| Jay1 a întrebat:

De ce există populaţie doar pe Terra?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Ehe, dacă am ști sigur, multe s-ar schimba!

66 răspunsuri:
| LasleaIoan1972 a răspuns:

Pentru ca asa credem noi dar universul este populat si alte planete au forme de viata deci sunt populate

| Jay1 explică (pentru LasleaIoan1972):

Putem merge in vizită?

| LalisaJeon a răspuns:

Terra este singura planeta populata din sistemul nostru solar deoarece pe celelalte planete nu exista un mediu propice de supravietuire si dezvoltare a speciei noastre (de asemenea si a factorilor biotici de pe Terra)

| Jay1 explică (pentru LasleaIoan1972):

Suntem invătati să credem?

| LalisaJeon a răspuns:

Terra este singura planeta populata din sistemul nostru solar deoarece pe restul planetelor nu exista un mediu propice de supravietuire si dezvoltare a speciei noastre (si a factorilor biotici de pe Terra)

| Jay1 explică (pentru LalisaJeon):

Da terra e ceva specială. DE CE NU EXISTĂ- supravietuire si dezvoltare a speciei noastre pe celelalte planete?

| RoCkKiD a răspuns:

Cred ca vrei sa zici viata, exprimarea ta e putin dubioasa.

Nu zice nimeni ca exista doar pe Terra, sunt cel putin 1000 de planete similare cu pământul doar în galaxia noastră și sunt vreo 100-200 de miliarde de galaxii în univers, poți sa faci tu calculele. Problema e ca pe unele nici nu vom putea ajunge vreodată din cauza expansiunii universului.

Problema e ca neavând mijloacele tehnologice sa mergem pana acolo nu putem zice cu siguranța ca exista, putem zice doar ca exista o probabilitate rezonabila.

Răspunsul la întrebarea ta e ca Pământul e singura planeta pe care știm sigur ca exista viata.

| MihaelaIoanaMaria a răspuns:

Pentru ca nu este nici prea cald si nici prea frig in comparatie cu celelalte planete

| Jay1 explică (pentru RoCkKiD):

Fals -Ai fost tu pe acolo?

| Jay1 explică (pentru RoCkKiD):

Pământul e singura planeta pe care știm DA AŞA E.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Jay1):

Nu am zis ca exista, am zis ca exista o probabilitate rezonabila.

Daca vrei sa pari deștept trebuie sa înveți sa folosești argumente nu majuscule deoarece atitudinea asta nu o sa iți ofere notorietate decât pe TPU, comunitate care nu e chiar recunoscuta pentru densitatea intelectuala.

Gandeste-te la asta. happy

| Jay1 explică (pentru RoCkKiD):

E intrebarea mea. eu astept sa oferi tu argumnete dovezi, nu doar o părere-pricepi?

| sierra1 a răspuns:

"De ce există populaţie doar pe Terra?"

cine a zis asta?

| Jay1 explică (pentru sierra1):

Există si pe celălate planete am fost in vizită sau tocmai nea vizitat cineva?

| Jay1 explică (pentru sierra1):

Da corect s-ar schimba multe, poate într-un viitor apropiat.

| Ssssmokin a răspuns:

Pai de ce esti atat de sigur ca exista fiinte doar pe Terra? Universul este mare, asa ca probabilitatea sa existe alte fiinte in univers este mare.
Mai ales daca luam in considerare teoriile unde se presupune ca exista mai multe universuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar cine zice ca exista populatie doar pe Terra? Pot exista o gramada de civilatii avanstate in afara sistemului nostru solar, dar distantele sunt prea mari pentru a intra in contact cu acestea.Nu putem spune cu siguranta ca exista dar ar fi si o mare prostie sa spui ca nu exista.

| Jay1 explică (pentru anonim_4396):

Da pot, dar unde sunt?

| Jay1 explică (pentru Ssssmokin):

Nu sunt sigur intreb si eu.
MERGEM IN VIZITĂ?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Jay1):

Unde sunt? Pai avand in vedere marimea universului si numarul urias de planete si galaxii ar cam avea unde sa fie, dar inca nu am avansat suficient pentru a ajunge la ei.

| Jay1 explică (pentru anonim_4396):

Da asa este.

| F3d0x a răspuns:

N-ai de unde sa stii... Universul este in crestere continua, cu siguranta exista inca vreo einspe mii de planete ca si Terra unde exista viata.

| Frank51 a răspuns:

De ce nu? big grin

| RoCkKiD a răspuns (pentru Jay1):

Întrebarea ta a fost "de ce exista viata doar pe terra?". Răspunsul este ca doar pe Terra știm sigur ca exista pentru ca doar acolo am fost dar statistic exista toate șanse sa existe și pe alta planete. Poate chiar și în sistemul nostru solar, Jupiter are un satelit cu destul de multa apa care este din câte știm cel mai important catalizator pentru existenta vieții.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Jay1):

Spune-mi la ce argumente te aștepți, sa vedem dacă găsim o cale de mijloc. E destul de evident ca te aștepți la niște argumente anume.

| Sn4k3 a răspuns:

''Exista'' numai pe Terra pentru ca nu stim daca exista si pe alte planete.

| UnholySaint a răspuns:

Daca prin populatie te referi la oameni, exista doar pe planeta noastra pentru simplul motiv ca celelate planete (planetele din sistemul nostru solar) sunt nelocuibile pentru noi.Ca daca era locuibile deja ar fi fost colonizate.
Daca te referi la existenta formelor de viata din sistemul nostru solar, sunt mari sanse sa existe, dar nu la nivelul de forme de viata inteligente, ci la nivelul de bacterii, sunt anumite bacterii care traiesc pe Terra in acelasi conditii ca pe alte planete, gen bacteriile din pesteri sau cele din jurul vulcanilor subacavtici.
Si pana acum nu s-a observat existenta formelor de viata evolate la nivelul unui on nici macar pe planetele din sistemele solare apropiate de al nostru.Adica pe Alfa Centari de exemplu nu se vad inca urmele unei civilizatii avansate, e posibil sa existe si forme si de viata inteligenete, dar aflate inca la nivel de evul mediu sau inca in epoca de piatra.

| Jay1 explică (pentru UnholySaint):

Da corect asa este.

| Jay1 explică (pentru RoCkKiD):

Ce cunostinte dovezi ce ai?

| RoCkKiD a răspuns (pentru Jay1):

Cu privire la care argument?