| anonim_4396 a întrebat:

De ce galaxiile, chiar daca nu sunt compacte, au forme spiralate in 2D si nu volum sferoid? Stim ca gravitatia produce existenta unor corpuri cosmice sferoide daca masa lor este mare la nivel astronomic.

9 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

De unde provine acea forta gravitationala din univers?

| anonim_4396 explică (pentru aXy99):

"De unde provine acea forta gravitationala din univers?" - gravitatia provine din acumularea de masa. Problema este ca acumularile de mase par aleatorii la nivel de supergalaxii sau superroiuri. Un superroi de galaxii cu masa cumulata mai mare ar putea atrage alte superroiuri cu masa cumulata mai mica. Este posibil ca expansiunea accelerata a Universului material sa fie doar aparenta. In orice caz toata masa din Universul material este in miscare. Nu a fost localizat centrul de masa al intregului Univers material. Daca ar exista un astfel de centru de masa, acesta ar fi ceva care are masa foarte mare amplasat in centrul volumic al Universului material. De exemplu Marte aparent se indeparteaza la un moment dat fata de Pamant pentru ca la alt moment sa se apropie intrucat au orbite diferite in jurul centrului de masa adica Soarele. Astfel ar putea iesi din schema sau din calcul singularitatea initiala Big Bang care prin explozia ei ar fi devenit spatiu vid in pozitia ei initiala in raport cu masa explodata. Astfel existenta gravitatiei s-ar putea intoarce impotriva teoriei Big Bang. Am mai putea spune ca vidul creat in centrul fostei explozii Big Bang ar putea constitui centrul de "masa negativa" cu presiune foarte negativa care nu permite expansiunea prea accelerata a Universului material. Iata cum vidul perfect fara masa sau materie sau cu masa negativa sau nimicul perfect ar putea avea un rol foarte determinant in dinamica Universului material. Oricum pentru ca vidul central al Universului material sa fie mai puternic decat vidul exterior Universului material, presiunea vidului central ar trebui sa fie mai scazuta decat presiunea vidului extern. Intre cele doua viduri ar putea exista un raport de presiune precis reglat. Daca presiunea vidului extern ar fi mult prea mica in comparatie cu presiunea vidului intern central, atunci expansiunea Universului material ar fi atat de accelerata incat ar impiedica formarea structurilor regulate precum galaxiile eliptice sau spiralate. Iata cum vidul si presiunea vidului care nu contine masa sau materie sau diferite cantitati globale de materie, poate dicta dinamica Universului material. Si cand vorbim de viduri, de fapt notiunea de masa si gravitatie la nivel supercosmologic, devine o notiune coexistenta cu notiunea de vid perfect. De fapt in astfel de viduri este energia intunecata si forta ei supercosmologica din Universul material si din exteriorul Universului material. Astfel am demonstrat ca dinamica in Universul material este totusi un proces controlat de o forta mai mare decat forta inglobata in materia din Universul material. happy

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu avem vreo dovada ca universul a aparut prin Big Bang, totusi aceasta teorie este fundamentul tuturor descoperirilor/presupunerilor actuale. Eu nu imi pot inchipui cum sa apara din nimic, totul. Iar daca nimicul acela era un punct supraincarcat de materie, el de unde a aparut?
Cat despre superroiurile de galaxii, nu am idee cum de au putut fi observate atat de detaliat incat sa ne dam seama de astfel de lucruri. Sigur nu sunt doar ipoteze?

| anonim_4396 explică (pentru aXy99):

"Nu avem vreo dovada ca universul a aparut prin Big Bang, totusi aceasta teorie este fundamentul tuturor descoperirilor/presupunerilor actuale. Eu nu imi pot inchipui cum sa apara din nimic, totul. Iar daca nimicul acela era un punct supraincarcat de materie, el de unde a aparut?
Cat despre superroiurile de galaxii, nu am idee cum de au putut fi observate atat de detaliat incat sa ne dam seama de astfel de lucruri. Sigur nu sunt doar ipoteze?" - ideea cu Big Bang a devenit acceptabila in randul oamenilor de stiinta de cand s-a observat ca Universul material e in expansiune. Un alt motiv este ca se doreste reducerea lui Dumnezeu la nimic. Prin teoria curbarii spatiului-timpului se doreste sa se afirme ca nu exista spatiu infinit pentru a ignora pe Dumnezeu. De trei luni caut sa-mi explic si eu si am ajuns si eu la concluzia ca materia nu avea cum sa apara din nimic. Orice om care-si foloseste ratiunea nu poate accepta o asa eroare in teoria Big Bang. Materia a aparut prin vibrarea unei forte preexistente. Vezi masa de miscare. Protonul are doar 9.6 MeV/c^2 masa de repaus si restul pana la 938 MeV/c^2 e masa de miscare sau obtinuta prin vibrarea quarcilor si a gluonilor. Vezi si formarea de perechi electron-pozitron doar din forte imateriale vibrante numite fotoni. Superroiurile de galaxii au fost observate prin telescoape puternice. Superroiul Local din care face parte galaxia noastra a fost observat si el si geometria lui a fost si dedusa in urma observatiilor adica pozitionarea galaxiilor in superroiul local. O gandire obiectiva ia in calcul toate variantele si tot ce ar putea fi in mod rational. Asta am incercat sa rationez in ultimele luni cu internetul in fata si tot ce se poate afla si cu editorul de texte in fata. happy

