| Loora a întrebat:

De ce exista oameni atat de rai? De unde vine rautatea asta asa mare?

11 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

Atat de rai? Atat, cat? Suficient de rai incat sa nu li se intrezareasca si-o raza de bine? Nuuuuuuuu creeeeeed.
Ni la astia, multi, ti se par atat de rai?
Mie mi se par oameni.
http://vimeo.com/48237094

| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

Ce m-ai emoționat, craci.
Așa de frumoși și speciali suntem noi oamenii și fiecare vârstă are farmecul ei... până ne transformăm în cenușă...

În mod sigur viața e o pasionată de știință, că tot face experimente pe noi și se amuză (cred că seamănă cu băbuța ta din magazin).

Loora, suntem doar oameni. Și tot ce vine, bun, rău, vine din noi...și din ce au plantat alții...în adâncurile noastre.

| 4b a răspuns:

Macar existamlaughing glumesc...
Din inima vine rautatea asta tembela...
Sanatate...

| Loora explică (pentru 4b):

laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru 4b):

Daca rautatea ar veni din inima ar trebui ca cei carora lise face un transplant de inima sa capete si caracterul donatorului.Te asigur ca acest fapt nu s-a produs niciodata.Deci rautate, bunatatea, etc., vin din alta parte.Ghici de unde?

| 4b a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine mah copilas ca eu niciodata nu am dreptate...m-am lasat de ghicitwinking
Sanatate...

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Fiecare isi doreste sa fie cel mai bun sau sa-si aratae duperioritatea. Unii ii invidiaza pe altii. Altii sunt atat de mandrii de ei, incat uita ca tot oameni sunt si ei.

Rautatea asta vine din natura speciei noastre, sa stapanim, sa fim mai buni ca restul, sa dominam, sa fim cei mai cei. Intreceri, concursuri, certuri, batai, razboaie toate arata cine e mai bun, probabil din cauza asta ne si plac.
Nu poti nega! Cu-i nu-i place sa castige? Asta e firea noastra.

Sper sa nu iti fi dat impresia ca am o impresie proasta despre oameni.

| Mădă0611 a răspuns:

De la instinctul de supravietuire si cel de reproducere, zic eu.

| WhatheWow a răspuns:

Din lupta pentru supravietuire!

| Delicacy a răspuns:

Omul este o fiinţă raţională,poate să-şi aleagă singur înclinaţiile,fie că sunt pozitive sau negative. Când cineva face un rău cuiva, persoana respectivă este conştientă de fapta comisă. Răutatea nu vine din inimă, din suflet, sau de la natură, ea nu este ereditară. Mintea este principalul vinovat.Omenii produc rău din cauza lipsei de cunoaştere şi din ignoranţă.Cu alte cuvinte, răutatea ţine de creierul uman şi modul în care este folosit.

| Neinteresantul a răspuns:

Pentru ca binele nu poate exista fara ceva rau. N-am mai sti sa facem diferenta. Te-ai gandit ca poate ca oamenii rai nu-si dau seama ca sunt rai? Nu toti gandim la fel, deci nu putem sa catalogam un om ca fiind rau doar pentru ca a facut ceva cu care nu suntem de acord.