| SweetyღGirl a întrebat:

De ce este capabila mintea umana pe limita maxima?

23 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Fara gluma, e capabil sa schimbe lumea, orice om ce-si foloseste creierul pana undeva aproape de supra-solicitarea sa, daca mai coreleaza planurile facute la nivel cerebral, cu fapte concrete.De asta e frumoasa mintea umana, in cateva cazuri.

| shadovv a răspuns:

Funcţia supremă a raţiunii este să arate omului că unele lucruri sunt dincolo de raţiune. - Pascal

| WR104 a răspuns:

Orice.

| PosteXD a răspuns:

Depinde la ce te referi... la limita maxima... adica creierul? daca ar fi sa o iei asa creierul foloseste numa 10 sau 15 % din potentialul sau. daca ar folosi 100% omul ar putea fii capabil sa intealga lucruri unvierasale sa ajunga la telechinezie si levitatie. potentialul creierului e urais dar pacat ca numa atata e foloist big grin

| SweetyღGirl explică (pentru PosteXD):

De ce omul nu foloseste 100%?

| DimLight a răspuns (pentru PosteXD):

Fals, daca ai folosi 100% din creier in 2 secunde ai avea numai cenusa in cap

| PosteXD a răspuns (pentru SweetyღGirl):

Nup big grin

| PosteXD a răspuns (pentru DimLight):

Seriosthinking de unde stii thinking kim Un cu un iq de 210 foloseste in jur de 75 la suta din creier big grin a stiuit 4 limbi la 5 luni big grin De la nastere Si n-are nici pe naiba thinking ciudat nu?

| DimLight a răspuns (pentru PosteXD):

Man sa iti spun serios si tu folosesti 100% din creier dar nu pe tot odata, daca ai folosi tot creierul odata s-ar scurtcircuita, iar ala cu iq-ul de 210 are o abilitate de a folosi mai mult din creier fata de majoritatea un timp mai indelungat;

| MasterGoldX a răspuns:

La un univers infinit de ganduri...

| PotatoMustDie a răspuns:

Cand mintea o sa ajunga la limita maxima, tu ajungi in camasa de forta.

| WhatheWow a răspuns:

Mintea umana e capabila de o "infinitate" de lucruri comparativ cu corpul. Nu exista o limita a ceea ce poate face si nici nu cred ca vom afla vreodata deoarece este in continua dezvoltare. Astazi, omul foloseste foarte putin din capacitatea creierului sau insa, atunci cind se ajunge la a se uza de intreaga capacitate, cu siguranta ca vom afla si o eventuala "limita maxima ".

| OOOLEOOO a răspuns:

Omul nu are limite, sau ''limita maxima''

| Delicacy a răspuns:

Să cunoască perfecţiunea.

| nesuferit a răspuns:

De orice

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Limita maxima cautata de persoana care o poseda, sau limita maxima impusa de un programator mental sau asa-zisi agenti psy? E o mare diferenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In scoala am invatat ca omul isi foloseste numai 10% din capacitatea totala a creierului pentru activitatile zilnice. Ca sa iti dau un exemplu bun, oamenii au ecranizat ce s-ar intampla daca omul ar folosi mai mult de 10% din creier in filmul "Limiteless". In el este explicat binisor capacitatea extraordinara a creierului. Pe langa multe altele, iti pot da exemplu un tip din Franta, pe care l-am vazut recent intr-un reportaj pe net, care a reusit sa faca un radical dintr-un numar de 200 de cifre in aproximativ 70 de secunde. Iti dai seama ca daca exersezi ajungi aproape de fenomenal.

| DimLight a răspuns:

Concret scurt si pe subiect?
de evolutie!
asta e limita maxima, sa treci la alt nivel. unii inca au ramas in grota, altii inca viseaza la stele

| xBya a răspuns:

E capabila de autodistrugere. Dincolo de care este un imens vid din care nu se mai poate iesi. Mintea umana e capabila sa se scoata singura din joc, stiind ca e o fapta cruciala si ca nu se va mai putea intoarce vreodata. Cred ca este cel mai cumplit lucru pe care il poate face cineva, sa renunte la tot dupa ce a muncit sa ajunga ceva.

| AliveOne a răspuns:

Omul obisnuit nu va putea folosi nici 2% din creier deoarece ei bine nu exista ceva atat de complex incat sa-ti solicite creeru la maxim si daca ar exista probabil mai mult ca sigur s-ar da batut fiindca ar trebui sa fie teoretic un geniu sa incerce macar sa rezolve o problema cu adevarat complexa si sa sparga granitele intre lumea asta si cea de dupa!

| Dangel a răspuns:

Simplu. De orice. N are limita deoarece exista neuroni care se dezvolta la nesfarsit ceea ce duce la o inteligenta cat mia dezvoltata si mai mult ca sigur la descoperiri si mai mari.Prin efort intelectual se poate ajunge la lucruri foarte mari. Spre exemplu stiai ca pentru oamenii de acum 100 de ani, televizorul era Science-Fiction?

| Black_Ics_1995 a răspuns:

Probabil ca nu ne-am dorii sa aflam...

| DoarAlexandra a răspuns:

Nu cred ca cineva vreodata va putea sa raspunda concret la intrebarea asta. Niciodata nu vom ajunge in punctul in care sa vorbim de "limita maxima" sau "nelimitare", pentru ca nu am ajuns la o cunoastere atat de vasta a mintii si a proceselor ei si nici nu vom ajunge vreodata la o cunoastere completa.