| Bellateo a întrebat:

De ce florile care asculta muzica clasica cresc mai repede decat celelalte?
Multumeschappy

Răspuns Câştigător
| Alphawolf a răspuns:

Prima data trebuie stabilit daca este adevarata afirmatia, iar doar apoi putem lua in seama aceasta intrebare.
Stiu ca s-au facut tot felul de afirmatii si experimente privind plantele, dar nu am auzit sa se fi demonstrat(si decis).

7 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Asta nu e un tropism si nici o nastie, e un mit.

| Mădă0611 a răspuns:

Daca le pui muzica clasica inseamna ca iti plac, adica ai grija de ele, orice planta creste mai repede decat celelalte in cazul asta. Fa un experiment, daca te lasa "sufletul": tine-le intr-un loc unde sa nu fie mult CO2, da-le putina apa (prezenta ta e sursa de CO2), lumina slaba si pune-le numai muzica clasica, spune-ne rezultatul. laughing
Mie imi plac mult florile, mult mult, si nu le pun muzica pentru ca nu imi place galagia, cele din camera asculta trance si chillout/chillstep, dar toate cresc la fel, cele de pe hol si terase cresc chiar mai repede decat cele de aici, ca lumina e mai puternica, la mine e geamul fumuriu, putin. Plantele sunt in principal formate din C si H, carbonul il iau din dioxidul de carbon, iar hidrogenul din apa, H2O, iar pentru fotosinteza au nevoie de energie de la Soare, atat, asta cu muzica e doar basm.

| sublime89 a răspuns:

Asta e mai mult un zvon. Eu n-am vazut inca o dovada concreta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing Nu cred ca se poate dovedi vreodata aceasta afirmatie! : ))
Asta ar insemna ca cele care asculta manele se ofilesc thinking rolling on the floor

| jamal000 a răspuns:

Pentru ca le este transmisa energie pozitiva.

| AlexandraSt13 a răspuns:

Muzica clasica emite anumite vibratii pot spune care te relaxeaza...este recomandat si oamenilor sa asculte muzica clasica pentru a medita si a se concentra mai bine

| Vlasceanu_Danut_1997 a răspuns:

Pentru ca au cultura laughing)