| Alien a întrebat:

De ce focul e asociat diavolului iar lumina lui Dumnezu?
Focul produce lumina in intuneric.

Răspuns Câştigător
| DorelSudoru a răspuns:

Huh credinta asta e o prostie.Si nu intleg. Diavolul te indeamna sa faci pacate si apoi te pedepseste ca leai facut in loc sa te lase sa faci incontinuare.Focul e asociat diavolului pentru ca acesta te chinuie(cica) si lumina lui d-zeu pentru. ca lumina este un lucru frumos.Eu unu nu cred in rai sau iad. In rai te ia "doamne doamne" daca esti cumnite si daca esti rau te duci in iad si te batelaughing mi se pare la o gandire de copil asta sau cel putin asa vad eu lucrurile.

12 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Se presupune ca in iad e tot un foc. Foc unde ard sufletele ce abunda in pacat. Ard necontenit, fara ca vreunul sa capeze, lucru ce-n realitate nu s-a vazut. Iarasi se presupune ca lumina este data de Dumnezeu. Faptul acesta este descris in biblie. Dumnezeu a zis: "Sa se faca lumina!" Si s-a facut lumina. Asa din senin, un fel de magie. Eu unul am o parere proasta despre magie pentru simplul fapt ca este o excrocherie creata din interese materiale. Din biblie stim noi despre aceste asocieri, dar cuvantul "mit" iti pune ceva? Citeste "Legendele Olimpului" si o sa te dumiresti.

| mihaibrasov a răspuns:

Sunt doar niste simboluri. Sa nu imi zici acum ca tu crezi in focurile Iadului... Iadul exista aici, pe pamant, in sufletele multor oameni. Asta e Iadul, nu un loc imaginat pervers de biserici care vor sa stoarca bani de la enoriasi pentru niste bani si trebuie sa ii tina in teama fata de un Iad inexistent dar reprezentat cutremurator prin picturi.
Asocierile sunt doar niste simboluri asa cum sunt pentagramele (asociate satanei), octogramele (asociate trecerii de la cer la pamant), crucea (vechi simbol pagan dedicat soarelui, preluat din svastica.) s. a. m. d...

| Razvan a răspuns:

Poate sunt fratithinking Zic, nu dau cu parulphbbbbt

| Angel0 a răspuns:

Lucifer inseamna aducătorul de lumina, deci ar putea fi interesanta intrebarea.

| YourDailyApple a răspuns:

Tu nu ai vazut pretul la gigacalorie? Si normal ca numai o incurcatura demonica ar putea sa simbolizeze focul ce ne tine incalzirea.

| Pomar a răspuns:

Bine spus big grin
In trecut, cand a fost scrisa Biblia oameni se temeau de foc si l-au asociat cu raul; in acelasi timp se temeau si de intuneric care era inlaturat cu ajutorul luminii si au asociat binele cu lumina...
Cam asta cred ca ar fi motivul big grin

| noktambul a răspuns:

Pentru ca desi atat focul cat si lumina alunga intunericul, numai focul poate arde, frige, distruge, deci provoca durere fizica. Durerea fizica este asociata cu pedeapsa la care vei supus de diavol pentru pacatele tale.

| eugeniu_6685 a răspuns:

Propriuzis focul nu a fost asociat diavolului ci iadului.Se vorbeste in evanghelii despre iazul de foc care in cele din urma va devora moartea si diavolul. De acel foc se teme si diavolul. Doar in superstitiile populare diavolul este asociat focului cu lumina verzuie, flacari de sulf. Ce vedem in picturile legate de tema infernului este o prezentare alegorica a chinurilor iadului.

| eusuntmarius a răspuns:

Iţi răspund cu două versuri din poezia "Lumina raiului" a lui Lucian Blaga: "De unde-şi ia Raiul lumina? – Ştiu: îl luminează Iadul cu flăcările lui."

| totem a răspuns:

Focul e asociat diavolului? bai, tu ai auzit de Prometeu?

| totem a răspuns:

Ai citit Gaston Bachelard - Psihanaliza Focului?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si crezi tu ca lumina focului e la fel cu lumina lui Dumnezeu? sau focul de pe pamant e la fel ca focul iadului? pai in cazul asta esti depaaaarte fooooaaaarte depaarte.