| 阿林 a întrebat:

De ce exista... totul?
Serios acum! De ce exista oameni? De ce respiram? De ce 1+1=2?
Sunt intrebari imposibil de raspuns, stiu! Dar asta nu ne opreste sa ne dam cu parerea sau sa formam teorii pe tema asta.
Inca de la Big Bang, Universul se tot extinde. Acum, alta intrebare intrebatoare: De ce exista Big Bang? Sau sa te iau altfel: de ce este Universul asa cum este? De ce exista atata logica in Univers, de unde vine aceasta logica/informatie?
Din nou, stiu ca sunt intrebari imposibil de raspuns, dar e un subiect interesant si as vrea sa aud mai multe pareri!

16 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Cele mai multe intrebari fara raspuns incep cu "de ce". La intrebarile cand, ce, cum, in general avem raspunsuri. Stim cand s-a format Pamantul, Luna, cand au avut loc razboaiele dintre romani si cartaginezi; stim (aproximativ) ce este electricitatea; stim cum se formeaza ploaia, zapada, fulgerul, curcubeul si multe altele. Dar la intrebari de felul "de ce existam", "de ce exista universul" cam dam din umeri. Dar, cum ai zis si tu, chiar daca nu avem raspunsuri, e normal totusi sa ni le punem; si sa comentam, sa ne exprimam pareri. In felul asta dovedim o data in plus superioritatea noastra fata de oi, boi, magari, porci mistreti si alte vietuitoare. Numai noi putem pune astfel de intrebari si sa contemplam asupra problemelor legate de existenta noastra. Rau este, insa, cand vin unii si sustin, si se bat cu caramida in piept, ca ei au gasit raspunsurile, dar cand ii iei la bani marunti si le ceri dovezi, dau din colt in colt. Nu, sa recunoastem cu modestie ca anumite lucruri nu le stim. E mai bine asa.

| RAY a răspuns:

Oamenii exista pentru ca au aparut acum 8 milioane de ani si apoi au evoluat pana in ziua de azi cand ne intrebam chesti de genu, iar de ce 1 plus unu e doi e imposibil de raspuns? cred ca si o pisica stie ca unu plus unu fac doi, ai o suta de miliarde de neuroni, stiinta nu se ocupa cu intrebari filozofice gen de ce exista gravitatie, evolutia vieti, big bang, astea sunt intrebari de pierdut timpul e ca cand ai intreba de ce a cazut o frunza din pom ce scop a avut? stiinta a descoperit cu ajutorul dovezilor ca a existat un big bang acum 13, 8 miliarde de ani,ce anume la cauzat? nu stim inca dar asta nu dovedeste ca exista vreun creator pur simplu nu stim,nici cum a aparut viata nu stim,eu unu prefer sa spun nu stiu decat sa spun eu cunosc totul dar de fapt nimic,stiinta nu-i o dogma, religie, credinta, filozofia e altceva stiinta e altceva, uite pe buddha de exemplu el a spus ca intrebari de genu nu are sens in scimb trebuie sa descoperim natura nu sa punem intrebari tampite de genu ce scop are universul, de parca noi facem totul cu un scop

| Elide a răspuns (pentru RAY):

Adevărul s.ar putea să coincidă intr-o anumită măsură Big Bang-Dumnezeu Moise in Geneza spune că Dumnezeu a făcut lumea în 6zile si in a 7 S a odihnit dar gândește.te că acele 7 zile in total nu puteau fii 13, 8 miliarde de ani? Poate Dumnezeu a creat Universul și tot ce există pe parcursul acestor miliarde de ani și Moise n. avea cum sa scrie să înțeleagă omenirea la începuturi și a și a zis pe intelesul tuturor 7zile te.ai gândit la asta?

| RAY a răspuns (pentru Elide):

Cum a aparut dumnezeu? cum a facut dumnezeu 200 de miliarde de stele din nimic? dumnezeu nu este o solutie din contra complica situatia, aparitia lui e mai complex ca acel big bang, te rog nu ma lua cu ca nu e in timpul nostru, nu are cauza, e in alta dimensiune, argumente care pot fi folosite si pentru zeus

| Elide a răspuns (pentru RAY):

Ne spargem noi capetele aici sunt niste simple păreri adevărul e că din ce înaintăm mai rău ne ducem în jos, oamenii de știință nu pot spune cum se foarmeaza cu exactitate o stea habar nu au arca lui Noe a fost descoperită, minunea de Paste de la Ierusalim lumina aceea care vine in fiecare an de Înviere toate acestea indica, către un Creator și un Mântuitor suntem prea perfecți ca sa fii apărută din nimic distanta fata de Soare e perfecte puțin mai aproape și ardem mai departe inghetam era un timp când mă departasem de Dumnezeu și nu mai vedeam pur și simplu credeam că omenirea va lua sfârșit când Soarele nostru de va stinge își va termina viața dar nu adevărul este că atunci când va fi sfarsitul va veni Fiul omului! Mântuitorul nostru Iisus Hristos!

