| Andreea25_2632 a întrebat:

De ce in partea de sud a Europei au loc frecvent eruptii vulcanice si cutremure de pamant?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are legatura postarea ta cu CATEGORIA ASTA? La A/F?

| UnOmGanditor a răspuns:

Nu e vorba de zona, e vorba de seismicitate si vulcanicitate. O sa incerc sa fiu scurt si la subiect:

In nucleul pamantului este multa lava (pamant topic, diferite aliaje topite, mai multe la gramada in diferite straturi). Cred ca ai auzit vreodata de litosfera, este vorba de diferite straturi din internul pamanutilui, ma rog ai auzit si de placi tectonice nu?
Exista doua tipuri de miscare a placilor: de convergenta si de divergenta. De convergenta este cand 2 placi se ciocnesc si una "sare" deasupra celeilalte formand astfel muntii. Miscarea de divergenta este cand doua placi tectonice se despart si lasa un spatiu imens intre ele (care mai tarziu va fi umplu de apa de pe pamant) si asa se formeaza marile si oceanul. Iti dai seama ca un cutrmur este provocat de miscarile acesto placi tectonice care dupa un fenomen atat de violent lasa spatii sau fisuri atat in placa cat si intre placi, lava tinde sa urce prin aceste fisuri si deci asa se formeaza vulcanii..atat la munti cat in mari/oceane. Lava in contact cu aerul rece de la suprafata se "usuca" si formeaza magma care odata ce se intareste inchide aceste fisuri.