| anonim_4396 a întrebat:

De ce femeile fac un gest super odios si se despart de barbat venind cu justificari de genul:
Nu ma satsifacea cum trebuie sau nu am mai simtit nimic.
Ele nu sunt constiente ca barbatul ala s-a atasat si ele-i dau cu flit imediat?
Am impresia ca femeile ne iau de prosti nu? Unele chiar merita ceea ce ele numesc "batjocora" imi cer scuze.

47 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Da, sant care fac misto de barbati, altele se lasa batute si umilite de frica sa nu pateasca ceva mai rau sau nu au curaj sa faca ceva, de multe ori politia nu face mare lucru si agresorul scapa. Nu e civilizatie la noi femeile nu au drepturi deloc si noi prin violenta avem de castigat, nu toti dar multi din romani fac asa. Le inteleg pe alea care vor asiatici sau africani, alte natii pentru ca ii prostesc mai usor sau stie ca au siguranta ca nu sant asa violenti de fel.

| darrio2007 a răspuns:

Si noi barbatii facem asta.

| ania a răspuns:

Așa fac femeile care își iau principiile de viață din filme, acolo dacă sentimentele se mai potolesc ești ipocrit dacă mai rămâi într=o relație. Femeile la fel ca și bărbații care au credință în Dumnezeu nu fac așa ceva, se căsătoresc și rămân fideli partenerului de căsătorie.

| anonim_4396 explică (pentru ania):

Da este trist, Sincer am fost in biserica inca de mic, parintii mei sunt babtisti.
Dar e greu pentru mine, tipele din biserica din ce am observat sunt ori prea timide ori au asteptari prea mari, si ma pune in situatia in care le evit.
Poate n-am fost eu la biserica potrivita

| Ofiintă a răspuns:

"Ele nu sunt conștiente că bărbatul ăla s-a atașat...".
Mai rar ca bărbații să se atașeze. De regulă se plictisesc relativ ușor și vor ceva nou și interesant.
Insă, nu este cazul să abordezi problema astfel. Nu ai reușit să cunoști toate femeile incât să recurgi la asemenea afirmații.
Nu este cazul să te plângi pentru cineva pe care chiar tu l-ai ales.
Iară dacă alegerea nu a fost una reușită, din nou, nu este cazul să generalizezi. Nu vei ajunge departe cu acest obicei.

| anonim_4396 explică (pentru Ofiintă):

In mare parte iti dau dreptate, Insa probabil majoritatea sunt extrem de orgolioase si au asteptari prea mari legat de ce ai spus ''ceva nou si interesant'' am dat numai de tipe care se pun pe primul loc, eu nu pot accepta asa ceva daca nu e de la egal la egal, Poate aceei barbati le da cu flit pentru ca ei nu vad aprecieri si atentie din partea lor, in general din ce am observat femeia vrea sa fie iubita, satisfacuta, dorita si nu se gandesc si la nevoile lor asta pentru ca noi suntem ''barbati'' si trebuie sa le facem pe toate? fals. sa nu mai vorbesc de relatia sexuala, tot asa am dat de tipe care se gandesc doar ca ele sa se simta bine, se gandesc gen ''barbatilor le place doar sa fu*ta si iar nu le acorda nici o atentie''
Stiu ca nu toate sunt la fel, dar majoritatea pe care le-am cunoscut asa au fost.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si nu se gandesc si la nevoiele partenerilor lor*

| Ofiintă a răspuns (pentru anonim_4396):

