| AmelyRain a întrebat:

De ce exista diferente de inteligenta intre oameni? De ce unul e puscarias in timp ce altul e medic? De ce nu suntem toti egali din punctul asta de vedere?

20 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Fiindca o societate in care toti am fi la fel ...nu s-ar mai putea numii omenire ...am fi toti niste roboti!
Gradele de comparatie sunt un termen firesc in natura.o societate in care sa nu te poti afirma ar fi un dezastru
Practic nu poti concepe sa fi egal cu toata lumea... Daca toti am fi egali atunci cum sa repartizezi munca pentru fiecare?
De ce unii sa stea si sa munceasca ca director intr-un fotoliu in timp ce altii muncesc la santier. daca toti suntem egali?
nu poate exista o asemenea societate ...nu m-a mai fi oameni, am fi roboti

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Probabil ca, daca am fi toti la fel, ori ne-am incaiera ca naiba, ori ne-am plictisi de moarte.
In orice caz, faptul ca etichetezi din start diferite persoane dovedeste ca, asa cum spui, nu suntem toti la fel de inteligenti.
Eu, de pilda, sunt convinsa ca multi dintre cei destul de "inteligenti" incat sa ne conduca ar trebui, de fapt, sa fie puscariasi.

Răspuns utilizator avertizat
| elasexygagica a răspuns:

Na bine acum, vrei toti redusii mintali sa se faca medici si sa te trateze gresit si sa iti puna si un diagnostic gresit?

| aliceinchains a răspuns:

Puscariasul a ales sa savarseasca o infractiune si de-aia a ajuns unde a ajuns, celalalt a facut o facultate si acum are un job bun. Totul tine de alegeri, de ceea ce vrei sa faci cu viata ta. Suntem egali, pana la un punct.

| AmelyRain explică (pentru aliceinchains):

Si de ce unii sunt destepti si aleg ceva bun iar alti nu?

| aliceinchains a răspuns (pentru AmelyRain):

Tocmai de aia, ca unii sunt destepti, iar altii, nu. Mai sunt si alta categorie, care sunt oameni inteligenti, dar care fac alegeri proaste.

| Birjaru a răspuns:

Faptul ca unu' e puscarias si altu' medic e o parte a problemei, da ce zici de unu' care e si medic si puscarias?

| AmelyRain explică (pentru Birjaru):

Pentru ca unu care e puscarias este evident ca a facut ceva rau si ca prin urmare este cu mult sub nivelul unui medic sau ma rog un om cu studii si cu cariera sau un om de stiinta.

| totElodia a răspuns:

Ma irita faptul ca ai catalogat puscariasii intr-o alta categorie decat cea a medicilor. Majoritatea medicilor, sunt si ei puscariasi, teoretic vorbind, numai ca politia nu si-a facut timp, cel putin "inca", sa descopere mai atent acest tip de infractori.
Simplul fapt ca esti "medic", nu te poate preamari (neaparat) in fata unui puscarias, ba chiar dimpotriva.

MICA MAJORITATE a oamenilor (dirctori, avocati, medici, oameni de stiinta), sunt doar niste delicventi neprinsi.

| Florennce a răspuns:

Stii de ce? Pentru ca sa te dezvolti bine trebuie sa ai si un mediu de viata bun. Probabil indiferenta parintilor, educatia lipsita si modul de a traii poate face un om sa devina puscarias, criminal, hot, sau un om normal al societatii pe cand un mediu de viata bun aduce ca rezultate oameni care devin medici, directori, profesori si etc. Desi exista copii care totusi au un mediu bun, nu aprecieaza si fac ce vor, totusi acest lucru reprezinta cam 90% din decizi, din modul de viata.
In concluzie mediul de viata insemnand parintii, prietenii si conditiile, conteaza in mod principal. Unii au sansa a avea un mediu bun iar alti nu.Si eu cred ca asta se observa in viata oamenilor. O zi buna!happykiss

| MarianaS a răspuns:

Faptul ca un om e puscarias si unui e medic nu are de a face cu inteligenta. Poti sa fii puscarias si sa fii foarte inteligent. Nu toti au posibilitatea (sa nu zic sansa) de a se face medici, avocati sau mai stiu eu ce. Si nu toti isi folosesc inteligenta de care dispun, sau nu si-o folosesc in scopuri bune. Un puscarias nu poti spune ca e cu mult sub nivelul unui medic din punctul de vedere al inteligentei ( poate doar din punct de vedere MORAL). Si adevarul e ca, la urma urmei, nu poti spune tu, dupa parerea ta subiectiva, daca un om e inteligent sau nu. Nici macar un test IQ nu poate spune cu precizie cat de inteligent e cineva.Nu stiu ce definitie dai tu acestui concept. Iar, raspunzand la ultima intrebare, daca am fi toti egali din punct de vedere intelectual ( ceea ce ar fi imposibil, daca e sa luam sensul absolut a cuvantului "egal"), ar fi haos. Nu putem face toti acelasi lucru/ lucra in acelasi domeniu. Diversitatea asta ne ajuta sa functionam.

| MarianaS a răspuns:

* Si nici nu putem face toti acelasi lucru, a vrut sa spun

| Maria123 a răspuns:

Multi medici ar trebui sa fie la puscarie cu tot cu "studiile" lor. laughing

| AmelyRain explică (pentru Maria123):

Da asta stiu, dar nu ma refer la aia big grin

| JoinTu a răspuns:

Unii sunt oameni de afaceri intre timp ce altii sunt cersetori. Toti suntem egali la inteligenta. Doar ca unii oameni nu isi prea pot folosi capacitatea intelectuala fata de altii.

Răspuns utilizator avertizat
| madaioana_6029 a răspuns:

Nu exista om prost...numai ca unii nu au ambitii sau posibilitati