| CiorbaDeCartofi a întrebat:

Intrebare pentru ateibig grinaca Dumnezeu nu exista,cine a creat universul? Si daca universul s-a format din Bing-Bang, credeti ca Big-Bang-ul a fost atat de inteligent sa creeze toat ce se afla pe pamant si in univers?

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Termenul „argumentul Dumnezeul-golurilor" se poate referi la poziția care-l considera pe Dumnezeu ca fiind cauza fenomenelor pe care cunoașterea umană nu le-a explicat încă, ceea ce reprezintă o variantă a argumentului ignoranței.[3][4] Un astfel de argument poate fi redus uneori la următoarea formă:

Există un gol în ceea ce privește înțelegerea unui aspect al lumii naturale.
Prin urmare cauza trebuie să fie supranaturală.
Un exemplu al unui asemenea argument, care îl folosește pe Dumnezeu ca explicație pentru una dintre lacunele curente din știința biologică, este după cum urmează: „Datorită faptului că știința curentă nu poate deduce cu exactitate cum a apărut viața, înseamnă că Dumnezeu a cauzat apariția vieții". Criticii Designului Inteligent, spre exemplu, i-au acuzat pe susținători de folositea acestui tip de argument de bază.[5]

Argumentele Dumnezeul-golurilor au fost utilizate de către teologi pentru obținerea efectului de remitere a lui Dumnezeu zonelor încă neexplorate de știință; pe măsură ce cunoașterea crește, domeniul lui Dumnezeu se micșorează.[6][7][8][9]

http://ro.wikipedia.org/wiki/Dumnezeul_golurilor

| Kreisegger a răspuns (pentru RAY):

WOW Mind Blow!

| LilPleito a răspuns (pentru RAY):

Dumnezeul-golurilor e la Bayern, nu cred ca design-ul inteligent il critică...

| Bizon95 a răspuns:

Asta e practic o intrebare capcana

nu stiu daca ai facut-o intentionat sau nu, dar faptul ramane CATEGORIC: ESTE O INTREBARE CAPCANA

pe scurt suna asa: daca stiinta sau tu ateule nu poti explica un lucru atunci, implicit si tu si restul celor care citesc ar trebui sa il acceptati pe D-zeu pentru ca asta e o explicatie buna

am pus pe scurt ce a scris Ray, iar link-ul lui este extraordinarwinking

iar eu in D-zeu asa cum il descrie religia NU o sa cred niciodata, indiferent cu ce argument vii tu, si ce chestii poti sau nu sa dovedesti, pentru ca religia spune ca D-zeu este milostiv, te iubeste si ii pasa de tine, asa ca, considera asta:

parintii unui copil de 4-5 ani stau la casa, cu, curte, si ii cumpara copilului un caine, cu chef de joaca, TOATA LUMEA FERICITA, dar intr-o zi, din pura intamplare, cineva lasa poarta intredeschisa, cainele vede o veverita, iese in fuga afara din curte, copilul iese in fuga dupa caine si da masina peste el si moare

UNDE E D-ZEUL TAU CEL MILOSTIV SI IUBITOR?!?!?!?!?!?!?

daca as fi parintele copilului ala, m-as rahati pe D-zeul TAU, pe religia ta, si mai ales (ca asta spun preotii cand ai asa o pierdere) pe "binele mai mare" pentru care mi-a murit copilul pe care il iubeam ca pe ochii din cap, si te-as intreba de ce nu iti bagi binele ala mai mare pana sus unde soarele nu patrunde?

| christine99 a răspuns:

Biologia e atat de frumoasa, intereseaza-te de ea. Suntem animale evoluate, clasificate in acelasi rang ca si primatele. Prin selectie naturala speciile au supravetuit si au transmis anumite trasaturi care au fost mai folositare pentru supravetuire decat celelalte, de asta pare un design atat de "inteligent". Dumnezeu e o teorie, Big Bang e tot o teorie, dar nimeni nu a creat razboaie si nu a omorat milioane de persoane in numele Big Bang-uluiwinkingwinking