| SkandallKamataru a întrebat:

Azi dimineata am avute cateva cosmaruri, iar dupa ultimul cosmar cred eu ca m-am trezit, dar nu ma puteam misca.
Deci nu stiu sigur daca chiar m-am trezit, cred a visam si atunci, dar auzeam tot felul de lucruri si aveam halucinatii, iar eu nu ma puteam misca.
Dupa cateva zeci de secunde, cand tineam ochii inchisi, m-am ridicat brusc din pat ca si cum m-as fi trezit dintr-un vis.
Nu stiu daca tocmai am experimentat paralizia in somn, sau a fost doar un alt cosmar, dar mie mi s-a parut destul de realist.
Exista vise de genul? Adica unde nu te poti misca? Ori a fost paralizie?
A fost prima data cand patesc ceva, fata de un cosmar, paralizia e mult mai inspaimantatoare, macar cand visez pot sa mai fac ceva.
Totusi, mi-a placut sa nu ma pot misca oricat m-as stradui, a fost chiar interesanta experienta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Cand esti paralizat in somn esti prins intre doua lumi, cea fizica si cea a viselor sau astrala.
Daca reusesti sa-ti invingi teama poti explora constient lumea viselor.
Se pot face o gramada de chestii interesante.

| anamariarot a răspuns:

Da, e paralizie în somn.

| lilith16 a răspuns:

Da, paralizie in somn, de la stres, nu dormi destul etc. am avut si eu asta si visam cum demoni ma strângeau de gat desi mama mi-a sfinţit camera si preotul a venit si a sfinţit si nu a încetat pana cand nu am încercat sa dorm mai devreme. oricum e ceva de moment, nu sta prea mult treaz/a ca se poate transforma in boala, sunt doar halucinatii, crede-ma

| Nonehhhjj a răspuns (pentru lilith16):

De când are preotul puterea de a sfinți, poate un păcătos sa sfințească? Doar Dumnezeu poate face acest lucru...

| lilith16 a răspuns (pentru Nonehhhjj):

A venit si a trantit aghiazma desteptul, ma iei pe mine cu Dumnezeu tau

| tudorykul a răspuns:

Paralizie clar. Poti sa incerci sa te culci pe la 10 11 cateva nopti la rand daca vrei sa scapi de astea. eventual te poate ajuta un calmant/somnifer

| SkandallKamataru explică (pentru tudorykul):

S-ar putea sa ai dreptate, eu nu am un program de somn normal.
Ma culc la 01:30, ma trezesc la 9.
Ma culc la 2:30, ma trezesc la 11.
Ma culc la 3:30, ma trezesc la 7-8-9...
Orele de culcare si trezire fluctueaza, cred ca asta e cauza.