Este dificil să aduci argumente care să reorienteze mentalitatea oamenilor setați pe experiențele lor negative in raport cu sexul opus.
Nu exclud faptul că ai avut asemenea experiențe, precum și al femeilor care se pun pe primul loc.
Însă, nu tot timpul este vorba de ceilalți, cât este vorba despre noi înșine. Indiferent de sex, majoritatea dintre noi am avut la un moment dat experiențe negative in raport cu sexul opus.
Cât despre mine, am fost tratată ca un nimeni față de cineva pe care l-am respectat si i-am indeplinit anumite dorințe. Toate acestea pentru ca să mă inferiorizeze chiar si in momentul in care am decis să pun punct. Spunându-mi că femeile frumoase au anumite pretenții. Una ca mine nu avea. In fine, eu am fost de vină, si asta pentru ca nu m-am respectat, fapt care a atras genul asta de individ.
Lamentările nu își au rostul, nu vin in ajutorul tău, dimpotrivă te fac mai neatrăgător în viziunea sexului opus.
Nimeni nu îsi doreste un partener frustrat, ci unul care stie să ofere tot ce are mai bun.
Iară dacă nu te vor, cel puțin nu iti pierzi timpul cu ele. Ti-au deschis ușa prin care să ieși și să cauți pe cineva mai bun, mai potrivit.
Oamenii toxici nu vor sa renunte la persoanele de care profită, si asta pentru ca au intrat in zona lor de confort.

| sierra1 a răspuns:

Ei nu sunt constienți ca femeia aia NU s-a atasat de el/ei și nefiind proprietate nimănui, face ceea ce îi e ei, mai bine?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Si ce e odios breh? Daca au dreptate? Daca ala se agata de ele ca de ultima *** de pe planeta, e un bou. Nu e vina lor ca... nimic. Ala e vinovat ca are mari asteptari/

| Freya1 a răspuns:

Hai sa nu ne victimizat atata, ca in fond mai bine iti spune pe fata ce problema ai decat sa o dea pe ocolite si sa rămâi ani de zile ca bou in ceata făcând aceleași greseli.
Si bărbați fac la fel de multe ori si tin sa cred ca femeile sunt de obicei mult mai emotive si se atașează mai tare decât bărbați intr-o relatie.Voi la urma urmei sunteti sexul tare, adică oricum va doare la bască de fizicul
vostru si de cum dati din fund in marea majoritate, dar sa ii spui unei femei ce e sexul slab si frumos ca e urâtă si varza la pat consider ca e mai dureros.
Nu toti bărbați sunt asa de moi si plangaciosi, mai sunt si care se întăresc la astfel de afirmați si isi reglementează problemele nu se vaită.
Stiu si eu doi ce s-au despărțit si el i-a cerut ei explicați ca de ce.Ia spus toate inconvenientele iar cand a ajuns la capitolul sex într-adevăr i-a spus fata cat de voalat a putut ca nu mai e ce trebuie sa fie si el s-a apucat de bocit. In loc sa bocesti nu mai bine erai atent din timp ca aia doarme in timp ce faceti sex, sau din contra are disconfort?

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Sunt de acord cu tine in mare parte dar nu stiu ca suntem noi sexul tare sau nu, partea emotionala nu tine ca esti barbat sau femeie. Dar nu stiu ce sa zic, mai degraba ar trebui sa te atasezi de cineva, asa mi se pare normal, altfel esti din ala rece de nu pune la suflet si sigur nu va ajunge foarte departe relatia

Iar la pat, din punctu meu de vedere femeile care se pun pe primul loc si se gandesc doar ele sa fie satisfacute, nu merita sex. Nu e in regula sa crezi ca barbatul nu doreste atentie la pat sau sa fie si el satisfacut... unele femei asa s-au obisnuit, barbatu vrea doar sa **** si cam atat, eu unul nu as face sex cu una care nu face nimic in pat.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Mie unu in cateva zile imi trece, dar daca stateam catva ani, si vine tipa si imi zicea, nu mai simt nimic, ne despartim. Crezi ca e usor? pe bune, am un prieten care l a parasit gagicasa dupa 2 ani ca nu mai simtea nimic cica, pai cum sa faci tu asa ceva ca om? e grav mai ales ca unor persoane li se pare normal sa insele sau sa se desparta, '' n-a fost sa fie'' pe bune? pai trebuie sa iti asumi

