| Badaio11 a întrebat:

Au trecut 2 ani de cand tatal meu, a trecut in lumea celor drepti. Cam de jumatate de an, Il visez ca si cum ar invia si ma viziteaza, dar ca pe un cosmar, vorbesc cu el... Uneori imediat cum il vad, simt ca este altcineva deghizat in el.
Aceste vise sunt precum un serial, in episoade. Periodic am astfel de vise. Visez ca invie si ma viziteaza, periodic. Doar evenimentele din timpul vizitei sunt diferite. Iar eu constientizez totul. Pentru mine este un cosmar. Doarece il simt ca pe un om rau, dubios, inselator, nu ca pe tata! Nu pot sa scap de aceste cosmaruri. Aveti un sfat pentru mine. Sunt un adult, am 28 de ani, nu mai sunt copil. Cu toate aceste nu imi gasesc linistea din cauza celor mentionate. Va multumesc din suflet!

15 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Daca esti adult, atunci mergi frumos la un PSIHOLOG.

| Filip23 a răspuns:

Duminica se face slujba sfintei Liturghii. Du la altar o lumanare si un un pomelnic cu numele lui. In post se fac si sambata slujbe pentru adormiti
.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Filip23):

Ideea ta este foarte buna, daca ar pune-o si in aplicatie baiatul nostru, cred ca s-ar putea linisti!

O alta idee ar fi sa incerce sa comunice cu el, sa-l intrebe de ce ii apare in vis, in general, cei morti ne apar in vis cu diverse mesaje, poate vrea sa-si ceara scuze de la tine, poate vrea sa va impacati, poate vrea sa-ti spuna ca te iubeste si ca are grija de tine. Trebuie sa intelegi ca un mort nu are cum sa-ti faca rau, pornind de la aceasta premiza trebuie sa te autocontrolezi si sa incerci sa porti o discutie cu el, ca de la tata la fiu. Visele sunt generate de subconstientul tau si ceva ascuns in tine te face sa ai aceste cosmaruri, un secret sau un anume sentiment. Ia-ti inima in dinti si rezolva problema, nu fugi de ea ca nu se rezolva singura, dimpotriva, se amplifica si iti creaza probleme.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Avand in vedere ca este postul sfantului Paste, se merge cu coliva in fiecare sambata pentru pomenirea celor decedati.
Ar fi bine sa ii duca mama ta o coliva, ori sa ii dati ceva de pomana si sa ii aprinzi o lumanare la mormant.
Tamaiaza locul unde stai/stropeste cu aghiasma locul..si zi tatal nostru seara.
O zi buna happy

| danay72 a răspuns:

Îmi pare rău de pierderea suferită. Faptul ca te gândești la el, te face sa îl visezi. Încearcă sa te gândești la lucruri frumoase despre el și nu urmări filme care pot sa te facă sa ai coșmaruri. În timp, vei putea vedea unele îmbunătățiri. Oricum, Biblia vorbește despre învierea celor drepți și nedrepți pe care Dumnezeu o va face pe pământ, după distrugerea sistemului rău de lucruri. Ioan5:28,29. Va fi minunat sa ii revedem pe cei dragi care au murit.

| Violleta2022 a răspuns:

Bunica imi spunea: intra in biserica, aprinde o lumanare de sufletul celui mort, spune un tatal nostru si da ceva de pomana de sufletul celui mort si nu-l vei mai visa. Poate merita sa incerci asta!

| DoarBogdan a răspuns (pentru Violleta2022):

Cred ca am avut aceeasi bunica big grin

| Violleta2022 a răspuns:

Da ceva de pomana in numele tatalui tau!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Mergi la biserica. O sa te linistesti. Ai incredere in Dumnezeu si fii fara teama. El te protejeaza. Nu ai de ce sa iti faci griji.

| Fatamuntilor a răspuns:

Este postul Pastelui, mai mult ca oricand poti sa dai ceva de pomana.
Cumpara ceva de mancare, o paine, ceva la paine...de preferat ceva cald.Cauta oameni sarmani, in special batrani sau copii, ca ei sunt cei mai vulnerabili. Aprinde o lumanare pentru sufletul celui decedat.
Si eu o visez pe mama mea care a murit de aproape 4 ani, dar ma bucur ca o,, vad,, macar in vis!

| Felys a răspuns:

Nu conteaza ca esti adult,eu am mult mai mult ca tine si cand a fost tatal meu suspect de cancer deja eram disperata si aveam cosmaruri si plangeam de cate ori vedeam un lucru facut de el,nu cred ca poti scapa de aceasta tristete,faptul ca ai cosmaruri si vezi persoana draga sub o alta forma cred ca este supararea ca a plecat din lumea asta,tristetea, neputinta de a-l mai avea langa tine, nu va trece prea curand, doar timpul va mai estompa durerea, dar de trecut nu are cum sa treaca

| AliGab a răspuns:

Buna. Roaga-te pentru sufletul tatalui tau, fa-i pomeni/milostenie de preferat celor saraci sau cei ce au nevoie ( o milostenie poate fi si o vorba buna sau un sfat la nevoie), pe cat posibil du cate o coliva la biserica si participa la slujbele/rugaciunile dedicate celor adormiti, indreapta-ti viata si spovedeste-te mai des iar visele vor disparea.
Am avut si eu o perioada tulbure in care aveam cosmaruri dar incercand sa fac mai multe fapte bune si sa las pe cat posibil pacatele, dar si sa ma duc la biserica macar 2 ore/sapt (de preferat duminica la Sf Liturgie) cosmarurile au disparut. Poti incerca si tu, nu ai absolut nimic de pierdut.
Succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Câte prostii ți-au scris userii ăștia minunați, te gândești prea mult la el, ai fost afectat foarte mult din cauza pierderii lui, de aceea îl visezi în diferite feluri... fă un consult psihologic, câteva ședințe te vor ajuta să treci peste.
Și eu am avut diverse vise cu bunica mea(este în viață), dar sunt doar vise.

| Odysea a răspuns:

Mergi la biserica! Asa te vei mai linisti. Sau poti da ceva de pomana la oameni..Cornuri, coliva, etc.

| Căpșunica2 a răspuns:

Buna, nu ai de ce sa dai de pomana sau sa aprinzi lumanari cum ti s-a spus. Moartea este opusul vietii, la moarte incetam sa mai gandim, respiram, mancam. Nu suntem constienti de nimic, deci nu avem nevoie de mancare sau lumina. Stai linistit, tatal tau nu vrea sa iti comunice nimic, cel din vis nu e el. Te s fa tuiesc sa te rogi Lui Dumnezeu sa iti dea liniste.