| anonim_4396 a întrebat:

De ce trebuie să existe ceva?

Prezenţa noastră în Univers este ceva prea bizar pentru a fi explicat în cuvinte. Rutina din viaţa noastră ne face să ne acceptăm ca atare existenţa, dar uneori ieşim din această stare de complezenţă şi ne întrebăm de ce există toată această materie în Univers, de ce este guvernată de reguli atât de stricte şi, până la urmă, de ce ar mai exista ceva.
Locuim într-un Univers cu galaxiile spiralate şi aurore boreale şi, după cum a remarcat cosmologul Sean Carroll, „nimic din domeniul fizicii moderne nu explică de ce avem aceste legi universale şi nu altele total diferite".
Cât despre filosofi, cea mai bună teorie pe care o pot emite este principiul antrofic, potrivit căruia Universul este aşa cum îl ştim datorită prezenţei noastre ca observatori. Aşadar, dacă lumea aceasta n-ar fi avut exact structura pe care o are, apariţia vieţii ar fi fost imposibilă.
Revenind la întrebare...
De ce trebuie să existe ceva?

22 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Universul pare să fi știut că noi vom exista.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nimic din domeniul fizicii moderne nu explică de ce avem aceste legi universale şi nu altele total diferite". Nu explică fiindcă domeniul fizicii moderne nu este să dea această explicație. Iar aceste legi universale ce sunt? Modele create de noi să înțelegem lumea și să putem trăi ea. Deci modele ale noastre, nu legi eterne, imuabile, care există acolo, înafara oamenilor.
Prezenţa noastră în Univers este ceva prea bizar. Asta este interpretarea ta. Dacă spui asta, așa este pentru tine.
principiul antrofic. antropic, vrei să spui.
De ce trebuie să existe ceva? Această întrebare se referă la tine.
De ce... cauți o cauză, astfel din start, pui ipoteza că există o cauză pentru.
Trebuie... susții că acesta ar rezulta dintr-o trebuință, necesitate. Pe ce bază susții asta?
Să existe ceva. Să existe ceva, ce? Cum definești existența? Ce înseamnă pentru tine că ceva există, că ceva nu exixtă? Dacă scrii ceva, fără să specifici ce este acel ceva, intri într-o zonă vagă, la care nu există răspuns.

| T0T a răspuns:

Nu trebuie nimic. Există pur și simplu. Dacă nu am fi, întrebarea ar fi pusă invers „De ce nu trebuie să existe ceva?". E o întrebare inutilă. Orice existență implică un rezultat. Orice rezultat ai avea, mereu poți întreba „De ce nu celălalt rezultat?".

| Frank51 a răspuns:

Prezența noastră nu este deloc ceva bizar, este ceva natural. În fiecare ciclu de existență al universului materia va putea lua un infinit de forme, cu sau fără conștiință. După ce universului colapseaza și explodează iar, alte materii se vor forma, datorita temperaturii mari din primele clipe ale exploziei, cand particulele fundamentale sunt separate.

Desigur ceea ce spun este o speculație, nu știm și nici nu vom știi niciodată adevărul adevărat.

| Seba2013 a răspuns:

Eu nu am timp sa mai raspund ca am doua lucruri. Unul la o prietena care este administratoare la o firma. Acuma ca castig peste 2000 poate o invit pe Parakeets la mine in vacanta ca am vazut ca sufera de depresie. Asa vede si ea marea meriterana, nisipul si soarele cum straluceste.

Mai dam si aceasta culoare acestei plataforme ca dupa aceea fetele si sperie de profesionalitate si nu mai cred in barbati gen Tom Cruise asa cum eram eu cand avem alt nickname.

La intrebare ta: Daca te uiti in Geneza, acolo Dumnezeu vorbeste de un inceput si sfarsit atunci cand a creat cosmosul. Cand a creat cosmosul s-a uitat sa vada si daca functioneaza si este bine. Sau bebelusul si etc.

Orice productie are nevoie de un principiu, eficienta, formalitate si finalitate. Iti dau un exemplu: Astia de la autobús au autobús au pus ecrane. Insa daca nu functioneaza bine nu mai credeam ca este functionala. Mai credeam despre acel monitor ca este crear (are un inceput) si mai credem despre el ca are o finalitate (sa cada oamenii orarul). Deci in univers este pus un ordin (lógica) cu inceput si sfarsit. Un argument are un inceput, etc.

Ti-am raspuns asa mai repede ca nu mai am timp sa caut unde am citit. Insa despre lucrurile astea de vorbesc in inginerie. Acolo sunt anumite legi tehnica pentru o productie. Ei trebuie sa se alinieaze acelor legi, altfel nu le iese perfecta lucrarea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt muncitor in fabrica, vai de melcul meu. Si maine trebuie sa ma duc la munca pentru niste bani in plus. curent, apa, gaze, net, cablu, mancare. sper sa faca bonurile de 35 de lei. Sunt multumit totusi ca maine seara am sa beau 3-4 beri, si ma uit pe Youtube. Sa mai zica cineva ca nu stiu sa ma distrez.

| LaviniuA a răspuns (pentru anonim_4396):