Aici sunt explicate caracteristicile superroiului local:

https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Super-roi_de_galaxii

https://destepti.ro/superroiul-local-superroiul-virgo

https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Fecioara_(super-roi_de_galaxii)

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Virgo_Supercluster

Aplatizarea grosiera a supergalaxiei Virgo nu are un centru de masa simetric cu concentratie mai mare de masa. De fapt clusterul Virgo care are o masa cumulata mai mare nu e in centrul supergalaxiei ( superclusterului ) Virgo.

https://upload.wikimedia.org/......PEG%29.jpg

Aceasta este o imagine foarte clara a pozitionarii elementelor din Universul observabil.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Universe

"An explanation for why the expansion of the Universe is accelerating remains elusive. It is often attributed to "dark energy", an unknown form of energy that is hypothesized to permeate space."

"Einstein abandoned the concept after Hubble's 1929 discovery that all galaxies outside the Local Group (the group that contains the Milky Way Galaxy) are moving away from each other, implying an overall expanding universe."

Interesant este ca energia intunecata figureaza imediat dupa cu 380000 ani dupa explozia Big Bang. Asta ar putea insemna ca energia intunecata era si inainte de presupusul Big Bang.

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Foarte interesant. Poate aceasta "energie intunecata" este ceva divin.
Universul observabil poate deveni mai mare odata cu dezvoltarea tehnologiei sau are o limita?

| anonim_4396 explică (pentru aXy99):

"Foarte interesant. Poate aceasta "energie intunecata" este ceva divin.
Universul observabil poate deveni mai mare odata cu dezvoltarea tehnologiei sau are o limita?" - energia intunecata este ceva divin adica o parte din Duhul Sfant al lui Dumnezeu. In Isaia 40:22 spune ca "El întinde cerul ( Universul material ) ca un văl uşor şi îl desface ca un cort de locuit." Isaia 40:26:"Ridicaţi ochii în sus şi priviţi: Cine le-a zidit pe toate acestea? - Cel ce scoate oştirea lor cu număr şi pe toate pe nume le cheamă! Celui Atotputernic şi cu mare vârtute nici una nu-I scapă!". Din Biblie reiese ca Dumnezeu cu puterea lui nu incape in Universul material. Deci Universul material are un volum limitat chiar daca marginile lui nu se vad. 3 Regi 8:27:"Oare adevărat să fie că Domnul va locui cu oamenii pe pământ? Cerul şi cerul cerurilor ( Universul material ) nu Te încap, cu atât mai puţin acest templu pe care l-am zidit numelui Tău". Universul material are un inceput. Facerea 1:1:"La început a făcut Dumnezeu cerul ( Universul material ) şi pământul." Nu e neaparat ca Universul material sa fi inceput expansiunea de la o singularitate obscura mai ales ca nu a fost observata explozia unei singularitati sau a unei gauri negre. Este posibil ca materia sa fi aparut intr-un mod mult mai neobisnuit. De exemplu ar fi putut apare prin materializarea unei parti din forta sau Duhul Sfant al lui Dumnezeu dupa care Dumnezeu a inceput sa intinda Universul material si il intinde si azi. In Isaia 40:22 verbele "intinde" si "desface" sunt verbe la prezentul continuu adica si azi are loc aceasta desfacere sau extindere a Universului material. Nucleul initial al Universului material a fost cel mai probabil mult mai voluminos decat o obscura singularitate Big Bang. Este posibil ca intinderea sau expansiunea sau desfacerea Universului material sa fie nelimitata in asa fel incat sa nu dispara "stelele" de pe cer niciodata. happy

| mudokins78 a răspuns:

Welcome back Vasile!
You start writing a new book?

| mudokins78 a răspuns:

It's very interesting question Mr. Vasile!
I'd think is all about dark matter...

| anonim_4396 explică (pentru mudokins78):

"It's very interesting question Mr. Vasile!
I'd think is all about dark matter..." - toate astea le bag copy paste intr-o carte. Exista trei forme de galaxii: spiralate, eliptice, lenticulare si neregulate ( fara un nucleu galactic sau centru de masa gravitational clar evidentiat ). M-am legat doar de cele spiralate. Referitor la cele eliptice, este oarecum clara influenta concentrica a gravitatiei spre centrul lor de gravitatie. Insa la cele spiralate se complica lucrurile. Referitor la formele sferoide precum planete, stele, gauri negre e oarecum clar referitor la modul cum gravitatia se manifesta. Intr-adevar poate fi vorba de misterioasa materie intunecata. happy Cica prin coliziunea dintre doua galaxii spiralate precum Calea Lactee ( din care facem parte ) si Andromeda ar rezulta o galaxie eliptica. sad

https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Galaxie_neregulată

"Majoritatea acestora erau odată galaxii eliptice sau spirale, dar au fost deformate din cauza schimbării atracțiilor gravitaționale." - explicatia asta e chiar dubioasa. Am putea presupune ca galaxiile eliptice sau spiralate din care ar proveni acestea le-au explodat nucleele. sad

Se pare ca galaxiile eliptice au masa mai mare decat cele spiralate si de aceea au un volum mai simetric. De exemplu asteroizii care au mase mai mici au forme mai neregulate.

Oricum, galaxiile spiralate au forme oarecum simetrice si regulate si deci masa lor mai mica n-ar fi totusi o explicatie.