sa observi ca asa va fi; ca sa apara in exterior asa cum iti imaginezi trebuie sa fi convins 100% de ce iti imaginezi; iar acum dupa cate vad, tu esti convins ca viata e ironica si asta apare in exterior.

| GyeBaek a răspuns:

Dumnezeu nu e egoist, El te ajuta si iti face viata frumoasa doar sa crezi, sa-l iubesti, normal daca zici ca Dumnezeu este ironic, El nu teva ajuta.Ba chiar mai mult poti avea parte de mania Lui, daci schimbati ideea.

| emy a răspuns:

Nu Dumnezeu este egoist, ci noi.Noi tot timpul ne plangem, tot timpul suntem tristi ca nu avem ce ne trebuie, insa nu ne intrebam daca meritam asta, nu ne intrebam ce facem noi ca sa meritam sau daca este bine sa avem un anumit lucru pe vare ni-l dorim. Dumnezeu totdeauna stie ce e mai bine pentru noi.In plus, si asa ne iubeste, ne iarta mult mai mult decat am merita, si ne da mai mult decat am merita.Asa ca incearca sa nu mai gandesti asa! Toate se intampla cu un ros pe lumea asta.Sa ne gandim daca meritam dragostea lui Dumnezeu, daca noi ne putem iubi unii pe altii asa cum ne iubeste El, daca ne iertam unii altora cate ne iarta El noua etc.

| mihaelad_7444 a răspuns:

Citeste Evanghelia dupa Ioan si vei intelege de unde vine ironia si egoismul. Cred ca tu te-ai referit la altcineva, nu la Dumnezeu.
Citind Biblia vei intelege ca exista un conflict intre vrajmasul Lui Dumnezeu si Dumnezeu.
In Ev. dupa Ioan vei afla ca Dumnezeu, Cuvantul, s-a facut trup pentru a ne salva pe noi, cei care credem in El, prin jertfa Lui la Cruce.
Dumnezeu care se lasa crucificat nu poate fi calificat "egoist"
Intai citeste si cerceteaza si apoi poti concluziona, nu invers...
www.mihaeladruncea.wordpress.com
www.oxigen.tv

| LovعlyFeelings a răspuns:

Dumnezeu nu este egoist. El ne-a dat libertatea de a alege intunericul sau lumina.Depinde de tine ce vrei sa alegi.Chiar daca ai avut necazuri asta nu inseamna ca Dumnezeu nu te-a protejat sau n`a fost alaturi de tine.Cat mai esti in viata roaga`te seara de seara, pentru tine si aproapele tau.Nu evita sa mergi la biserica macar odata la 2-3 luni. Te pup, ai grija de tine :*.

| Rallu a răspuns:

N`am idee
Dar crede`ma ca te inteleg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-am raspuns la o intrebare chiar crezand ca ai nevoie de un raspuns. m-am inselat.esti jalnic frate ca nulti altii de pe aici care nici nu se straduiesc sa inteleaga pe altii, si aduc si jigniri de natura dpirituala.am scris ca esti jalnic, pentru a fi bland. o sa-ti evit intrebarile de natura religioasa. daca doresti sa vorbim despe mandrie prostie si reducere mintala, cu placere.