| Se7en98 a întrebat:

Nu stiu ce se intamplacu mine, deja de aproximativ un an am aceasta problema, cand ma pun sa dorm ziua dupa ce vin de la scoala (2-3 ore), seara cand dau sa ma culc iar am un fel de cosmarurui "debile" in adevaratul sens al cuvantului, si nu e doar asta, inainte sa mi se incapa acel cosmar ma chinui 5 minute sa intru in el, nu stiu cum sa explic, deci intr-un fel parca vreau sa deschid ochii si nu se primeste si cand reusesc sa-i deschid vad foarte foarte urat, adica de abia vad, si cand dau sa ridic mana nu pot, si imi amorteste tot corpul, si dupa 5 minute de chinuri de astea... intru si in cosmar, si aceste cosmaruri nu sunt niste cosmaruri simple sunt foarte foarte reale, le simt pe pielea mea, simt frica, simt frigul, simt totul, parca acel cosmar e realitate, sa va povestesc cateva cosmare de genul:

1.Cum stau eu singur acasa intr-o noapte pe la ora 3, cand dormeam mi se aprinde singura lumina din camera(tin sa precizez ca usile erau inchise, in vis, cum le lasasem eu in realitate), si eu cu corpul amortit nu puteam nici sa ma scol nici se vad ce se intampla, si dupa cateva minute de chinuri reusesc sa ma dau jos din pat si sa ma uit ce se intamlpa in coridor, cine mi-a aprins lumina in camera, am tras cu ochiul printre usa intredeschisa si am vazut un baiat cu gluga in cap cum statea jos pe covor, si plangea, si repede am incuiat usa, era realitate 100% simteam frica, simteam frigul, tot simteam, si dintr-o data m-am trezit.

2.Stateam tot asa si dormeam tot cred ca era vreo ora 3, pe la ora asta ma culc eu cand dorm ziua, si tot asa cu greu am adormit, cu chinuri, voiam sa deschid ochii si la fel aveam vederea foarte slaba cand ii deschideam, ridicam maineile cu greu, corpul era amortit, si cum stateam asa si ma chinuiam, mi-a sunat telefonul (deja incepuse cosmarul, fara sa-mi dau seama, din realitate in cosmar direct), si n-am raspuns... s-a raspuns singur, si a inceput un barbat sa vorbeasca la telefon, vorbea asa clar. ca si cum se intampla in realitate, zicea ca el stie ca eu stau singur acasa, si in cateva minute ajunge la mine si ma omoara si-mi fura casa, si in camera mea batea vantul foarte foarte tare, si apelul s-a intrerupt, m-am trezit, era un vis asa real asa real, la un moment dat ma candeam daca-i vis sau nu.

Si mai am o sumedenie de vise de genu, si visez asemena vise doar cand dorm ziua, si dorm si seara, si niciodata nu e un vis bun, curat, e mereu un cosmar, mereu ceva rau are sa se intampla cu mine, si mereu simt totul pe pielea mea, frigul, sentimentele, frica, totul absolut, nu seamana de loc cu visurile simple care le aveam pana acum. e ceva "2.0" ceva nou.

PS: Asta mi se intampla doar cand dorm ziua, cand vin foarte foarte obosit de la scoala, si-mi zic sa nu dorm, sa nu dorm, si oricum adorm sad ajutati-ma ce-i care stiu ce se intampla cu mine, nu mai suport asa ceva.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Din punctul meu de vedere ai doua optiuni. Fie incerci sa te odihnesti mai bine, deci sa nu mai dormi dupa-amiaza si nici sa nu te mai simti extenuat seara daca nu dormi.
Fie poti consulta un psihiatru pentru a-ti da un tratament sau un psiholog care probabil te va trimite la un psihatru.

| Arl34 a răspuns:

Am patit si eu asta cu ceva timp in urma, doar ca o pateam seara, mi s-a intamplat 3 zile la rand sa am cosmaruri urate de tot. Dar la tine cred ca e o problema psihica. Daca in copilarie ai avut traume, sau ai patit ceva care te-a marcat, probabil de la asta a pornit tot. Eu zic ca cel mai bine e sa mergi la psiholog si sa explici mai bine situatia. Bafta!