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

În pat ambi trebuie sa se simtă bine si fiecăruia in parte trebuie sa i se faca pe plac ca sa fie o relație armonioasă din punctul asta de vedere.Dar cand iti faci o relație trebuie sa stii si sa înțelegi ca femeia nu o sa stea sa iti spuna motamo ce sa ii faci sau sa nu ii faci, trebuie sa iti mai dai si tu seama, sa încerci lucuri noi etc pentru ca femeile asa sunt facute.
Eu m-am despărțit de fostul după 8 ani pentru ca ne-am răcit ca si cuplu, sentimentele nu mai erau aceleași, el nu se mai comporta ok fata de mine de multa vreme, nu mai aveam atenție și afectiune din partea lui, pur si simplu eram colegi de casa cu excepția ca eu il slugaream pe deasupra cu spălatul, calcatul si facutul de mâncare.El doar venea ca la hotel sa doarmă si pleca cu munca cu treburile lui si am pus punct.Ce trebuia sa fac? Sa imi asum ce? Ca daca am inceput relația aia trebuie sa stau sa ma calce in picioare ca sa nu ii rănesc lui sentimentele?

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Când alegi să fii într-o relație îți asumi că omul poate să se despartă de tine oricând. Nu are obligația să se lege de tine permanent pentru 3 luni petrecute împreună. E iubita ta, nu maică-ta. Semnele că nu merge au fost oricum prezente acolo, dar nu le-ai văzut. Nu cred că totul era roz bonbon între voi și tipa a zis gata. Oamenii se despart și după 20 de ani. Nicio tragedie.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Are sens ce spui inteleg mai bine acum cum merg lucrurile, insa nu pot fi de acord cu un lucru care l-ai mentionat. ''femeia nu o sa stea sa-mi spuna''... Ok nu zic ca nu e asa, darcred ca e ok ca femeia sa fie pe primul loc intr-o relatie sexuala, mi se pare normal ca si ea sa se intereseze de mine.
Evident ca, ca barbat doresc sa o satisfac pe cat posibil, dar asta daca si ea se gandeste la mine si tine cont de nevoile mele.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dar cred ca nu e ok* gresisem aici.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu spune nimeni ca nu e asa, dar eu ma refer in conditiile in care tu te simti ok si ea nu.
Poate si ea ca femeie sa fie mai spontana, sa accepte lucuri noi (bine nu deplasate), sa vina cu o initiativa nu zic nu, dar ma refer mai mult la faptul ca e dreptul ei sa spuna ca nu se simte bine.Nici un om nu e obligat sa stea cu alt om sau sa accepte sa nu fie satisfacut doar pentru ca a ales acum ceva timp sa aiba o relatie cu persoana respectiva.
Daca nici el la randul lui nu e satisfacut nu vad unde e supararea.Cineva a avut curajul sa spuna pe fata ca nu se potrivesc din punctul asta de vedere si aia e.

| Catrice a răspuns:

Cați 14 ani ai? rolling on the floor
Hai sa dezbatem si faptul ca bărbații le lasă le unele după ce se culca cu ele.

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Da stiu asta, si ce crezi ca femeile nu fac asta? au pretentii extrem de mari '' daca nu ma *** cum trebuie nu putem fi impreuna'' mi-a zis o tipa care voia sa fie cu mine, tu realizezi cat de penibile sunt.

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

La fel dre penibil ca aia de o zic băieții "nu facem sex, ne despărțim"

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Nu numai barbatii doresc sex si ele, insa ce ma enerveaza la unele e ca au impresia ca doar barbatii isi doresc extrem de mult asta, insa e o nevoie naturala de care ambii parteneri au nevoie. Ma dispera cand unele care se uita la experienta, nu ai, te duci dracu.
Faza e ca astea sunt din start cu*ve pentru ca indiferent de ce experienta au barbatii, nu vor sa faca ei tot, eu unu nu as accepta asta.

| Celcestietot a răspuns:

Doar fiintele inferioare gandesc asa, trebuie sa intelegi treaba cu marimea. In cazul sentimentelor, asta este, doar nu ai vrea sa pornesti la drum lung cu o asemenea femeie.

| johnnny123 a răspuns:

"Am impresia ca femeile ne i-au de prosti nu?"
Propozitia asta nu-ti face niciun serviciu...

Lasand asta la o parte, nu inteleg de ce multi oameni care au probleme sentimentale tind sa generalizeze tot sexul opus.

