| Vrabie_Alexandru_1998 a întrebat:

De ce înainte dungile pe tricolorul românesc erau amplasate vertical (1848)
(de la sus în jos) roșu, galben,albastru
și în zilele noastre când unele persoane la diferite evenimente istorice iau tricoloare unde dungile sunt amplasate vertical,doar cu alta consecventa (de la sus in jos) albastru,galben, rosu?

2 răspunsuri:
| 6684464 a răspuns:

Ordinea și dispoziția culorilor au fost stabilite de către Adunarea Deputaților în ședința din 26 martie 1867.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Drapelul_Rom%C3%A2niei#Drapelul_princiar

| esanatos a răspuns:

Dominatia relatiilor de productie feudale (asupra careia veghea regimul regulamentar ruso-turc si stapanirea imperiala habsburgica) si care impiedica instaurarea modului de productie capitalist si afirmarea progresului social si national.
in conditiile existentei natiunii romane unice, separarea politico-administrativa a provinciilor istorice romanesti apare ca nefireasca.

http://www.scritub.com/istorie/REVOLUTIIILE-ROMANE-DE-LA-SI31168.php