| elena a întrebat:

De ce au loc atat de multe inundatii, cutremure, incendii, eruptii vulcanice si uragane? Cum putem sa facem fata teroarei devastarilor si mortii, care ne intampina ori incotro ne intoarcem privirea? Dar confuziei pe care o traiesc oamenii zilnic? Natura scapa de sub control, rautatea oamenilor, razboaiele crunte, foametea si epidemiile sunt doar partea vizibila a lucrurilor care au loc in lume.Credeti ca este vorba de momentul culminant al conflictului lung de milenii?

Răspuns Câştigător
| Flav a răspuns:

De ce au loc? Iti rezum printr-o vorba : ne arata clar ca inteligenta e finita iar prostia e infinita! Daca inteligenta nu ne era limitata, puteam controla eruptiile vulcanice, puteam preintampina cutremurele, puteam gasi antidot la sida si alte boli! Noi, omenirea insa avem alte preocupari - de a castiga teritorii si face cat mai multi bani. Deci sa nu dam vina pe natura, fiindca am reusit sa ajungem pe Luna si inapoi, dar noi nu suntem in stare sa facem cunostinta cu vecinul de pe strada. Asta ne e natia, punct.

4 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Natura e vie si tot ceea ce e viu se modifica numai asa poate trai. De milenii tot se intampla lucrui de acest gen si omenirea i-a facut fata mai mult sau mai putin cu brio. Oricum ce ne e scris asta o sa traim.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Nu, nici vorba de asa ceva. Oamenii isi urmeaza cursul constiintei proprii. Lumea arata asa cum gandesc oamenii, cum sunt oamenii. Ceea ce demonstreaza si mai mult vorba aia ca "oamenii se nasc salbatici. Educatia ii civilizeaza". Suntem si noi tot niste primate; dar unele zambitoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca este momentul culminant, se stia de mult despre acest moment, si care a fost pus in garda de catre altii, si a fost intelept s-a pregatit.care a ras, rade si acum, dar manzeste.cine rade la urma e important.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La unii o sa li se para stupid ce voi spune dar eu stiu ca e adevarat...de ce au loc atat de multe inundatii, cutremure etc? pentru ca si pacatele s-au inmultit si totusi Dumnezeu inca are mila de noi fiindca noi meritam mult mai mult decat ce se intampla acum.Singura noastra salvare este sa ne intoarcem la El sa ne plangem pacatele si sa ne indreptam viata.