| RAY a întrebat:

De ce experiente ciudate ati avut parte?

26 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

1. Mi se intampla sa am vise premonitorii; e vorba de semne simbolice, nu in mod concret;
2. Am intalnit in interval foarte scurt de timp persoane la care ma gandeam, desi trebuiau sa se afle la mare distanta de mine.
3. Experimentez momente de deja-vu (ceva ce s-a mai intamplat sau despre care ar fi trebuit sa-mi dau seama ca se va intampla in viitorul apropiat).
4. Ma gandeam la un subiect de examen care ma obseda. Am ignorat aceste ganduri, dar la examen mi-a picat fix acea materie.

Gandul are o putere pe care nu o constientizam.

| AlexDarius3 a răspuns (pentru dannyel86):

Toate 4 mi s-au intamplat si mie de multe ori.

| dannyel86 a răspuns (pentru AlexDarius3):

Si ai gasit vreun raspuns la ce ti se intampla? happy

| AlexDarius3 a răspuns (pentru dannyel86):

Daca te referi la primele doua raspunsuri date de mine eu zic ca e ghinion si prea mult fotbal, mai ales al doilea raspuns cu zgomotele sunt sigur ca era de la oboseala. Daca te referi la cele patru care ni se intampla amandurora ei bine nu.

| dannyel86 a răspuns (pentru AlexDarius3):

La cele 4 puncte enumerate de mine.
Eram curios daca ai reusit cumva sa te folosesti de ele sau daca le poti controla.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Dupa ce am implinit 18 ani am ramas singur acasa cateva zile.
Intr-o seara - 11 cred ca era ceasul - am dat o tura pana la bucatarie sa beau apa. Nimic neobisnuit.
Mi-am terminat jocul pe la 12 si am mai fost o data sa beau apa.
De data asta am gasit televizorul aprins in bucatarie.

Nu stiu nici pana azi ce l-a declansat. Totusi, cum nu cred in supranatural, nu i-am dat prea multa importanta, considerand ca ar fi o cauza lumeasca, dar necunoscuta mie inca.

| anamariarot a răspuns:

În urmă cu câțiva ani, l-am visat pe cel mai bun prieten al tatălui meu în sicriu. M-am trezit speriată, iar după max un minut, soția respectivului a sunat-o pe mama să-i spună că i-a murit soțul.

| RAY explică (pentru anamariarot):

In ce parte a patului dormi?

| anamariarot a răspuns (pentru RAY):

Unde apuc; haos, la fel ca în mintea mea laughing. În noaptea aia nu mai rețin cum dormeam

| RAY explică (pentru anamariarot):

Tu esti o pisica salbatica in pat ))))))))))))))

| Yurisa a răspuns:

Experiente ciudate adica supernaturale? Experiente ciudate dar plauzibile? Experiente care s-au intamplat dar carora nu le putem explica motivul?

| RAY explică (pentru Yurisa):

De care vrei tu

| Yurisa a răspuns (pentru RAY):

Singurele experiente ciudate pe care le-am avut a fost in vise. Doar de ele imi amintesc.
Cand aveam vreo 14 ani, mama bunicii mele a murit (strabunica). Ai mei tot ziceau ca au visat-o pe mamaie, eu nu. Intr-o seara am visat o biserica, am intrat in ea si acolo era bunica mea plangand in bratele stabunicii. M-a miscat chestia asta. Cineva mi-a zis sa ma rog pentru ea, la care eu am raspuns "Nu ma rog, eu nu cred in asa ceva". Si in acel moment am fost efectiv aruncata din biserica, usile inchizandu-se in fata mea. De atunci nu am mai visat rude moarte.

Tot de pe la 15 ani am inceput sa cred ca eu am un suflet pereche dar care a murit si pe care nu il voi intalni niciodata. Uneori simteam/simt ca e cineva cu mine in camera noaptea si cand ma simt rau ma alina, ca o adiere de vant. Poate fi doar imaginatia mea incercand sa imi creeze o stare de confort, nu stiu.

| Justme1997 a răspuns:

Tot din seria viselor, am avut de multe ori vise de genul: visez ceva banal, am impresia că ma trezesc și initial totul pare aproape normal dar am un sentiment ciudat si ceva nu este ok, îmi dau seama că tot visez, iar am impresia că ma trezesc și tot asa. Când ma trezesc in sfârșit mă ciupesc până raman urme

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut odata un somn foarte ciudat.
Adica m-am pus in pat uitandu-ma inspre ceas, apoi zbam s-a dus cu 2 ore mai acana, s-a stins TV-ul (pusesem timer de 1 ora pe el) si s-a auzit un bazz in ureche. Nu simtisem sa fi dormit vreo secunda, ziceai ca m-am teleportat in timp 2 ore.

| Tarzhan a răspuns (pentru anonim_4396):

Mi s-a întâmplat si mie! M-am culcat seara si parca abia treacea o secundă de când am închis ochii si de-odata era 6:30 dimineața, eu m-am culcat la 22:00.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai nou am observat intr-o poza o mana in plus peste o alta mana, gen fratele meu tinea mana pe umarul unui prieten si mai era o mana peste a lui, dar normal nu avea de unde, nu cred in fantome dar ma cam pune putin pe ganduri...

| PumpkinDoll a răspuns:

De cand m-am nascut pana acum, totul a fost o experienta ciudata....si inca mai e, ca nu-s mort...inca.

| unvecin a răspuns:

Dintre toți profesorii din liceu am unul care ne-a chinuit cu plăcere. Și cred că într-o vreme chiar îl uram. laughing În fine... a trecut. big grin

Într-o zi (după ce am terminat liceul), la bancă, erau în fața mea vreo 3 persoane. Și așteptam acolo când m-a fulgerat un gând: una dintre persoane părea că e chiar proful ăla. Foarte posibil, de altfel pentru că e oraș destul de mic.

