| noreligion a întrebat:

De ce in biblie nu exista nici o evanghelie a celor 12 apostoli? Cine oare l-a cunoscut pe Iisus mai bine decat apostolii lui?

Răspuns Câştigător
| Miauti a răspuns:

Pai exista! dar problema este ca in unele evangheli cum este a lui Iuda spune ca dumnezeu nu are nevoie de biserici.

Iti dai seama ca daca ar dezvalui Vaticanul asa ceva toti oamenii ar renunta sa se duca la biserici si sa doneze.

Pe langa faptul ca unele nu au fost descoperite, iar altele evangheli pot sa te invete anume arte secrete care biserica nu doreste ca oamenii sa devina mai intelepti decat papa.

in cartea lui Enoch ne arata unde locuieste Dumnezeu si cum ingeri s au cuplat cu oamenii.

Daca tot sunt aici o sa va dau ceva :
Rugaciunea lui Sfantul Pavel -
Apocrifa lui Iacob

Apocrifa lui Iacob - cunoscuta si sub numele "Cartea secreta a lui Iacob", reprezinta un apocrif al Noului Testament. In acest text sunt descrise invataturile secrete ale lui Isus catre Petru si Iacob, date dupa invierea Lui, inainte de inaltare.

Evanghelia lui Filip - gasim fapte si ziceri ale lui Isus total diferite de cele cunoscute, din Noul Testament.

Evanghelia Adevarului - a fost denuntata ca "plina de blasfemii" de catre episcopul Irineu, care conducea biserica din Lion in jurul anului 180.

Ipostazele Arhonilor - "Realitatea Conducatorilor" exprima mitologia gnostica a creatiei, a cosmosului si a umanitatii.

Evanghelia Egiptenilor - este tot un text gnostic. Acest document este parte a colectiei Nag Hammadi. Ca subtitlu sta scris: "Cartea sacra a Mareului Spirit Invizibil"

Cele 3 stele ale lui Seth - Este singura copie care a supravietuit, descoperita printre celelalte la Nag Hammadi. Textul este posibil sa apartina cultului gnostic setian (il vedeau pe Isus ca pe un erou, fiind de fapt reincarnarea lui Seth)

24 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Eu am o vorba care o spun mereu, cei sapte evanchelisti sunt trei, Ioan si Matei.

HepHap
| HepHap a răspuns:

@crisart

Admitand traditia religioasa ca doi dintre evanghelisti au facut parte din cei 12 apostoli (Matei si Ioan), ceilalti 2 (Luca si Marcu) nu au facut parte din cei 12 apostoli, ci, conform aceleiasi traditii religioase, din cei 70 (!) de ucenici trimisi sa propovaduiasca cuvantul lui Dumnezeu.

@Dannyjj

Si tu ai probleme, de cultura generala. Cuvantul corect e "schizofrenici", acum fara suparare.

| Alphawolf a răspuns:

@Dannyjj&@cioca99, este amuzant, voi da-ti diagnostice unei persoane care are alte convingeri, care pune la indoiala sau refuza sa accepte "adevarul" stabilit de majoritate, dar diagnosticele date de voi nu au baze rationale, aceste diagnostice sunt subiective cu baze doar emotionale. Diagnosticele date de voi imi aduc aminte de ce s-a intamplat cu Galileo Galilei si Giordano Bruno. Un adevar nu trebuie sa contina insuficiente sau aberatii, un adevarul nu trebuie sa contina nimic imoral, adevarul trebuie sa primeze asupra dorintelor sau a intereselor si sa corespunda realitatii. Tinand cont de continutul Bibliei, care evident, cel putin jumatate din continutul ei este ilogic, imoral si aberant, apoi tinand cont ca, viata ne este condusa intr-o oarecare masura(constructii, evenimente, actiuni religioase) de convingerile fantasmagorice ale unora, ajung la concluzia ca, atitudinea user-ului @noreligion este una normala, in schimb referitor la extremitate, am prea multa confuzie in cap si ma abtin sa comentez atitudinea unora care sustin acest "adevar"(biblic).
@Alexandra, daca omul nu da voturi conform convingerilor lui, care este rolul voturilor? Tinand cont ca raspunsul tau nu poate fi nici macar folositor, nicidecum inteligent, am sa te premiez eu cu un vot, iar motivul votului este afirmatia: "conceptiile tale gresite"

| Alphawolf a răspuns:

@Alexandra, nu vrei sa ne inveti tu dupa ce criterii se pot da voturi? Daca parerile sunt relative si subiective, cand ne folosim de voturi si dupa ce criterii?
Draga, eu nu sunt avocat, dar cand o persoana vrea sa-si impuna convingerea, devin alergic, iar cand o persoana face o afirmatie deplasata, nu pot fi indiferent. Pe persoanele care te-au premiat cu voturi folositor si inteligent, le-ai trimis cu pluta, dar pluta e subreda rau de tot...

