| Nimixpecial a întrebat:

De ce frecventa si cantitatea precipitatiilor este mai mare la Ecuator?

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pai daca e ocean acolo de aia ploua asa si in Anglia ploua mult

| relian a răspuns (pentru RAY):

Nu stiam ca Anglia se afla la ecuator.

| RAY a răspuns (pentru relian):

Nu la asta mam eferit era un exemplu

| relian a răspuns:

Cine spune asta? Sahara se afla pe ecuator sau pe aproape la fel si arabia saudita si acolo ploua odata la 100 deani daca nu si mai rar.Deci de care precipitatii vorbeai? Precipitatiile apar acolo unde se intilnesc conditii pentru ca ele sa se produca.Vezi in nord mai sus de paralele de 45 de ex in vestul statelor unite in statul Wshington sau ceva mai sus in canada ploua zilnic dar zilnic. Apoi cum cineva a spus Anglia la fel si nu sint pozitionate la ecuator.De obicei ploua acolo unde sint munti, vegetatie arboricola, lacuri mari, mari, chestii de genul asta.De ce? Pt ca trebuie sa stii cum apar nori si cum de cad precipitatiile.Deci aceste forme de relief si prezenta florei determina conditii pentru aparitia de nori si caderi de precipitatii.Acolo unde se intilnesc aceste conditii cad precipitatii mai frecvente.

| deejayoo a răspuns (pentru relian):

Baaa nebunule laughing, ai facut geografie cu femeia de servici? nu ploua la ecutor?laughingde Buenaventura in Columbia ai auzit? acolo ploua tot timpul anului.La ecuator sunt precipitatii medii anuale de 2000-3000 de mm/an.In Buenaventura ajung pana la 9000 de mm/an.Asa ca citeste mai intai inante sa dai raspunsuri gresite

| relian a răspuns (pentru deejayoo):

Tu de citit stii ai citi? Daca stii sa citesti, in caz ca ai dat pe la scoala citeste ce am scris apoi daca intelegi ceva poti comenta.Am spus daca sint conditii da normal ca ploua.Ce spui tu de paduri ecuatoriale normal ca ploua.Dar de te intreb de ce ploua acolo stii? Hai daca te toti bagai unde esti depasit spune de ce ploua in Buenavnetura unde spui tu.Da o explicatie.Si daca mai poti da o explicatie de ce nu ploua in Sahara care tot pe la ecuator se afla.Habar nu aveti dar va treziti sa comentati pe altii, in loc sa comentati ce se intreaba.Se pare ca esti atit de destept incit nu consideri necesar sai dai raspuns celui care pune intrebarea, dar consideri ca e bine sa dai lectii allora care raspund asa cum pot.Du-te si fa-ti de treaba pe altundeva ca nu sint curios de comentariile tale.

| deejayoo a răspuns (pentru relian):

In primul rand Sahara nu are absolut nicio treaba cu clima ecuatoriala,Sahara are o clima tropicala arida.Unu la mana,doia la mana, m-ai intrebat de ce ploua asa mult la Buenaventura.Ei bine, sper ca stii unde se afla Columbia, in zona aia fiind radiatia solara foarte mare, adica pana la 180 kcal/cm2, e si evaporatie mare, din pricina Amazonului odata si /sau din pricina oceanului, atmosfera deci e saturata mereu cu vapori de apa, deci rezulta ca aia fac baie tot anul.Trei la mana,de ce nu ploua in Sahara, aceeasi poveste doar ca invers, o fasie de pamant in centrul africii, nu sunt copaci nu e apa, nu e evaporatie. Daca erai smecher imi ziceai de Atacama in Chile unde a ploua in 10 ani cam un pahar asa adunat.Deci 1-0.Mai joci?

| deejayoo a răspuns (pentru relian):

Mai bine nu citeam ce ai scris laughing), sa tii si tu minte, dupa poza probabil ca ai peste 30 de ani si te respect, dar sa tii minte, clima ecuatoriala e cea mai ploioasa clima de pe glob.

| relian a răspuns (pentru deejayoo):

Mergi si pune mina pe o carte de fizica ceva ca numai gura e de tine.Am spus eu ca Sahara are clima nu stiu de care? Am spus este situata la ecuator sau aproape, dar totusi nu ploua.Aici nu e vorba de respect, ci de cunostinte pe care te bazezi.Deci ploua la ecuator doar acolo unde este vegetatie arboricola.Nu ai dat nici o explicatie absolut nimic.Asta nu este explicatie ca o anumita zona are clima tropicala sau nu stiu cita apa se evapora.Afla ca se poate evapora cantitati uriase de apa dar totusi sa nu ploua absolut deloc? De ce? Cum am spus citeste si ceva carti de fizicaApoi nu a spus nimeni ca clima de care spui nu ar fi cea mai ploioasa.Eu doar am aratat ca nu doar pozitionarea geografica face ca intr-o anumita zona sa ploua.Nu stiu ce fel ai citit ce am scris dar sincer nu te cred.Si nu am ce sa joc cu cineva care doar da din gura cind i se cer explicatii.Si evaporatia nu trebuie sa se produca in acea zona unde si trebuie sa ploua, asta daca nu stii.Apa cea mai multa pe glob se evapora din oceane asta asa sa stii si tu si din oceane apa evaporata trece prin alte procese prin care se produc norii si pot sa mearag jumate de glob si sa ploua la cucu bau.Eu aia te intrebam e vegetatie si daca e vegetatie ce? Explica fenomenul nu doar sa spui e clima tropicala.Cind explici atunci ma bucur in caz ca stii intr-adevar cum se formeaza un nor, sau cum ploua. Uite unde locuiesc eu te asigur ca umiditatea aerului este foate mare in general aproximativ 80% dar de plouat ploua din an in paste.E ok o lasam asa ca nu vreau sa discutam doar sa ne aflam in treaba.Pe de alta parte dupa cum am sus eu am raspuns celui care a intrebat nu tie.tu doar te bagai in vorba, dar fara sa raspunzi celui care pune intrebarea.Pe mine asta cum sa spun nu ca ma deranjeaza, dar asa ma calca pe bataturi chestia cind apare cate unu si se trezeste a comenta pe cei care raspund, dar sa raspunda celui care intreaba pentru el e ca inexistent.Deci o lasam asa.Numai bine, spor la tot.

| deejayoo a răspuns (pentru relian):

Ce fenomen ai vrea tu sa-ti explic mai mult de atat? ca din cauza presiunii.Mi-ai zis ca de ce ploua acolo si nu ploua acolo, eu ti-am zis, asta e principalul motiv de ce nu ploua.Automat daca ai zis ca Sahara e langa ecuator sau cum ai zis tu, automat ai zis fara sa vrei sau nu ca are clima ecuatoriala, din cate am vazut e singura clima care respecta intervalul de 5grade lat N si S, toate zonele acoperite prezinta clima ecuatoriala.In cantitati asa mari, doar clima arata precipitatiile astea mari, doar la ecuator ploua peste 5000 pe an, in rest nicaieri nu se mai ajunge la valoarea asta. Vreau sa-ti arat ca inca mai exista copii de pana in 18 ani care mai stiu putina geografie, daca m-ai luat cu formarea norilor si evaporatia care nu duce la saturatie ai dreptate, nu stiu fizica pentru ca nu ma pasioneaza, nu mi-a cerut nimeni niciodata asta, mi-a cerut doar sa explic de ce ploua acolo.Salut!