"De ce femeile?", "De ce barbatii?"

Fiecare relatie este unica. Fiecare are dinamica ei, fiecare partener are dreptul sa o incheie atunci cand nu se mai simte bine in acea relatie.

Niciun om (fie ca e femeie sau barbat) nu a decis vreodata sa incheie o relatie in care se simtea perfect fericit(a).

In loc sa faci generalizari absurde si inutile, mai bine ai incerca sa intelegi care este problema in relatia aia.

Si nu, nimeni nu merita batjocura.

| Werrich a răspuns:

Baieti, nu va mai atasati de un fund in care sa investiti bani, timp si sentimente. Fundul lor nu miroase a flori de trandafiri. Atasamentul este cauza suferintei. Nu va atasati de lucruri trecatoare si nu faceti din femei obiectul venerarii voastre. Nicio femeie nu merita sa fie tratata ca o zeitate.

| anonim_4396 explică (pentru Werrich):

Niciodata, eu ma atasez strict de atitudine. Hai sa-ti zic ceva, fizicul conteaza ca doar asa te poti intragostii de cineva.
Eu m-am atasat fara sa vreau, dar am ramas uimit ca a fost prea usor pentru ea, sa zica asta. Oricum tipa a avut mai multe relatii, la mine era sa fie prima!

| Sonia822 a răspuns:

Ca sa simti ceva i timpul actului, obligatoriu trebuie sa ai ceva sentimente pentru el. Creierul trimite semnal si e posibila penetrarea. Daca nu exista nici macar un crush, femeia isi da seama, ca n-a simtit nimic... Deci nu sunt sentimente la mijloc. Si atunci ce rost mai are totul. E ca si cum o roaba de santier s-ar sui pe ea. Bine ca a spus la timp, sa nu se agraveze problema. Acum iti revii in o saptamana, si esti gata sa o iai de la capat, sa cauti persoana potrivita, care va avea sentimente pentru tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am ajuns la concluzia ca trebuie sa fi rece, sa nu mai pui la suflet, prin urmare nici nu doresc sa ma casatoresc vreodata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Interesantt... Stii, toata lumea se ataseaza, dar unii au altceva-uri mai importante decat strainul, si se comporta cu strainii ca si cum toti ar fi "relatia".
Unele persoane, fete sau baieti, se joaca de a cautarea partenerului ideal, cand ei deja au si genul acela de persoane apropiate cu care se joaca de a relatia si o considera prietenie. Din obicei, sunt prietenoase cu toti strainii, pana nu le convine ceva.
Multi dintre voi nu intelegeti lucrurile importante, si luati relatia ca pe o gluma. Stati in relatie cu oricine, in loc sa cunoasteti persoana aceea inainte sa incepeti cu sentimentele, va incepeti sentimentele visand la un strain care nu-l cunoasteti. Si desigur, a aparut strainul cand erai singur, in absenta unor persoane apropiate. Si strainul la inceput avea rolul de a astupa plictiseala care o simteai.
Persoanele alea fara senimente, deja cunosc multi alti oameni, au de unde alege. Cand ala care plange singur, stie doar o asemenea persoana nesimtita, care s-a bagat sa-i faca haos cu obiceiurile sale.
La unii oameni, fete sau baieti, este obicei sa spuna niste lucruri intime care nu trebuiesc spuse unor straini. Acel strain, apoi are impresia ca a devenit ceva important in viata ei. Sunt fete si baieti destul de indrazneti care sa isi arate "goliciunea" unor straini si tot felul de povestioare.
Chiar mor de curiozitate daca exista vreun baiat sa plezneasca o fata care "se da la el" cu motivul ca "este o straina si vorbeste neadecvat". Dar oamenii sunt crescuti sa se supuna santajului emotional din partea celorlalti.
Stiu, scriu mult despre ce nu-mi convine.
Cand e vorba de dragoste, oamenii fac haos. Nu se poate sta linistit, ca exista "niste vedete" si toti trebuie sa ne invartim in jurul "inimii lor". Vedete, adica persoanele alea care le cunaoste multa lume, si cand vede unul singur si mai "retras" gata sare pe el cica cauta parteneru ideal si "tu esti acela". Retrasul ala n-are habar, ca aia o face cu "amicii", se joaca de a "nu e dragoste, mie imi trebuie un caracter opus".
Deci, persoana aia are viata, are alte cunostinte, tu... asta faci, scrii pe net prin ce treci. Persoana aia a ales altceva mai "bun" decat tine, tu habar n-ai prin ce trece.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da interesant ce spui, este foarte greu pentru mine, mai ales sa am incredere in fete dupa ce am patit, am cunoscut foarte multe fete dubioase care m-a facut sa-mi schimb parerea despre ele... Sper ca intr-o zi sa dau de op ersoana care ma intelege.
Pai efectiv eu m-am atasat involuntar, nici nu stiam ca se va ajunge la asta. Oricum, ar fi fost prima relatie daca as fi continuat.
Dap, legat de ce ai spus sa stii ca femeile au zeciii de oportunitatii de unde sa aleaga, ca barbatii le-au obisnuit asa, aia prea disperati care le da mesaje zi si noapte.
Tipa asta imi aratase ca pe o applicatie a primit sute de like-uri, imi arata cica '' uite cati pot sa aleg, dar eu te aleg pe tine nu am treaba cu ei'' bineinteles ca a fost vrajeala ieftina.
Persoana aia poate sa aleaga ceva mai bun, sigur ca abia daca-i pasa laughing)) nu cred ca trece printr-o drama sau ceva, dar e grav tu ca om sa te joci cu sentimentele cuiva, eu zic ca e chiar grav, unii mai sensibili se pot omara, oamenii astia chiar nu realizeaza ce fac....pe bune.
Eu in cateva zile imi revin nu-i panica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