-Alo, institutul international de astrofizica, spectroscopie nucleara, prospectiuni intergalactice, studiul quasarilor si determinarea universurilor ciclice cu structura toroidala?
-Da, noi suntem.
-Cu Pulivan de la cazane, va rog laughing

| anonim_4396 explică (pentru LaviniuA):

Maine seara te cinstesc cu un ciucas rece bossule.

| DomnulPoliticos a răspuns (pentru anonim_4396):

Viata ta fara Rosalia mai are sens?

| anonim_4396 explică (pentru DomnulPoliticos):

Nu are, fram. Incepuseam sa ma uit si la casa iubirii si sa ascult toate manelele din trend, doar sa am ceva in comun cu ia, ba chiar voiam sa devin preot in sat. Asta este, sufar in tacere crying

| DomnulPoliticos a răspuns (pentru anonim_4396):

Preot mai ai timp, pana atunci trebuie sa creezi cont nou TPU pe ascuns

| LaviniuA a răspuns:

Intrebarea asta provoaca sminteala, fiica mea.
In calitate de oameni, noi spunem ca exista ceea ce percepem prin simturi.
Ceea ce nu percepem, nu stim daca exista sau nu.

De ce trebuie sa existe ceva? Cauza e dincolo de perceptia noastra.
Nu stim ce inseamna sa existe ceva, sa nu existe ceva sau poate, a treia varianta, a patra.

Nu putem sa intelegem de ce, pentru ca suntem cam separati de zeu. Noi suntem aici in corp, nu putem fi in alt loc, nu suntem in "mintea" zeului, ca sa intelegem de ce creatia e asa si nu altfel, sau ce inseamna cu adevarat a exista.

| Ilovedinero a răspuns:

Sunt atâtea probleme în lume și le-ai găsit la toate o rezolvare: sa nu mai existe.Bv ca ti-ai pierdut timpul?

Răspuns utilizator avertizat
| nevermind1234 a răspuns:

Nu știu de ce trebuie sa existe ceva, dar pare ca o spui ca urmare a unei stări de conștiință pe care o cunosc foarte bine si eu. Mulți ajung la starea aceasta prin meditație. eu am avut norocul sa o accesez întâmplător de cateva ori pana am învățat să o provoc voit. E ca si cum nimic nu mai există, nu mai are sens, si faptul de a fi o ființă umană e ceva super bizar. Si atunci îmi pun aceeași întrebare : de ce trebuie sa existe realitatea asta care pare a fi atât de "logică", o mașinărie perfectă in care totul are un rol bine definit, din care dacă iei un singur element se poate produce haosul total.
Si atunci ajungi sa crezi in teoria ca am trăi de fapt o simulare, ca nimic de fapt nu există decât ca rezultat al simțurilor noastre. Care e scopul? nu cred ca vom afla vreodată din perspectiva unei ființe vii.

| Bogatu_Valentin_1968 a răspuns:

Teoria Big Bang-ului spune ca Universul s-a nascut dintr-o mare explozie. Ca la inceput totul era adunat intr-o gamalie de ac, care a explodat. In primele momente nu a existat decat radiatie (energie) apoi energia (radiatia) a dat nastere la particule si antiparticule (materie si antimaterie) care s-au separat. Daca bagi un foton (o cuanta de lumina) untr-un tub vidat in camp electric fotonul se separa intr-o particula si o antiparticula. Insa timpul de viata al antiparticulelor este foarte mic in universul in care traim (nu se stie de ce). Si astfel a ramas numai materia. Apoi materia a inceput sa se organizeze datorita legii atractiei universale (2 particule se atrag). In anumite zone s-au format stele si planete iar apoi viata, suprema organizare. Asta este ceea ce intrebi? Se pare ca traim intr-un univers care se tot umfla (care se tot extinde) si probabil ca spre sfarsit in acest univers distanta dintre doua particule va fi asa de mare ca universul va inceta sa mai existe.

| anonim_4396 explică (pentru Bogatu_Valentin_1968):

Nu am întrebat CUM s-a format materia. Am întrebat DE CE trebuie să existe ceva.

| Bogatu_Valentin_1968 a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie sa existe ceva pentru ca la inceput a fost foarte multa energie (si numai energie) si universul este inca suficient de mic ca sa mai existe ceva in el (la sfarsit universul va fi suficient de mare ca sa nu mai existe aproape nimic in el)

| Davyd2001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa a hotărât Dumnezeu, El te cunoștea înainte ca tu să te fi născut, știu că pare de necrezut dar este adevărat

| sabin89 a răspuns (pentru Bogatu_Valentin_1968):

"Trebuie sa existe ceva pentru ca la inceput a fost foarte multa energie"
Tu spui că trebuie să existe ceva pentru că la început a fost ceva.

| Bogatu_Valentin_1968 a răspuns (pentru sabin89):

Da asa este, la inceput a fost ceva si universul este inca suficient de mic ca inca sa mai existe. La sfarsit lui universul va fi asa de mare ca nu va mai exista (aproape) nimic.

| Davyd2001 a răspuns:

Psalmul 139-16
Când nu eram decât un plod
fără chip, ochii Tăi mă vedeau și în cartea Ta erau scrise toate zilele care-mi erau rânduite, mai înainte de a fi fost vreuna din ele.