| RAY a răspuns (pentru Elide):

Nimic din ce ai scris acolo nu dovedeste cum a creat dumnezeu totul din nimic sau cum a aparut? minunea aia de paste nici macar voi crestini nu credeti in ea,daca intreb un protestant va spune ca e vrajeala, degeaba isi spun cum s-a format soarele pentru ca tu deja sti absolut totul, raspunsul find dumnezeu la absolut totul, ma amuza faptul ca cereti ca eu sa am o minte deschisa spre zeul tau in timp ce tu ai o minte inchisa, asa e cam asa tu esti prost eu sunt un geniu, ori ma urmezi ori vei arde vesnic in iad

| Elide a răspuns (pentru RAY):

Eu nu pot dovedii că există nici tu nu poți dovedii ca nu exista.Doar atât am de spus PACEA DOMNULUI SA FIE CU VOI TOTI AMIN!

| RAY a răspuns (pentru Elide):

Nici tu nu poti dovedi ca nu exista 6500 de zeii, nu inseamna ca daca nu pot dovedi ceea ce e total absurd sa pretinzi ca eu sa dovedesc ca nu exista dumnezeu tau, nu inseamna ca exista daca eu nu pot dovedi, daca asa ar fi multe nu sunt dovedite ca nu exista hai sa credem in toate, pacea domnului nici macar cu voi nu e care vorba aia sunteti crestini

| Gimmy97 a răspuns (pentru Elide):

Sa fie, sa fie... dar tu tot nu ne-ai explicat "de ce" sau "cum" -_-

| T0T a răspuns:

Cum adică e imposibil de răspuns? 1+1 fac 2 că dacă pui un măr lângă altul ai 2 mere. Eu zic că e evident. Adică ai mai multă materie ce alcătuiește un măr. Trebuie să fii tâmpit să zici că e imposibil de răspuns.
Faza e că din câte știm noi orice cauză are un efect. Chiar dacă nu știm exact ce a produs Big-Bang putem presupune cauze cum ar fi ciocnirea altor universuri. Și asta ar fi răspunsul la acel de ce. La orice găsești cauza e ușor să dai răspuns însă noi nu putem înțelege tot.

| doctorandus a răspuns (pentru T0T):

1+1=2 este un caz particular de operatie aditiva. Eu am invatat la liceu structuri algebrice.

| T0T a răspuns (pentru doctorandus):

Structuri algebrice adică legi de compoziție? Adunarea e adunare. Nu știu ce înțelegi tu prin operație aditivă dar eu înțeleg adunarea. Desigur eu ca lege de compoziție îi pot da altă formă dar tot la adunare se rezumă. De fapt toate operațiile se rezumă la adunare.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Simplu. Este imposibil de raspuns, pentru ca nu exista un raspuns. Pur si simplu nu poate exista un raspuns. Deoarece acel raspuns este subiectiv. Si ce este subiectiv provine din mintea ta. Mai pe scurt, vopsesti existenta cu parerile si curiozitatile tale stupide.

Learn OSHO.

Este ca si cum ai rezolva un kuan. Spune-mi, poti rezolva tu un kuan? Ma indoiesc, deoarece este conceput sa nu poata fi rezolvat.

Existenta este, si atat. Nu este nici logica, nici ilogica. Deoarece logica si misticismul formeaza acelasi ca.cat.

Nu este buna, sau rea. EXISTENTA ESTE, doar este.

| Stell99 a răspuns:

Ca sa intrebe cei saraci cu duhul

| Cyrano a răspuns:

Exista un Creator!

| Gimmy97 a răspuns:

De ce, zici? Imposibil de raspuns. poate nu-i chiar asa. Daca toate astea sunt posibile, nu vad de ce ar fi imposibil de raspuns. Mai concret: CU CE SCOP, EXISTA TOATE ASTEA? PENTRU CE EXISTA? raspnsuuri ar fi multe, dincolo de imaginatia noastra, noi suntem oamnei, existam. Universul e mare, exista si el... nu ne pute mimagina tot universul, cum nu putem sa ne gandim la un raspuns cocnert si evident, cum ar fi... "De ce nu" happy
In orice caz, scopul scuza mijloacele, asta deaca scopul este bine conceretizat si bine prestabilit, mijloacele variaza, cum ar fi putut varia si existenta noastra... Ma rog, asta este ce gandesc eu...
O seara buna!