L-am blocat pe michael ala si tot imi mai apar raspunsurile uneori, deci ca sa comentez faza cu maturizarea. Acelea sunt momentele depresive, orice varsta si cat de matur esti, cand te apuca flashback-urile faci ca un bebe.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Într-adevăr, mi se par cele mi de prost gust justificări. Ați povesti intimitățile altora, mai ales să le aduci ca motive că te-ai despărțit de cineva, mi se pare ceva ce provine de la o persoană cu un caracter îndoielnic, fie femei sau bărbați.
Intimitățiile nu se discută în public. E o regulă de bază.

| Michaeel a răspuns:

Barbatii fac la fel.
''Am impresia ca femeile ne i-au de prosti nu? unele chiar merita ceea ce ele numesc ''batjocora'' imi cer scuze.'' va victimizati prea mult, si asta vine de la un barbat.Da, am fost parasit de multe ori dar nu am ajuns asa disperat incat sa injur femeile si sa zic ca merita lucruri rele.Maturizeaza-te,te comporti ca un copil.

| anonim_4396 explică (pentru Michaeel):

Oke nu ma asteptam ca multi/multe de aici sa zica ca barbatii fac la fel, imi cer scuze ca nu am crescut cu golanii sa-mi povesteasca chestii de genul.
E ceva nou pentru mine, oke. Insa eu nu as putea face asa ceva, nu sunt stilul acela clasic sa se laude ca a fost cu multe femei, tot ce doresc eu e sa existe reciprocitate in orice.
Nu cred ca sunt imatur, sunt doar frustrat ca nu dau de cineva pe masura mea.
Deci nu stiu ce fac barbatii dar eu nu as putea sa ranesc pe cineva vreodata.

| Michaeel a răspuns (pentru anonim_4396):

Barbatii au aceasta gandire idioata, ca femeile sunt de vina in orice privinta. Daca femeia paraseste barbatul sau nu doreste o relatie cu el, barbatii incep sa zica ca era pe interes si voia numai bani ceea ce e, din nou, gresit.Nu e bine ca s-a creat aceasta ''comunitate'' de barbati vs femei pe TPU unde barbatii care nu au avut noroc in relatile lor anterioare incep sa le faca in toate felurile.Ca si barbat,sunt de parere ca aceasta ''rivalitate'' nu ar trebui sa existe, nu toti barbatii si femeile sunt la fel, depinde numai de ce persoana ai intalnit si desigur nu este bine sa fi sexist si sa arunci frustrarile tale pe faptul ca acea persoana era de sex masculin ori feminin, si sa te gandesti numai ca persoana in sine nu era cine trebuia si sa incerci sa cunosti pe altcineva.