Apache
| Apache a răspuns:

Cine doamne iarta-ma sa stie? s-a intamplat acum 2000 de ani, si secretele astea au fost pastrate bine! ...de ce nu stim nimic dintr-o perioada din viata lui dumnezeu? cei care stiu de ce poate ca au motivesa nu zica!

| Dmonik a răspuns:

In ordine: a lui Matei, (Marcu), (Luca) si Ioan... ce naiba faci?hee hee

| Dannyjj a răspuns:

Deci m-am uitat pe profilul tau la ce intrebari ai pus si am vazut ca toate sunt legate de religie, nu ca sa lauzi religia, ci sa aduci argumente care sa incerci sa dovedesti cuiva ca ce e scris in biblie nu este adevarat.
Cei care sufera de schizofremie tot vorbesc despre Dumnezeu, de religie, iar ei orice zic tot isi formuleaza intrebari asemanatoare de care pui tu aici, unii schizofremici zic ca exista dumnezeu si numai de asta vorbesc, iar alti schizofremici zic ca nu exista Dumnezeu si tot asta zic intru-una, eu zic ca poate ai o problema, sper sa ma insel, acum fara suparare.

| Dannyjj a răspuns:

@HepHap eu nu m-a supar, eu nu am auzit de schizofrenie in scris, eu doar am auzit, asa ca acum nu e cine stie ce daca am scris "schizofremie" in loc de "schizofrenie", eu zic ca nu o litera conteaza din acel cuvant ca sa ajungem la cultura generala, ci cat stii despre aceea baoala etc.

| noreligion explică:

Acestia sunt apostolii BISERICII, iar cat privesc evangheliile adevaratilor apostoli (Petru, Iacob cel bun-fratele lui Iisus, etc)nu exista nici una scrisa de acestia, in biblie, motiv pentru care Ieronimus intr-o scrisoare (existenta) ii scrie Papei Damas I, ca evangheliile si cele puse in seama adevaratilor apostoli sunt doar preluari din transcrieri ulterioare din limba greaca si insusi Ieronim ne spune ca in cazul lui Matei exista o alta evanghelie "proto evanghelia" denumita si astazi Matthaei Authenticum care bineinteles este total diferita de facatura mincinoasa compilata dupa evanghelia neapostolului Marcu cunoscuta azi sub numele fals de Evanghelia lui Matei.
http://www.fact-archive.com/encyclopedia/Authentic_Matthew

Cat despre Marcu si Luca acestia au fost lingaii lui Pavel iar cea a lui Ioan nu este a lui Ioan ci doar Evanghelia DUPA Ioan, adica tot ceva infectat de minciunile celui mai mare dusman al lui Isus si al invataturilor sale, Pavel!
Iar ca o paranteza, evangheliile lui Matei, Luca si Marcu mai sunt numite si Evangheliile Sinoptice, asta pentru ca se pare au avut aceeasi sursa de inspiratie:
http://www.descopera.org/evangheliile-sinoptice/
Evanghelia lui Marcu a fost scrisa de Silvian, iar biserica, incercand sa-si ascunda gunoiul sub pres, a pus aceste vorbe in gura lui Petru:
,, Petru 5:12
12. V-am scris aceste puţine lucruri, prin Silvan, pe care îl socotesc frate credincios, ca să vă îndemn şi să vă mărturisesc că adevăratul har al lui Dumnezeu este acesta, în care staţi. ''
Nimic mai fals! Marcus a fost var primar cu Barnabas, cel care l-a luat cu el in primele misiuni de misionariat ale lui Pavel(care era certat cu Petru), si era foarte normal sa fie in tabara lui Pavel, nu a lui Petru, chiar si ulterior cand nu l-a mai insotit pe acesta in misionariat l-a desemnat pe ucenicul sau (Silvianus), iar acest Silvianus este cel care a scris de fapt evanghelia. Iar Petru nu a avut nimic in comun cu acest Silvianus.
Iar dovada ca Marcu a fost toata viata un sustinator supus lui Pavel (si nu a lui Petru, cum gresit ne lasa biserica sa intelegem) o vedem atunci cand Pavel era intemnitat atat prima oara cat si a doua oara el (Pavel) isi exprima o rugaminte fata de coloseni referitoare la Marcu:
coloseni 4:10
,, 10. Vă îmbrăţişează Aristarh, cel întemniţat împreună cu mine, şi Marcu, vărul lui Barnaba - în privinţa căruia aţi primit porunci; de va veni la voi primiţi-l,''

| noreligion explică:

@alexandra-da, la inceput, nestiind cat de frustrata este lumea pe acest forum am dat, intr-adevar, si voturi stupid, insa mai apoi, dupa ce am observat ca va prejudiciaza nota finala de la bac(voturile stupide), am hotarat ca voi nota numai raspunsurile de bun simt si cele care nu sunt in afara subiectului.Singurele voturi stupid pe care le mai dau, vor fi acelor raspunsuri care nu au nimic in comun cu rationamentul, bunul simt si nici cu tema dezbatuta.Asa ca dupa cum observi, aici nu am dat nici un vot stupid.Mai documenteaza-te!

| noreligion explică:

@raspuns anonim, cel care ma intreaba despre siteul ce-l am afisat:
-este un site nemtesc facut de catre un pastor luteran, iar printyre colaboratori se afla un ex-profesor-doctor in religie si un preot catolic.Pe acel site, la capitolul 5, de exemplu, vei putea sa citesti cat rau a facut Pavel religiei crestine, in special noua si cum a falsificat el invataturile lui Iisus.Mentionez ca acel site nu este unul ateu!

| noreligion explică:

@raspuns anonim, cel iesit din padure(fara nici o aluzie la celalalt care tot intra si iese din padure):
-iti multumim ca postezi pe acest forum, asa ne putem da seama ce face religia din om!

| laurentiu a răspuns:

Cine esti tu omule, decat praf si cenusa in fata lui Dumnezeu sa pui tot felul de intrebari, dupa inima ta cea inselatoare, cand vei muri ce vei face? cand o sa stai in fata Domnului Isus si vei da socoteala pentru fiecare cuvant stricat scos din gura ta.si o sa regreti fiecare secunda fiecare clipa petrecuta impotriva Domnului.
daca tot cercetezi ca un cercetas dupa propria ta inteligenta Biblia vei observa profeti care s-au implinit se implinesc si se va implini!

| rosto a răspuns:

Mai noreligion, atat de tare ma enervez cand citesc ce se discuta la intrebarile tale... Pe tine nu te enerveaza sa ii vezi pe astia te iau la rost ca se vezi tu ce patesti pe lumea cealalta, ca nu ai voie sa intrebi. Pfff... ca dumnezeu e atotputernic si sa vezi tu ce patesti. laughing Multi mai sunt, prea multi. straight face

| Hypathia a răspuns:

Biblia este alcatuita din cele 4 Evanghelii scrise de 4 dintre cei 12 apostoli ai lui Iisus, si anume: Luca, Matei, Marcu si Ioan. Esti tare comic noreligion.

| Sorina111 a răspuns:

Auzi, (offtopic) nu mai da voturi "Stupid" la toata lumea, doar pentru ca parerea ta nu coincide cu a lor.Fiecare avem dreptul sa ne exprimam liber, dar tu nu accepti nici macar sa auzi parerea altora. Atunci de ce naiba mai pui intrebari pe site-ul asta, daca nu poti sa accepti si alte puncte de vedere? Si nici nu inteleg rostul acestei intrebari, daca oricum nu crezi in Dumnezeu.Nu mai tot umple site-ul cu intrebarile tale legate de religie si nu incerca sa 'ademenesti' lumea cu conceptiile tale gresite.Astept cu drag votul de "Stupid".

| Sorina111 a răspuns:

Citeste mai atent ce am scris! Mi se pare aiurea sa dai vot "stupid" doar pentru ca imi zic parerea! Daca nu esti de acord, nu inseamna ca ceea ce am zis eu ii stupid.Pe site-ul asta nu poti raspunde la nici o intrebare, fara sa primesti un vot negativ de la cine stie cine.Si normal ca sunt deranjata de izbucnirile astea infantile. Iar Alphawolf, nici macar nu m-am adresat tie, sau tu esti avocatul? Nici nu mai am ce zice si nici nu ar avea rost sa mai zic ceva.Gata.

| cioca99 a răspuns:

Evanghelia este numai una :cea traita si propovaduita de Domnul Iisus Hristos, care nu a scris nimic. Ea a circulat cateva decenii pe cale orala si apoi o parte din ucenicii si apostolii lui Iisus au cosemnat-o in scris(doar o parte din ea, ceea ce si-au adus aminte ei sau ceea ce li s-a parut mai important). Si au fost 4 evanghelisti:primul, Matei care se numise Levi si a fost functionar la vama si care a devenit apostol a lui IIsus(a fost martor direct); Marcu(Ioan Marcu) care era un copil in timpul evenimentelor descrise in Evanghelie, se zice ca in casa mamei sale s-a petrecut Cina cea de Taina si el a fost ucenic si colaborator al apostolului Petru; cel de-al treilea a fost Luca care s-a numarat printre cei 70 de apostoli, a fost colaborator apropiat al apostolului Pavel, a scris si Faptele Apostolilor; si cel din urma a fost Apostolul Ioan, ucenic mai intai a lui Ioan Botezatorul si apoi apostol a lui Iisus insusi.Ioan nu a fost numai apostol dintre cei 12 ci el a facut parte din grupul restrans de numai 3 (impreuna cu Petru si Iacob)randuiti de Domnul sa ia parte la niste evenimente extraordinare:este primul martor al mormantului gol, lui i-o incredinteaza Iisus pe mama Sa cand era El pe cruce si este primul care-L recunoaste pe Iisus cel inviat.
In concluzie cel putin 2 dintre ei putem spune ca au fost apostoli directi a lui Iisus si au trait evenimentele descrise, ceilalti doi au fost,, interpreti,, ai altor apostoli chiar daca nu au fost apostoli directi si sa-ti mai spun un lucru:tu crezi ca toti oamenii au daruirea si talentul sa scrie evenimente. Poate pur si simplu unii dintre apostolii directi a lui Iisus nu au stiut sa scrie sau nu au avut posibilitatea si au transmis Evanghelia pe cale orala pentru ca in vremea aceea nu era foarte usor sa redactezi o carte, iar ultima Evanghelie, cea a lui Ioan, iti demonstreaza ca cel putin un apostol direct a lui Iisus a scris evenimentele petrecute, si daca vrei poti sa citesti si tu aceasta evanghelie ca aceasta are cea mai mare valoare teologica si poate inveti si tu ceva in loc sa spurci si sa arunci cu cuvinte defaimatoare impotriva lui Dumnezeu.Mai bine odihnesteti sufletu si nu-l umple cu lucruri diavolesti. Daca nu crezi si crezi ca adevarul tau i mai presus de toate atunci tine-l pentru tine. ce vrei sa demonstrezi? demonstreaza-ti tie si cum zicea cineva mai sus:poate esti lovita de schizofrenie.Ai grija ca atunci mintea ta nu e limpede, nu judeci corect, tu ai adevarurile tale, ai lumea ta pe care nu vreau sa o stric ca atunci devii agresiva. Un psiholog bun ti-ar descoperii problemele tale ca eu cred sincer ca tu ai ceva probleme, pot fi doar doua posibilitati gandeste-te bine.

| marius577 a răspuns:

Du-te ma cu astea de aici.

| bogdan1004 a răspuns:

Yokai ai dreptate exista noreligion daca cauti mai bine si mai bine in Noul Testament VEzi Faptele Apostolilor aia este evanghelia celorn 12 apostoli doar sub alta introducere

| yfgsdufsdhfgyfrhwer a răspuns:

Dar exista tongue
... dar daca oricum nu crezi in Dumnezeu, de ce te mai complici? oricum sunt sigura ca oricare dintre raspunsurile noastre n`o sa te intoarca la Dumnezeu...
e Iacov, Petru.
Ioan, cel mai iubit dintr ucenici a scris destule, inclusiv apocalipsawinking

| Tzl a răspuns:

Pai eu stiu ca Matei a fost apostol, Ioan a fost preferatul lui Iisus. Deci cel putin 2 din cei 4 evanghelisti, au fost si apostoli.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu raspunsul la aceste intrebari, dar am eu o INTREBARE pentru TINE: ce este acest site din profilul tau noreligion
http://www.theologe.de/theologe5.htm? mersi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt 7 Evanghelii in Noul Testament. Era suficient sa cauti pe Wikipedia: Evanghelia după Matei, Evanghelia după Marcu, Evanghelia după Luca, Evanghelia după Ioan.
Pentru cel care mentiona de "Evanghelia lui Iuda" fara sa stie ce vorbeste: Iuda nu a scris nici o evanghelie, pentru ca s-a sinucis dupa ce la denuntat pe Isus romanilor. Religie elementara. Ceea ce se numeste evanghelia lui iuda din ratiuni de marketing, este o carte scrisa de o secta care il venera pe iuda si il considera nu stiu ce initiat. http://www.sfaturiortodoxe.ro/evanghelia-dupa-iuda.htm