Stau și aștept, și când se-ntoarce observ că nu e el. Doar semăna văzut din spate.

OK. Plec liniștit de acolo, dar nu ies bine de la bancă și îl văd pe proful real la o trecere de pietoni. laughing

| unvecin a răspuns:

Ah, una recentă:

M-am trezit într-o dimineață ceva mai devreme. Am lucrat ceva și am zis: hai să mai dorm o oră. Și am adormit repede, dar între timp s-a luminat bine în cameră.

Apoi, când m-am trezit au fost câteva secunde super ciudate.

Am deschis ochii și pe urmă am visat că mi s-a blocat imaginea aia în fața ochilor. Și mă plimbam prin casă și nu puteam face să văd altceva decât imaginea aia. Și nu-mi dădeam bine seama ce e. Și în vis mă întrebam: oare așa e când orbești? Îți rămâne fixată o imagine pe care ai văzut-o ultima dată? laughing Era așa de real! big grin

Și apoi m-am trezit de tot și am constatat că imaginea aia era de fapt ce aveam în fața ochilor: o parte din pat și lumina venind puternic pe geam.

Nu am mai pățit niciodată treaba asta. Am rămas cu impresia că am dormit ceva timp (cât a durat visul) cu ochii deschiși. laughing

| AlexDarius3 a răspuns:

Cred ca s-a intamplat la 12 ani cand eram la tara si cand ma spalam pe dinti la vreo 12:00 (da, la 12 ani, la tara stateam la 12 nopatea sa ma spal pe dinti pentru ca stiu ca era un desen animat sau ceva de genul.) asa dintr-o data ma gandeam la capre si dintr-o data auzeam un behait de capra si un clopot, dar atunci aveam o imaginatie bogata deci credeam ca e in creierul meu. Ieseam afara totusi sa verific cotetul de capre ca stiam ca ele dorm la ora aia si dintr-o data vad capra mea preferata Coca care avea clopotul pe care il auzeam. Ce coincidenta, nu?

| AlexDarius3 a răspuns:

Si odata dormeam si dintr-o data aud becul de la bucatarie aprinzundu-se, scaunele scartaiau, auzeam ca cineva bate in tobe, m-am trezit, aveam vreo 14 ani eram singur acasa, era vreo 10-11 parca si eram singur acasa si foarte obosit. Am intrat in bucatarie si nimic, becul era stins, scaunele erau ok si nu scartaiau, nu se mai auzea nimic. M-am bagat in pat si cum m-am bagat in pat, auzeam ca cineva batea in geam, in usa, scaunele din nou scartaiau, se auzeau zgomote si cand m-am dus sa verific NIMIC!

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Odata am fost plecat la tara cateva zile impreuna cu sora mea. Iar dupa ce am plecat inapoi spre casa, ii spun pe drum soramii, la panarama, "oare cum ar fi sa fii uitat televizorul aprins cat am fost plecati" Ei na ca fix asta s-a intamplat...

| Gaby212 a răspuns:

1.Coincidente

De la cele mai banale(cum ar fi cand te uiti la ceas la ora fixa) pana la cele mai complicate(de exemplu numele meu de familie este "Gradinaru" si stau pe strada Florilor, pe mama o cheama Crina si pe tata Viorel laughing )

2. Evenimente paranormale

Nu prea am trait multe in 21 de ani de viata... Poate si pentru ca nu cred in asa ceva...Dar totusi am patit-o de cateva ori si nu gasesc explicatii plauzibile.

Cand eram mic( pe la 12 ani) am ramas cu fratii mei acasa la matusa noastra, deoarece parintii erau la o nunta.Ne pregateam de culcare si am inceput sa auzim pasi in pod. Eu am luat un cutit( nu radeti, aveam 12 ani laughing ) si am urcat acolo.
Pasii nu s-au mai auzit.M-am intrors in camera, am stins lumina si ne-am pus la culcare.Peste 5 minute, iar pasi...
De data asta se auzeau clar in camera noastra.
Am trezit-o pe matusa si ea nu auzea nimic, dar noi puteam sa juram ca n-avem iluzii.
Na, acum pe cine crezi, o babuta surda de 65 de ani sau 4 copii? laughing

Pana la urma zgomotele s-au oprit si noi am adormit.

Asta a fost cea mai memorabila, restul sunt banalitati...N-are rost sa ti le mai spun.

| Yurisa a răspuns (pentru Gaby212):

Si eu am auzit pasi in pod laughing Se auzeau in fiecare seara, imi era si frica sa mai stau la mine in camera. Erau doar niste sobolani sad

| Gaby212 a răspuns (pentru Yurisa):

Da,dar dupa aia au inceput sa se auda si in dormitorul nostru...Si auzeam doar noi.
Soareci n-aveau de unde sa fie, ca podul era un fel de etaj 2 amenajat.