| mentholinks a întrebat:

In Vechiul Testament nu exista notiunea de iad sau vreun loc de tortura vesnica. Nu credeti ca daca ar exista sau ar urma sa existe asa ceva, Dumnezeu si-ar fi avertizat poporul de lucrul acesta ca sa nu mai pacatuiasca? Daca evreii au dreptate si Isus nu este decat un personaj fictiv sau apostolii chiar i-au furat trupul cum se sugereaza in evanghelie?

15 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Evreii se mira si astazi ce au putut crestinii sa faca din religia lor.
Iisus a luptat cu armele pentru tronul Iudeii si a fost pedepsit pentru asta.
S-a prefacut mort si a scapat de pedeapsa. Pilat chiar s-a mirat cum de a murit asa de repede.
Dar daca tot venea weekend-ul, lumea se grabea sa plece acasa.
A stat in mormant maxim o zi si jumatate nu 3 zile cum aiureaza crestinii.

| Nilsson a răspuns:

Referitor la prima intrebare, exista referiri in VT la pedepsirea pacatosilor, in Isaia 66.22-24 : `` Caci, dupa cum cerurile cele noi si pamantul cel nou, pe care le voi face, vor dainui inaintea Mea - zice Domnul - asa va dainui si samanta voastra si numele vostru. In fiecare luna noua si in fiecare Sabat, va veni orice faptura sa se inchine inaintea Mea - zice Domnul.
Si, cand vor iesi, vor vedea trupurile moarte ale oamenilor care s-au razvratit impotriva Mea; caci viermele lor nu va muri, si focul lor nu se va stinge; si vor fi o pricina de groaza pentru orice faptura."

Iar cu privire la invierea lui Iisus, toti apostolii, cu exceptia lui Ioan, au murit ca martiri, e greu de crezut ca ar fi fost dispusi sa isi sacrifice viata pentru o cauza falsa. Si exista atestari istorice ale persecutiei crestinilor din primele secole.

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Pedeapsa find in viata asta nu in urmatoarea, iahve nu a creat nici un iad sau rai niciodata

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru Nilsson):

Multi deschid Biblia la prima pagina si apoi se considera teologi. Te-as sfatui sa mai citesti putin si apoi sa explici ce vrea sa spuna aceste versete si la ce foc fac referire.

| GolopențaAdrian a răspuns:

Iad exista si Dumnezeu si isus nu e un lucru fictiv si nu a avut cum sa ii fure trupul pentru ca isus a inviat doar atunci l-au furat dar a inviat

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

In Biblie s-a spus de mai multe ori camoartea e doar un somn adanc. Trupul ramane in mormant, suflarea de viata se intoarce la Domnul. Sa ne amintim de invierea lui Lazar. Daca ar fi existat asa ceva Lazar nu ar fi povestit despre asta?

| RoxanaY a răspuns:

Dar in Noul Testament exista notiunea de iad/locul de tortura. Isus nu este un personaj fictiv! Daca era fictiv de ce lumea ar mai fi crezut in El? Gandeste-te la asta! Nu te indoi caci Biblia vorbeste de indoieli si spune sa nu te indoiesti de ceea ce este scris in Biblie!

| anonim_4396 a răspuns (pentru RoxanaY):

N-a crezut nimeni in Isus, au fost obligati de inchizitie sa creada.
Si daca nu exista iad in vechiul testament, pe atunci unde se duceau pacatosii?

| RoxanaY a răspuns (pentru anonim_4396):

N-am spus ca iadul nu exista in Vechiul Testament, am spus ca nu este mentionat in Vechiul Testament. De ce ar fi oamenii obligati sa creada? Si in ziua de azi sunt persoane care nu cred si nu sunt obligate sa creada. Fiecare persoana este libera sa aleaga ceea ce crede. Daca nu crede este treaba lui, la judecata finala va fi judecat pentru pacatele pe care le-a facut si pentru ca n-a crezut. Misiunea mea este sa-i spun persoanei care nu crede. Daca tot nu crede e treaba lui, eu mi-am facut meseria de a-l informa. Atunci eu nu voi fi trasa la raspundere pentru faptul ca nu i-am spus, ci el va fi tras la raspundere pentru ca eu i-am spus si el tot n-a crezut.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RoxanaY):

"De ce ar fi oamenii obligati sa creada?"
Daca oamenii n-ar fi fost obligati sa creada in toata vrajeala crestina, crezi ca mai exista aceasta religie in prezent? Evreii au vrut sa spele lumea pe creier si s-au folosit de religia crestina (si de altele) pentru asta si pentru a proteja religia crestina s-au folosit de inchizitie. Pe atunci daca te opuneai religiei erai persecutat, chiar daca nu ai facut absolut nimic sa meriti asta. Crezi ca pe atunci oamenii erau suficient de prosti incat sa ia de buna o religie abia aparuta?

Si legat de iad, ce dovada avem ca exista in vechiul testament daca nu s-a mentionat nimic nicaieri de el? Cum erau motivati oamenii pe atunci sa duca o viata de sclav specific iudeo-crestina daca nu erau amenintati cu chinul vesnic? Probabil ca duceau ca pe atunci erau amenintati cu moartea de Yehova.

| RAY a răspuns (pentru RoxanaY):

Noul testament a fost modificat de foarte multe ori plus traducerea, plus versete care afirma ca cei morti numai stiu de ei si inca cate

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru anonim_4396):

Hitler Jr.

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru RAY):

Exact. In Biblie spune:,, Macar ca cei vii stiu ca vor muri, dar cei morti nu mai stiu nimic``.

| CarolineF a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate ar trebui sa te informezi si despre prigoana crestinilor si cam in ce anume a constat Inchizitia mai exact...

| anonim_4396 a răspuns (pentru CarolineF):

Prigoana crestinilor este un alt subiect despre care vad ca nu exista date concrete care sa semnaleze ceva de amploare ci doar cazuri izolate si ce mai zice mass-media. Singura chestie care se mai observa in zilele noastre este dispretul lipsit de sens pe care il au turbatii de teroristi islamisti pentru crestini, dar asta-i alta mancare de peste care nu are legatura cu inchizitia.
Apropo, in cazul asta zi tu ce a fost inchizitia.