Acum revenind la cazul tau, Intr-o relatie nu se rezuma totul la sex.Ca o relatie sa mearga, consider ca daca partenerul e satisfacut sau nu este ceva absolut minor, ci mai mult daca intre cei doi parteneri exista onestitate, sinceritate si loialitate.Pentru unii oameni, sexul nu conteaza si cum am spus eu mai devreme, daca persoana te-a parasit find ca nu se simtea satisfacuta nu ar trebui sa te gandesti ca e ceva tipic feminin si ca toate femeile sunt asa(sa nu generalizezi).

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

O sa gasesti in alta tara care nu e de lumea a 3-a rolling on the floor
Si in alte tari o sa gasesti si job-uri cu promovari pe baza de experienta si alte astea de in Romania nu o sa le vezi nici peste 1000 de ani rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru Michaeel):

A zis ca tipa a spus minciuni de genul, nu ca se rezuma la sex. Nu mai trage concluzii ansulea si citeste-i omului intrebarea rolling on the floor
P.S.: Stii ca Romania e de cacao cand trebuie sa ai mai mult noroc sa gasesti o tipa neprimitiva decat sa castigi la loto laughing

| Michaeel a răspuns (pentru anonim_4396):

Omule nici macar nu intelegi la ce m-am referit dar comentezi de-a tranta.

Răspuns utilizator avertizat
| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

Nu cred că sunt adevăratele motive, din punctul meu de vedere văd ca principala cauză lipsa de comunicare, majoritatea problemelor pornesc de acolo, iar în lipsa comunicării e mai comod să arunci cu acuze.

| RazvanLegendaVie a răspuns:

Mda din păcate există specimene de genul atât femei cât și bărbați, de obicei ei zic asta când găsesc o persoană "mai bună" ca tine...

| Mipasususuyamyamyam a răspuns:

Si barbatii fac asta lol

| anonim_4396 explică (pentru Mipasususuyamyamyam):

Barbati se ataseaza rapid, si ele stiu asta. eu m-am atasat de o tipa dupa ce am stat 3 luni cu ea, ca dupa sa-mi zica ca nu ma vede ca un viitor partener. Ea a mintit ca a zis ca ma place, altfel nu imi dadea asa usor cu flit

| Mipasususuyamyamyam a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate nu a mintit. Poate doar te-a cunoscut mai bine. De aia trebuie inainte de o relatie sa fii prieten foarte bun cu persoana respectiva. Sa iti doresti sa fii cu ea nu sa mergeti la plesneala pentru ca v-ati placut putin. Indragosteala trece ca sa dezvolti sentimente mai puternice dupa perioada asta trebuie sa existe compatibilitate la comportament si multe
Relatiile nu sunt usoare. Si eu am fost cateva luni cu un tip ca apoi sa aflu ca toata lumea stia ca el e cu alta. TOata lumea stia ca ma insala s nu zicea nimeni nimic. Daca ma apuc sa generalizez pe baza experientelor mele barbatii sunt monstri.

| gemeni6226 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu de exemplu nu am stiut.Acuma aflu.

| anonimdn7 a răspuns:

NU TOATE FEMEILE SI NU TOTI BARBATI SUNT LA FEL fiecare persoana trebuie sa inteleaga asta si sa nu se aruce prea mult intr-o relatie. Toti ramanem dezamagiti la un moment dat. Unele si unii va iau de prosti, dar nu toti, nimeni nu merita sa sufere. Daca noi femeile ne atasam prea mult, barbatii ne dau noua cu flit si la voi invers .....nu toti sunt la fel, poate uni chiar se indragostesc pe bune. Poate ea nu te merita, fiecare merita ceva mai mult. O zi buna