| Goddessss a întrebat:

De ce in ultimul timp visez numai coșmaruri si chestii urate?
Azi am avut un vis extrem de ciudat si înfricoșător. Un om dubios a vrut sa ma prindă in oraș, bătea un vânt super ciudat, era o atmosfera din aia ca si cum lumea nu ar mai exista si pe la ora 4 am trezit-o si pe soră mea. Am urlat in somn si cand m-am trezit mi-a bătut inima foarte tare.
Alaltăieri am avut tot un coșmar, tot cu atmosfera din aia nasoala, tot ca bătea vântul, dar eu mergeam nu știu unde singura cu trenul. Aparent eu visez in fiecare zi, dar de multe ori imi uit visele.
Cum se explica ca am vreo 7-8 vise pana la vârsta de 10 ani pe care mi le amintesc in detaliu?
efectiv știu un vis de la 6 ani si ăla cumva m-a marcat...

11 răspunsuri:
| DoroteeaH a răspuns:

Visul este realizat din gândurile și grijile creierului; noaptea, imaginația le transformă si par o realitate.
La fel si cu un coșmar.
Chestia e că noi ținem minte partea rea a lumii în care trăim.
Ai putea spune usor 3 cele mai fericite momente ale vieții tale?
Dar cele mai rele si mai urâte?
Observi, asa este orice om.
Exista perioade în care avem coșmaruri, dar nu cred că țin o perioadă prea lungă de timp.
Dar dacă te simți foarte marcat și înfricoșat, încearcă să apelezi la un psiholog. Nu trebuie să te consideri anormal, mai sunt sute de persoane care au probleme și au un psiholog care înțelege și dă sfaturi cât se poate de utile.
Succes in ceea ce alegi sa faci!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Coșmarurile semnifica o frica pe care o ai tu fata de un lucru, fata de relațiile interpersonale, fata de tine însuși, poate însemna că ești o fire anxioasa și că ai multe temeri

| Cksihja a răspuns:

Coșmarul este modul prin care creierul ne obișnuiește cu un anumit pericol. Majoritatea coșmarurilor sunt influențate din realitate cum ar fi un film de groază. Totuși fiecare vis are o semnificație și un mesaj, de exemplu în visul tău omul dubios reprezintă o problemă care te urmărește tu încerci să scapi dar nu poți. Acestă problemă poate fi medicală sau emoțională. Pandemia din întreaga lume poate juca un rol în coșmarul tău lipsa aerului fiind o complicație cauzată de corona-virus deci e posibil ca creierul tău să încerce să te pregătească preventiv în caz de infecție dar poate arăta și prezența unei infecții respiratorii asimptomatice.

| Goddessss explică (pentru anonim_4396):

Sunt foarte anxioasa, timida si sufăr de o mulțime de chestii de genul acesta precum si stima de sine scăzută.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Goddessss):

Bună esti, fată? Ce varsta ai? Pentru a dormii noaptre fara cosmaruri cumpăra ti de la farmacie Otisomn costă 31 de lei, si este foarte eficient, inainte de culcare i ei o pastilă si o sa vezi ce somn linistit si vise frumoase vei avea.

| T0T a răspuns:

Ești posedat de un succubus.

| Goddessss explică (pentru T0T):

Posedata *

| T0T a răspuns (pentru Goddessss):

Am scris la general. Era jale dacă îți greșeam identitatea de gen.

| Goddessss explică (pentru T0T):

laughing)
Ah sorry then.
My bad.
Acum are înțeles

| Goddessss explică (pentru T0T):

Da tu ce ești? scuze pentru. întrebare?

| T0T a răspuns (pentru Goddessss):

Mascul de tip alfa.